Retronávraty: Dni dopravnej nostalgie ako súčasť osláv 150. výročia mestskej hromadnej dopravy v Brne

BRNO – Cez  víkend 14. – 16. júna 2019 sa v rámci festivalu zábavy „Brno – mesto uprostred Európy“ a osláv 150. výročia mestskej hromadnej dopravy v Brne uskutočnila víkendová dopravná nostalgia. Premávka mestskej hromadnej dopravy v Brne sa začala 17. augusta 1869, kedy prvýkrát vyšli električky (vozidlá) ťahané konským záprahom a Dopravný podnik mesta Brno sa rozhodol toto významné jubileum osláviť naozaj vo veľkom štýle.

Najväčšia akcia k tomuto výročiu sa konala poslednú augustovú sobotu na Lidickej triede. Veľkolepé defilé historických i súčasných vozidiel, prejazd peletónu historických velocipedistov, súťaž zručností vodičov električiek, či kultúrny program v podaní Konzervatória Brna a Brnenských swingových legiend. Skrátka doslova a do písmena, bola to naozaj pastva pre oči. Kto sa na tomto veľkolepom podujatí nezúčastnil, môže iba ľutovať, alebo si pozrieť našu reportáž.

Praga RND na festivale Streetparty 150 (31.08.2019)

Hovorí sa, že významné životné jubileá treba poriadne osláviť. Dopravný podnik preto prvú časť veľkolepých osláv odštartoval v rámci každoročných Dní dopravnej nostalgie, ktoré sa tešia veľkému záujmu obyvateľov i návštevníkov mesta. Súčasťou akcie bola výstava historických električiek, trolejbusov a autobusov Technického múzea v Brne a Dopravného podniku mesta Brna, ktorá na Náměstí Svobody začala už v piatok 14. júna 2019. Vzhliadnuť tu bolo možné dvojnápravový motorový vozeň #52 vyrobený v roku 1911 Vagónkou v Grazi a dodaný do Brna v roku 1912 s ďalšími piatimi vozmi prevádzkovanými aj v priebehu 2. svetovej vojny, ako aj dvojnápravový kropiaci električkový vozeň vyrobený v roku 1928 v Královopolskej strojárni.

Dvojnápravový motorový vozeň #52 vyrobený v roku 1911 Vagónkou v Grazi

Niekto obľubuje statickú výstavu, kvôli fotografiám, iný má neprekonateľnú túžbu nasadnúť do jedného z legendárnych vozidiel a vrátiť sa tak počas jazdy mestom o niekoľko desaťročí späť. Aj preto sa do sobotného programu zaradili jazdy historických vozidiel, počnúc električkovým vozňom z roku 1876 ťahaným konským záprahom, cez parnú električku Karolína, historické električky vyrobené na prelome dvadsiateho storočia až po autobus Škoda 706 RTO s vlekom Karosa B 40.

Parná lokomotíva #10 „Caroline“ s letným vlečným vozňom #25

Výstava na Náměstí Svobody priblížila návštevníkom vývoj vozového parku, výstavbu tratí v jednotlivých historických obdobiach a historické medzníky z obdobia prevádzky autobusov a trolejbusov v Brne. Pozrieť si bolo možné nie len pokladňu, vydávače a označovače cestovných lístkov, ale aj jednotlivé historické cestovné lístky a historické zastávkové označníky. Prezentované tu boli aj modely vozidiel, dobové dokumenty a historické fotografie. Pre detských návštevníkov zase boli pripravené repliky riadiacich pultov, vďaka ktorým sa aspoň na chvíľu mohli stať vodičom mestskej dopravy.

Výstava označovačov cestovných lístkov a historických cestovných lístkov

Samozrejmosťou bol aj predaj upomienkových predmetov s motívom mestskej dopravy ako napríklad magnetky, pohľadnice, leporelo, kľúčenky, hrnčeky, perá, USB kľúče, tašky, spony na kravatu, ako aj ponožky, boxerky, tričká i čapice. Najväčší záujem bol nepochybne o novú knižnú publikáciu 150 rokov MHD v Brne, ktorá na 358. stranách prináša podrobné informácie o histórii a súčasnosti mestskej hromadnej dopravy. Jedenásť kapitol ponúka čitateľom súhrnný pohľad na vývoj električkovej, autobusovej, trolejbusovej i lodnej dopravy a približuje vývoj infraštruktúry, vozovní, cestovných lístkov, automatov na lístky, či tvorby cestovných poriadkov.

História mestskej dopravy na jednom z informačných panelov

Okrem 150. výročia hromadnej dopravy v Brne si dopravní nadšenci pripomenuli aj ďalšie nemenej významné jubileá a to 70 rokov trolejbusovej dopravy v Brne a 90 rokov vozovne Husovice, v ktorej sa uskutočnil tradičný Deň otvorených dverí. Jeho súčasťou bola výstava aktuálnych typov trolejbusov a ich súčiastok, funkčný model výhybky a prvkov trolejového vedenia a detských trenažérov vozidiel. Veľkým magnetom bol staronový trolejbus Škoda 9 Tr #3136, ktorý sa podarilo získať z Ukrajiny späť do Brna.

Staronový trolejbus Škoda 9 Tr #3136 ešte pod ukrajinským číslom #128

Nechýbali však ani informačné panely venované histórii histórii trolejbusovej dopravy, okružné jazdy parciálnym trolejbusom vrátane prechodu umývacie linkou a pomerne veľký záujem bol aj o možnosť vyskúšať si nasadzovania zberačov trolejbusu. A kto sa aspoň na chvíľu pristavil pri stánku informačnej kancelárie, určite neodišiel domov s prázdnymi rukami.

Trolejbus Škoda 15 Tr #3505 vo Vozovni Husovice

Spojenie Vozovne Husovice s centrom mesta – zastávky Česká a Náměstí Svobody zabezpečovali historické električky, autobusy a trolejbusy premávajúce od cca 12:00 do 18:00 v pravidelnom 15-minútovom intervale. No skôr ako sa tieto dopravné skvosty vydali na kyvadlové jazdy, o 10-tej hodine sa vystavili v centre mesta, kde boli veľkým magnetom pre obyvateľov i návštevníkov mesta.

Historický trolejbus Škoda T11 #248 v centre mesta

Na mimoriadnych linkách sa prestavili električky mv #57 a #107, ČKD Tatra T2 #1435, ČKD Tatra T3 #1525, ČKD Tatra K2 #1123 a 4MT #4058. Z historických autobusov a trolejbusov boli zase do premávky nasadené vozidlá Praga RND + Tatra 500 HB, Škoda 706 RTO + Karosa B 40, Karosa ŠL 11, Škoda 706 RO + Karosa B 40, Ikarus 280.08, Škoda 7 Tr #31, Škoda T11 #248, Škoda 9 Tr #3076, Škoda 14 Tr #3173 a Škoda 15 Tr #3502.

Historický autobus Karosa ŠL 11 čaká na odchod k Vozovni Husovice

Najväčším zážitkom bola nepochybne jazda koňkou z Náměstí Svobody cez Masarykovu, Benešovu, Rooseveltovu a Rašínovu späť Náměstí Svobody, ako aj parnou električkou Karoline na okružnej trase Náměstí Svobody – Rašínova – Rooseveltova – Benešova – Hybešova – Mendlovo náměstí – Hybešova – Masarykova – Náměstí Svobody, ktoré premáva od 12-tej do 17-tej v hodinovom intervale za špeciálne cestovné.

Najväčšou atrakciou bola jazda na koňke z roku 1876

Na svoje si však prišli aj nadšenci železničnej nostalgie, pre ktorých boli v sobotu doobeda vypravené mimoriadne vlaky zabezpečujúce kyvadlovú dopravu medzi brnenskou hlavnou stanicou a lokomotívnym depom ČD v Maloměřiciach, kde sa uskutočnil deň otvorených dverí. Súprava nostalgického vlaku bola zložená z motorového rušňa T 478.1 004 z roku 1966, piatimi historickými osobnými vozmi 3. triedy a parnou lokomotívou 433.001, Skaličák“ z roku 1948. Popoludní sa zase uskutočnili dve jazdy z Maloméřic cez dolnú stanicu vlečkovou koľajou ulicou Poříčí na výstavisko BVV, ktoré sa aj vďaka jazde cez štvorprúdovú komunikáciu okolo hokejového Ronda, len s jednosmerným obmedzením prevádzky tešili veľkému záujmu verejnosti.

Nedeľná časť programu sa už niesla v skromnejšom duchu. Okrem vozov koňky a parnej električky boli do premávky nasadené aj historické električky mv #57 a #107 a 4MT #4058 z Náméstí Svobody na Stránsku skalu a späť a historické trolejbusy 14 Tr #3173, Škoda T11 #248 a Škoda 15 Tr # 3502 na okružnej trase Česká – Marešova – Úvoz – Nerudova – Kounicova – Zborovská – Přívrat – Kroftova – Hlavní – Veslařská – Hlinky – Úvoz – Kounicova – Česká s 30-minútovým intervalom na oboch linkách. Vypravené boli aj historické autobusy do Jaskyne Výpustek, Slávkova u Brna, k Mohyle Mieru a Papagájovej ZOO v Bošoviciach.

Zadná časť interiéru historickej električky 4MT #4058

Toľko teda malé ohliadnutie za 150. výročím mestskej hromadnej dopravy v Brne a festivalom Brno – mesto uprostred Európy. Ďakujeme všetkým, ktorí ktorí sa na príprave týchto akcií zúčastnili a veríme, že sa podobné podujatia podarí zrealizovať aj v budúcnosti. Ak by to náhodou nevyšlo, v zálohe máme materiály z ďalších nemenej zaujímavých podujatí, ktoré budeme priebežne zverejňovať na týchto stránkach. Sledujte náš web a dozviete sa viac.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Peter Vodička

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.