Tip na prázdniny: Bažant kinematograf 2012

SLOVENSKO – Bažant Kinematograf tento rok oslavuje desať rokov na cestách po slovenských mestách! Dva známe pojazdné autobusy vyrazia na cestu 25. júna a do 10. septembra navštívia až 35 miest.  Skalným i novým divákom opäť privezú na námestia miest kvalitné a zároveň divácky obľúbené filmy. Ako narodeninový darček k nim pribudne aj nový Kinematograf, ktorý pod Bažantovou hlavičkou od 13. júla do 18. augusta ponúkne atraktívny filmový program na bratislavskej Magio pláži.Tohtoročnú filmovú kolekciu oboch autobusov tvorí pätica českých a slovenských celovečerných filmov, tentoraz z obdobia aktuálneho a minulého roka.

Do programu sú zaradené dva slovenské filmy, ktoré minulý rok úspešne reprezentovali Slovensko na prestížnych zahraničných filmových festivaloch a aj doma sa dočkali významných ocenení – každý z nich získal v apríli tohto roku šesť národných filmových cien Slnko v sieti 2012. Film Dom režisérky Zuzany Liovej, ktorý reprezentoval Slovensko na medzinárodnom filmovom festivale Berlinale 2011 ako prvý slovenský film za posledných 20 rokov, je intímnou drámou vzťahu otca a dcéry, v ktorej sa stretávajú sny rôznych generácií. Generácie a spoločenské komunity sa stretávajú aj vo filme  Cigán uznávaného slovenského režiséra Martina Šulíka. Film svoju cestu začal svetovou premiérou na festivale v Karlových Varoch, kde hneď získal aj štyri ocenenia, vrátane zvláštnej ceny poroty a zvláštneho uznania pre Janka Mižigára, predstaviteľa hlavnej postavy filmu, Adama.

Českú kinematografiu v programe Bažant Kinematografu tento rok zastupujú dve tradičné mená a jeden nováčik. Nevinnosť režiséra Jana Hřebejka sleduje cestu z vrcholu na úplné dno uznávaného lekára, poriadneho otca a manžela, ktorý čelí obvineniu z ťažkého zločinu. Alice Nellis nás v originálnej komédii Perfect Days zoznámi so štyridsiatničkou Erikou, ktorá má v živote všetko, akurát ešte naozaj nestihla dospieť. Novým objavom českej filmovej scény je nepochybne Richard Řehořek. Len vo veku 24 rokov nakrútil svoj už druhý celovečerný film Czech Made Man, v ktorom sa s nadhľadom a bez servítky pozerá na obdobie posledných dvadsiatich rokov v „porevolučnom“ Česku.

Všetky filmy zaradené do programu Bažant Kinematografu sú vždy spojením dobrej zábavy a filmovej kvality zároveň. Ako predfilmy ich tento rok budú sprevádzať filmy dvoch talentovaných slovenských animátoriek Ivany Laučíkovej Zajacovej a Michaely Čopíkovej.

Nová, tretia scéna Bažant Kinematografu na Magio pláži vytvorí jedinečný priestor letného kina v Bratislave. V blízkosti centra s krásnym výhľadom na scenériu hlavného mesta a Dunaj, bude premietať v termíne 13. júla do 18. augusta každý večer okrem pondelka a utorka. Jeho program pozostáva z výnimočných titulov svetovej kinematografie posledných rokov, ale aj zo slovenských a českých noviniek, tematických večerov s dvojprogramom a zaujímavými hosťami. Začiatok plážového programu bude patriť horúcej česko-slovenskej novinke  – hudobnému filmu  DON´T STOP, spojenej s funky koncertom Orchestra Jeana Valjeana, a záver svetovej premiére nového filmu Jana Hřebejka Svätá štvorica, ku ktorému scenár napísal najpredávanejší český spisovateľ Michal Viewegh.

Počas tohtoročnej letnej sezóny dva autobusy Škoda RTO s logom Bažant Kinematografu zakotvia spolu na 35 zastávkach, vrátane prázdninových podujatí.

Prvý autobus zaal premietať 25. júna na novej zastávke v Seredi, a postupne navštívi mestá Partizánske, Kysucké Nové Mesto, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Poprad, Bardejov, Humenné, Košice, Prešov, Spišská Nová Ves, Levoča, Banská Bystrica, Nitra, Trenčín a Malacky.

Druhý autobus štartoval 28. júna v Novom meste nad Váhom, a pokračuje v mestách Trnava, Piešťany, Púchov, Považská Bystrica, Žilina, Martin, Prievidza, Žiar nad Hronom, Lučenec, Nové Zámky, Bratislava, Šaľa, Modra, Šenkvice, a po prvýkrát zavíta aj do Handlovej. Z letných podujatí Bažant Kinematograf nebude chýbať na multimediálnom festivale Bažant Pohoda a hudobnom festivale Vrbovské vetry.

Stiahnite si: Trasa a program

Zdroj: www.kinematograf.sk

1 Comment

  1. Je príjemné, že amfiteáter príde k vám domov. Fotky som zakomponoval do článku POZNANÉ A PREDSA NEZNÁME RTO. Gilbert

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.