Slávna parná električka Caroline havarovala

normal_p1160786BRNO – Uniakátna parná električka Caroline, z roku 1889 unikla takmer o vlások skaze. Jej nehoda, ale pravdepodobne obmedzí jej ďalšie nostalgické jazdy. Počas víkendu 5. a 6.. júna 2010 jazdila v uliciach brna na akcií Brno – mesto uprostred Európy. Na konečnej stanici vo vozovni Pisárky do jej súpravy ale v nedeľu nabúrala moderná električka K2P ev.č.: 1048.  Tá poškodila dva historické vozy, ktoré Caroline veizla – osobný vagón z roku 1890 a nákladný z roku 1897, ktorý pre parnú babičku vozí napríklad uhlie. 

„Zatiaľ čo na električke K2p je škoda asi 5 000 Kč, na oboch historických vagónoch je v škoda asi 300 000 Kč,“ potvrdil LN námestník generálneho inšpektora Drážnej inšpekcie Ján Kučera.

Vzhľadom k historickému významu oboch vozov je ale škoda podstatne vyššia. „Predpoklady hovoria o tom, že vozy majú poškodené rámy. To sa síce priamo neprejaví na ich vzhľade, ale v podstate sú nepojazdné,“ poznamenal.

Každý prejazd parnej električky ulicami Brna sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia, pred súpravou jazdia často i policajti, ktorí v prípade nutnosti zastavujú dopravu a vedľa nich ide dispčing dopravného podniku. Poškodzenie unikátu a jedného zo symbolov dopravy by bolo nenahraditeľné. Incident sa ale udial vo vozovni.

Technické múzeum Brno nechcelo celú situáciu zatiaľ komentovať. Uviedlo však, že je poistené. Je však teoreticky možné, že po tomto incidente  obmedzí vyhliadkové jazdy historických autobusov, trolejbusov i električiek pre verejnosť. To by ale obyvatelia i návštevníci Brna veľmi zle znášali. Výhliadkové mjazdy historických vozidiel sú totiž v tomto meste veľmi obľúbené a práve Caroline je ich hlavnou hviezdou. Je totiž jedinou parnou električkou v strednej Európe a dokonca si ju požičali aj na výstavu parných vozidiel v Holandsku. Nedostatok financií pred časom vyradil z premávky jej druhý tzv. zimný vlečný vozeň. Teraz ale na opravu čakajú všetky tri.

Nehoda znovu otvára pre múzeum i otázku možného sťahovania zbierok električiek z areálu v Líšni k sídlu múzea na Purkyňově ulici. Pokiaľ by mesto poskytlo peniaze, v Líšni by bolo možné pre výhliadkové jazdy opraviť trať, kde nehrozí zrážka s inými vozidlami. Z Purkyňovy by ale vozy jazdili v bežnej premávke.

Zdroj: www.brnenskamhd.net
Úprava: Jaroslav Filo

Pozrite si video s parnou električkou Caroline:

1 Comment

  1. je to opravdu smůla. ale je vidět, že nehody se nevyhýbají ani historickým vozidlům.
    z videa to vypadá že stačí jen vyklepat čelo a je to. jenže ten zbytek většinou není vidět.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.