LUČENEC, KALONDA – V stredu 15. septembra 2021 uplynie 125 rokov od zahájenia prevádzky na železničnej trati Aszód – Balassagyarmat – Ipolytarnóc – Kalonda – Lučenec. Pri tejto príležitosti sme v spolupráci s Klubom historickej techniky Zvolen poslednú prázdninovú sobotu zorganizovali mimoriadne jazdy historickým vlakom do Kalondy, ktoré sa tešili veľkému záujmu verejnosti.
Myšlienka vypravenia mimoriadneho vlaku aj do tejto časti Banskobystrického kraja skrsla v našich hlavách už pred 2 rokmi, keď sme v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko plánovali zrealizovať 2 jazdy motorovým vlakom z Lučenca cez Kalondu, Ipolytarnóc a Malé Straciny až do Veľkého Krtíša. No hoci národný dopravca od spolupráce nakoniec uskočil, hľadali sme iné alternatívy ako túto akciu zrealizovať. Pandémia koronavírusu žiaľ postihla aj železničné akcie a tak sme sa k myšlienke vypravenia mimoriadneho vlaku na túto trať vrátili až na jar tohto roku. Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu a neustále sa meniace podmienky na hraniciach sme sa rozhodli staviť na istotu a pokúsiť sa o vypravenie nostalgického vlaku aspoň po Kalondu. Vďaka dobrej spolupráci s Klubom historickej techniky Zvolen sa nám to nakoniec aj podarilo.
S prípravou výročnej jazdy sme začali ešte pred začiatkom letných prázdnin. Okrem aktívnej komunikácie s dopravcom a miestnou samosprávou, sme pracovali na optimálnom cestovnom poriadku, tarife, plagáte, suveníroch, pamätných cestovných lístkoch a špeciálnom vlakovom sprievodcovi. Nemenej dôležitá bola aj komunikácia so Železnicami Slovenskej republiky, ktoré sa postarali o kosenie v okolí trate a zveľadenie areálu nákladiska so zastávkou v Rapovciach. Nezabudli sme ani na poriadnu propagáciu, vďaka ktorej sa o tejto akcii dozvedelo veľké množstvo ľudí z blízkeho i vzdialenejšieho okolia.
Keďže ranným vlakom by sme sa do Zvolena včas nedostali, pricestovali sme tam už večer pred akciou a prenocovali v historickom lôžkovom vozni WLAB. Skoro ráno nás čakali už iba posledné prípravy v depe a zhruba o 07:10 sme sa začali pomaly presúvať do železničnej stanice Zvolen – osobná stanica. Keď nás cca o 15 minút neskôr pristavili na 6. koľaj, na nástupišti nás už čakali prví výletníci. Hoci sme dopredu nevedeli koľko ľudí na túto akciu reálne príde, predpokladali sme, že záujem verejnosti bude veľký. Po konzultácii s KHT Zvolen sme sa preto rozhodli vypraviť historickú súpravu s trojicou osobných vozňov ČSD 3. triedy s dreveným interiérom a otvorenými nástupnými plošinami na čelách, so služobným vozňom Dd 6-4077, služobným vozňom „Zetka“ na prepravu bicyklov a prívesným vozňom BDlm 6-2083 na čele s motorovým rušňom 753.109-8 (pôvodne T 478.3109) „Okuliarnik“.
Dve minúty po ôsmej hodine sme sa pomaly pohli zo stanice. Ľudí z počiatku veľa nebolo. Mnohých pravdepodobne odradilo počasie, ktoré ráno neveštilo nič dobré. Bolo totiž sychravo a chladno. „Neviem či má teraz význam cestovať týmto vlakom,“ zamýšľal sa jeden starší manželský pár, ktorému sa nakoniec táto akcia veľmi páčila. Situácia sa našťastie postupne začala meniť k lepšiemu. Obloha sa vyjasnila a na nácestných staniciach k nám pristúpilo zopár ďalších záujemcov. No našli sa aj takí, ktorí s nami cestovali iba v úseku Zvolen – Detva.
Po úhrade cestovného dostali cestujúci od sprievodcov pamätný cestovný lístok a vlakového sprievodcu s dobovými fotografiami, v ktorom si okrem základných informácií (program podujatia, cestovný poriadok, cestovné a cenník suvenírov) mohli prečítať aj históriu železničnej trate Lučenec – Kalonda – Veľký Krtíš.
Po príchode do Lučenca, kde sme pre meškania pravidelných vlakov prišli s cca 20-minútovým oneskorením, nás čakalo veľké prekvapenie. Na prvom peróne nás privítala nie len hudobná skupina Traditional Dixie Stompers vyhrávajúca legendárne melódie z 30. rokov 20. storočia, ale aj obrovský dav ľudí, ktorí sa s nami chcel vybrať na zážitkovú jazdu do Kalondy. Kým sme sa pohli zo stanice, všetky voľné miesta na sedenie boli beznádejne obsadené. Rodiny s deťmi, starí rodičia s vnúčatami, železniční nadšenci, jednotlivci i bývalí železničiari. S mimoriadnym vlakom sa chcel odviezť v skutku naozaj každý.
Ešte k nám pristúpili poslední záujemcovia o jazdu vlakom, výpravca zapískal a s pár minútovým meškaním sme sa pomaly vydali na najzaujímavejšiu časť našej cesty.
„Neviem či o tom viete, ale v susedných Mikušovciach dnes majú dni obce,“ spomenul redaktor týždenníka My Novohrad Radoslav Vojenčák a dodal: „Je škoda, že železničnú zastávku už v teréne vôbec nevidno. Určite by dnes našla svoje využitie.“ Na dlhšiu debatu žiaľ nebolo času. Kým sme od všetkých ľudí povyberali cestovné, boli sme takmer v Kalonde.
Ďalší cestujúci k nám pristúpili aj v Rapovciach. Už pri pohľade z vlaku bolo vidno, že ŽSR si na úprave areálu nákladiska so zastávkou dali záležať. Pokosili trávu, upravili nástupište, ohradili chátrajúcu staničnú budovu a vyviezli z nej odpad.
Ani sme sa nenazdali a prišli sme do cieľa našej jazdy. Po vystúpení z vlaku sa cestujúci presunuli do neďalekého parku, kde si pre nich miestna samospráva pripravila malé občerstvenie. A keďže vonku už bolo pekné počasie, viacerí z nich si na tráve rozložili deky a spravili si piknik.
Zatiaľ čo si dospelí návštevníci študovali informačné panely o miestnej faune a flóre, ich ratolesti sa mohli pohrať na pieskovisku. Záujem verejnosti bol aj o fotenie s diorámou, či bezplatné požičanie bicykla.
Zopár cestujúcich sa rozhodlo vyskúšať aj splavovanie Ipľa na Vodnom diele Kalonda a symbolickou účasťou túto akciu podporili aj nadšenci historických vozidiel z Veterán klubu Lučenec. „Je to tu fakt pekné. Netušil som čo všetko je v tejto obci možné vidieť,“ povedal Peter Kalman predseda KHT Zvolen. „S účasťou ľudí sme veľmi spokojní,“ zhodnotila jedna z prítomných poslankýň obce.
Aby sa na priecestí mohlo deaktivovať zabezpečovacie zariadenie, museli sme sa posunúť so súpravou cca 1 km smerom k štátnej hranici s Maďarskom.
Na spiatočnej ceste k nám pristúpili aj miestni obyvatelia, pre ktorých bola jazda vlakom obrovským zážitkom. Ako by nie. Veď mnohé deti sa ním viezli prvýkrát v živote. Cestujúci, ktorí sa rozhodli v susedných Rapovciach vystúpiť, mohli za zvýhodnené vstupné navštíviť termálne kúpalisko Aquapark Novolandia. A kto sa s nami odviezol až do Lučenca, mohol sa vybrať na niektoré zo sprievodných podujatí hodových slávností, alebo na prehliadku mestského múzea, novohradského múzea a galérie, či synagógy. „Klobúk dole. Okolo nás je len samé pole, no aj napriek tomu je tento vlak úplne plný,“ pochvaľoval si jeden pán v strednom veku.
Po návrate z Kalondy bolo na železničnej stanici neobyčajne rušno. Počas viac ako hodinovej prestávky sa na prvom peróne zhromaždilo množstvo ľudí, ktorí si prišli vychutnať nevšednú jazdu historickým vlakom. Niektorí sa fotili pred pristavenou súpravou, iní si so záujmom pozerali jej dobový interiér.
Veľkým lákadlom boli aj suveníry s dopravnou tematikou, ktoré sme predávali v jednom z vozňov 3. triedy. Okrem výročných magnetiek a pohľadníc k 125. výročiu trate Lučenec – Kalonda boli v ponuke aj magnetky s parnými a motorovými vlakmi, puzzle, hrnčeky, omaľovánky, turistické vizitky a denníky. A kto mal záujem, mohol si od pána Ladislava Kuruca zakúpiť knižnú publikáciu Album železničných koľajových vozidiel na Slovensku. „Fíha, taký plný pult sme ešte nikdy nemali,“ povedala s nadšením jedna z členiek KHT Zvolen.
Veľký záujem verejnosti bol aj o ďalšie dve spiatočné jazdy do Kalondy, keď boli všetky vozne do posledného miesta na sedenie zaplnené, takže niektorí ľudia museli aj stáť. Na poludňajšom spoji bola medzi cestujúcimi aj starostka Kalondy Réka Papp, ktorú obsadenosť vlaku veľmi prekvapila „Nečakala som, že o túto jazdu bude tak veľký záujem. Teší ma, že aj takýmto spôsobom môžeme spropagovať našu obec. Budem veľmi rada, ak sa takéto niečo podarí zorganizovať aj v ďalšom roku.“
Bežnému človeku by sa mohlo zdať, že Okuliarnik KHT Zvolen je celkom obyčajná lokomotíva, ktorú bežne vída na železničných tratiach, no opak je pravdou. Tento rušeň má v sebe zabudované parné kúrenie a je zachovaný v pôvodnom stave.
O malú chvíľu sa v diaľke objavia Mikušovce. Ale nezastavujeme. Vystúpite si až v Rapovciach. 😀
Počas cca 15-minútovej prestávky v Kalonde si bolo možné odfotiť náš mimoriadny vlak, alebo si od jednej z miestnych obyvateliek zakúpiť pravý domáci agátový med.
Viacero cestujúcich, ktorí sem prišli druhým spojom, sa vybralo na prehliadku obce i vodné dielo Kalonda a do Rapoviec a Lučenca sa vrátili posledným spojom. „To splavovanie Ipľa bolo úžasné. Synovi chvíľu trvalo, kým sa osmelil, ale potom sme si to obaja parádne užili. Nabudúce určite pôjdeme zas,“ pochvaľoval si jeden z oteckov.
Nečakal som, že medzi Lučencom a Kalondou budeme permanentne zaplnení. Predpokladal som, že na poslednom spoji s nami už pôjdu iba miestni. A než sme sa pohli z Lučenca, bol už zrazu úplne plný vlak,“ hovorí Ľubomír Nádaždy, jeden z organizátorov.
Po poslednom príchode z Kalondy sa ešte rodiny s deťmi fotili pred pristavenou súpravou a vo veľkom si kupovali suveníry. „Ja chcem tie puzzle s tým červeným vlakom a ja chcem omaľovánku a ten hrnček s električkou. Máte ešte tie magnetky s Okuliarnikom? Ja by som poprosil tú magnetku z Kalondy a výročné pohľadnice.“
Nuž a ako by to bolo, keby sme sa pred mimoriadnym vlakom neodfotili aj my organizátori.
Výpravca zapískal a s úderom 17-tej hodiny sme sa vydali na spiatočnú jazdu do Zvolena. Cestujúcich už veľa nebolo a na nácestných staniciach a zastávkach už taktiež nik nepristúpil. Skôr naopak. Kým sme dorazili do cieľa našej cesty, stihli sme si v kľudne spratať všetky naše veci. Rozlúčili sme sa s personálom KHT Zvolen a zatiaľ čo oni posunovali s prázdnou súpravou do depa, my sme čakali na rýchlik do Bratislavy. „Veľmi pekná akcia, dobrý program, veľmi radi to zopakujeme aj v ďalšom roku,“ povedal Peter Kalman z KHT Zvolen.
A ako túto jazdu hodnotia samotní cestujúci?
„Pre nás to nie je nič nové. My sme sa takýmto vlakom ešte bežne vozili do školy. Využili sme pekné počasie a prišli sme si zaspomínať na staré dobré časy.“
„Ja som ani veľmi nechcel ísť, ale syn ma prehovoril. Tak sme sa prišli odviezť a sme maximálne spokojní.“
„Nám sa táto akcia veľmi páči. Dostali sme od Vás pekný lístok, kúpili sme si nejaké suveníry a teraz si vychutnávame jazdu vlakom.“
„Ja som doteraz ani nevedela, že obec Kalonda vôbec existuje. Veľká vďaka za túto jazdu. Zase som objavila niečo nové.“
„Celý život som pracoval na železnici, tak som sa prišiel odviezť. Som milo prekvapený, koľko ľudí je v tomto vlaku. Verím, že sa Vám niečo podobné podarí zopakovať aj v ďalšom roku.“
„Nepredpokladala som, že budete vyberať aj cestovné, keď mesto písalo, že to bude zadarmo. Veľmi rada Vás ale podporím a možno si kúpim aj nejakú drobnosť na pamiatku.“
„Já jsem na tuhle akci přijel až z Brna. Přenocuju ve Zvolenu a zítra ještě jedu na Balog. Speciálně jsem ještě po obou stranách koukal, jestli neuvidim kde byla zastávka Mikušovce, ale nic jsem nenašel. Za mně určitě dobrá akce. Věřím, že příště pojedete až do Veľkého Krtíše.“
„Naozaj ste to mali veľmi dobre zorganizované. Pekný lístok, brožúrka, pestrá ponuka suvenírov. Od nikoho som nepočul, že by sa sťažoval. Skôr naopak. Len ma mrzí, že som z rodinných dôvodov musel skôr odísť,“ zhodnotil na záver pán Ladislav Kuruc.
Záujem verejnosti o túto akciu nás milo prekvapil. Nepredpokladali sme, že na všetkých troch jazdách budú všetky štyri vozne do posledného miesta zaplnené. Už teraz preto uvažujeme nad tým, že toto podujatie o rok znovu zopakujeme. Ak to pandemická situácia bude umožňovať, radi by sme dostali vlak až do Veľkého Krtíša. Naším ďalším cieľom bude obnovenie zastávky v Mikušovciach, aby sa aj obyvatelia tejto obce mali možnosť odviezť vlakom.
Za spoluprácu na realizácii mimoriadnej jazdy historickým vlakom do Kalondy ďakujeme Klubu historickej techniky Zvolen, Železniciam Slovenskej republiky, Železničnému múzeu SR, mestu Lučenec, obciam Rapovce a Kalonda, termálnemu kúpalisku Aqupark Novolandia, Veterán klubu Lučenec, spoločnosti LB Creative, ako aj všetkým našim mediálnym partnerom, webovým i facebookovým stránkam, ktoré spropagovali toto podujatie. Za poskytnutie archívnych fotografií na výrobu propagačných materiálov a upomienkových predmetov ďakujeme Ladislavovi Kurucovi, Štefanovi Lackovičovi, Petrovi Nágymu, mestu Lučenec a Železničnému múzeu SR.
V prípade záujmu o niektorý z upomienkových predmetov nás kontaktuje e-mailom na suveniry@veterany.eu, alebo jaroslav.filo@veterany.eu, prípadne prostredníctvom správy na Facebooku. Ak máte záujem o spoluprácu pri organizovaní našich akcií, ozvite sa nám e-mailom na zdruzenie@veterany.eu, alebo prostredníctvom správy na Facebooku.
Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Matúš Vavrek, Peter Kalman, Peter Vodička, Rado Mojžiš a Radovan Vojenčák
Škoda,že som v sobotu nestíhal. No nakoniec som mal úsek trate Rapovce- Kalonda len pre seba. Gilbert