RETRONÁVRATY II. (5): 100. výročie trate Nemšová – Lednické Rovne

CIMG5862TRENČIANSKA TEPLÁ, NEMŠOVÁ, LEDNICKÉ ROVNE – Cez víkend 30. a 31. októbra 2010 sa uskutočnili oslavy 100. výročia sprevádzkovania miestnej trate Nemšová – Lednické Rovne, ku ktorému došlo 25. októbra 1910. Pri tejto príležitosti išli  na trati č. 124 medzi stanicami Trenčianska Teplá a Lednické Rovne zvláštne motorové vlaky a v sobotu aj jeden pár vlakov vedený parným rušňom. Na programe osláv boli sú v sobotu okrem príhovorov oficiálnych predstaviteľov aj ukážka bojov povstaleckej armády a otvorenie výstavy Považského múzea a po oba dni aj výstavy hnacích vozidiel a modelového koľajiska.

Celá akcia, na ktorej sa okrem železníc Slovenskej republiky podieľali aj Spolok Považskej dráhy Žilina a Prievidzký parostrojný spolok, sa začala v sobotu 30. októbra 2010 o 08:30 v ŽST Trenčianska Teplá. Práve odtiaľ sa totiž pohol motorový vozeň M 131.1443 “Kredenc” do železničnej stanice Nemšová, kde bola výstava modelového koľajiska a hnacích vozidiel a odtiaľ cez Borčice a Sedmerovec na konečnú stanicu Lednické Rovne.

Staručký 55-ročný motorák prišiel na stanicu v Trenčianskej Teplej okolo ôsmej hodiny rannej a postupne sa začal zapĺňať železničnými nadšencami. Personál motoráku na nástupišti predával jednosmerné cestovné lístkyv hodnote 2,- € (celý lístok / 1,- € (deti od 6 do 15 rokov). Pohli sme sa zo stanice. Tí, ktorí si nestihli zakúpiť cestovný lístok pred nástupom do vlaku, tak urobili práve teraz. Po vlaku totiž chodil sprievodca, ktorý cestovné lístky nie len kontroloval, ale aj predával. Vo vlaku vládla príjemná atmosféra, všetci sa tešili na romantickú jazdu prekrásnou krajinou.

O 5 minút sme už prišli do Nemšovej, kde už čakalo množstvo železničných nadšencov. Motorák sa opäť zaplnil a my sme sa pohli ďalej, pričom po niekoľkých metroch sme odbočili na trať ŽSR č. 124, ktorá bola hlavným objektom nášho záujmu. Cesta nám príjemne ubiehala a v každej stanici do nášho mimoriadneho osobného vlaku pristúpilo množstvo ľudí, takže sme sa museli vždy viac a viac potlačiť. Pri železničných priecestiach stálo niekoľko automobilov, ktorých vodiči neveriacky krútili hlavou, keď na tejto trati videli osobný vlak plný cestujúcich.

O 09:40 sme dorazili na Lednické Rovne. Tam nás už čakalo niekoľko obyvateľov, ktorí boli pripravení odviesť sa týmto vlakom.  Zatiaľ čo náš motorák čerpal dvadsaťminútovú prestávku, ktorú sme využili na fotografovanei a zakúpenie cestovných lístkov, na trati medzi Bánovcami nad Bebravou a Trenčín už plnou parou uháňal mimoriadny zrýchlený vlak vedený parným rušňom 464.001 “Ušatá”, ktorí pokračoval až cez Trenčiansku Teplú, Nemšovú a Pruské až na Lednické Rovne. Zatiaľ motorový osobný vlak zastavoval počas jazdy na všetkých staniciach, t.j. Trenčianska Teplá, Nemšová, Borčice, Bolešov, Sedmerovec, Pruské, Dulov, Horovce a Lednické Rovne, mimoriadny zrýchlený vlak zastavoval v staniciach Bánovce nad Bebravou, Mníchová Lehota, Trenčín, Trenčianska Teplá, Nemšová, Pruské a Lednické Rovne.

O 10:00 sa náš mototák vydal na cestu späť do Trenčianskej Teplej. Najviac ľudí však vystúpilo práve v Nemšovej, kde bolo na koľaji č. 5 pristavený vozeň Klubu železničných modelárov Komárno s možnosťou prehliadky klubového koľajiska. Okrem už spomínanej výstavy hnacích vozidiel tu v plnom prúde vyhrávala dychová muzika a kúdolila para z Ušatej. Všetci záujemcvia si tu zároveň mohli kúpiť aj nejaké pohľadnice, či knižné publikácie so železničnou tematikou.

Náš 55-ročný motorák sa začal vyprázdňovať, lebo väčšina cestujúcich prestupovala do mimoriadneho zrýchleného vlaku, aby si nenechala ujsť jazdu parného vlaku na Lednické Rovne. Nuž a ani naša redakcia nebola výnimkou. Hoci bol tento vlak už riadne preplnený, všetci sme sa doň napratali. Boli sme však takí plní že sprievodca mal problém s kontrolou cestovných lístkov, lebo chodbička bola takmer nepriechodná. No oveľa väčším problémom boli financie. Väčšina ľudí ľudí totiž platila bankovkami a keď sprievodca nemal ako vydať, musel predaj cestovných lístkov prerušiť a ísť za príslušným personálom po dostatok drobných mincí. To sme už ale uháňali peknou krajinou do stanice Pruské. Tu sa nám naskytla možnosť nafotiť si náš parný rušeň na tejto prekrásnej regionálnej trati.  I tu však pristúpili ďalší železniční nadšenci, no na dobrej nálade to nič nezmenilo. Popri trati sme stretávali množstvo ľudí, ktorí si nás fotografovali, kamerovali, alebo nám iba s úsmevom na perách mávali a spolu s vodičmi automobilov neveriacky krútili hlavou, že po tejto zabudnutej trati premáva parný vlak.

Na železničnej stanici Lednické Rovne nás už očakával veľkolepý zástup obyvateľov obce, ktorí prišli privítať mimoriadny zrýchlený vlak plný železničných nadšencov. Krátko po jeho príchode sa konal nasledujúci program:

12:05 Prpepad vlaku povstaleckou armádou
12:25 Príhovor starostu obce Lednické Rovne
12:30 Otvorenie výstavy Považského múzea v čakárni stanice
– Vystúpenie dychovej hudby RONA
– Vystúpenie mažoretiek
12:50 Odchod parného vlaku

Počas oficiálneho programu na Lednických Rovniach nás zaujal mielen príhovor primátora tejto obce venovaný 100. výročiu tejto trate, ale aj príhovor prednostu stanice Trenčianska Teplá i tanečné vystúpenie miestnych mažoretiek. Zaujímavá bola aj výstava venovaná histórií tejto trate. V čakárni, kde bola táto výstava inštalovaná sa nachádzal aj cestovný poriadok, s ktorým vlaky na tejto trati dojazdili.

Desať minút pred trinástou hodinou sa parný vlak vydal na cestu späť do Bánoviec nad Bebravou. V  železničnej stanici Nemšová sa opäť stretával s motorovým vozňom M 131, ktorý smeroval na poslednú jazdu na Lednické Rovne.

My sme však namiesto jazdy parným vlakom späť do Nemšovej uprednostnili prehliadku tejto zaujímavej obce a tak vieme povedať, že okrem niekoľkých plagátov rozvešaných po tejto obci a výstavy považského múzea  v čakárni železničnej stanice nič nenasvedčovalo o tom, že na tejto trati počas víkendu jazdia nejaké vlaky.

Prehliadku obce sme si naplánovali tak, aby sme stihli spraviť posledné zábery s motorákom v tejto prekrásnej stanici. Potom už totiž nasledovala cesta späť do Trenčianskej Teplej. A tak sme sa na stanicu vrátili už o 14:45. Cesta späť nám rýchlo ubehla. Aj pri poslednej jazde bol náš motorák zaplnený veľkým množstvom cestujúcich. V Nemšovej sme stáli dlhšie ako sme pôvodne predpokladali. Za náš motorák sa totiž zapojili aj motorové vozne radu 810, ktoré tu boli počas celého dňa vystavené. A tak sme v Trenčianskej Teplej len tak tak stihli rýchlik do Bratislavy.

Z Trenčianskej teplej odchádzal mimoriadny osobný vlak v sobotu o 08:30 a 13:35 a v nedeľu o 08:30, 11:10 a 14:00. Z Lednických Rovní odchádzal v sobotu o 10:00 a 15:10 a v nedeľu o 10:00, 12:50 a 15:10.

Parný vlak sa do tejto akcie zapojil iba v sobotu. Z Bánoviec nad Bebravou odchádzal o 09:00 a z Trenčianskej Teplej o 10:45. Z Lednických Rovní odchádzal o 12:50 a do Bánoviec nad Bebravou sa vrátil o 17:25.

Zatiaľ čo jazda motorovým vlakom stala 2,- € (celý lístok), jazda parného vlaku stala v úseku Trenčianska Teplá – Lednické Rovne 4,-  (celý lístok / 2,- € (deti od 6 do 15 rokov), respektíve spiatočný lístok v cene 7,- € / 3,50,- €. V úseku Bánovce nad Bebravou – Trenčín stál cestovný lístok 3,-€ (zľavnený 2,- €) a spiatočný lístok 5,- € (zľavnený 3,- €).

Hoci bola táto akcia po organizačnej stránke pomerne dobre zvládnutá, predsa len mala niekoľko menších nedostatkov, ktoré sa týkali propagácie tejto akcie. Na plagátoch totiž boli chaoticky spracované cestovné poriadky a výber vlaku na plagáte nezodpovedal tomu, ktorý tam v minulosti pravidelne jazdil, respektíve ktorý tam mal pri tejto akcií jazdiť. Zaujímavý bol aj plagát prievidzského parostrojného spolku, ktorý v plagáte o tejto akcií propagoval iba jazdu parným vlakom v úseku Bánovce nad Bebravou – Trenčín.

Na oslavy 100. výročia trate Nemšová – Lednické Rovne prišlo nespočetné množstvo záujemcov zo slovenska, česka i poľska a väčšina z nich sa zhodla na tom, že na tejto trati by sa niekoľkokrát do roka mohli organizovať nostalgické jazdy. 2. februára 2003 bola totiž na tejto trati zastavená osobná doprava a starostovia okolitých obcí sa zatiaľ márne snažia o jej obnovenie.

V závere tohto článku vám prinášame príhovor primátora obce Lednické Rovne,  ktorý okrem iného spomína aj niekoľko informácií o histórií tejto trate.

Vaše tipy a námet do reportážneho cyklu RETRONÁVRATY očakávame na e-mailovej adrese redakcia@veterany.eu.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo

Príhovor starostu obce Lednické rovne a prednostu stanice Trenčianska Teplá

1 Comment

  1. Chcem sa spítať čo je rozprávanie primátora atd.. Tak to je len nahrávka alebo video nahrávka lebo mne ide len zvuk.Ďakujem za odpoveď

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.