Návraty: Mestská hromadná doprava v Brne oslávila 150. výročie vo veľkom štýle

BRNO – Veľkolepé defilé historických i súčasných vozidiel, prejazd peletónu historických velocipedistov, súťaž zručností vodičov električiek, či kultúrny program v podaní Konzervatória Brna a Brnenských swingových legiend. Aj takto by sa dali charakterizovať oslavy 150.výročia mestskej hromadnej dopravy, ktoré sa konali poslednú augustovú sobotu na Lidickej triede.

Hoci festival Streetparty 150 začal až o jednej popoludní, väčšina dopravných nadšencov prišla do Brna už v ranných hodinách. Prvým lákadlom bola historická vlaková súprava M 286.0044 „Krokodýl“ + Balm 5-0497 +zatvorený  nákladný vozeň + Blm 5-2242, ktorá bola odstavená na Dolnom nádraží.

Historická súprava na čele s motorovým vozňom M 286.0044 „Krokodýl“ na Dolnom nádraží

V blízkosti Hlavného nádražia zase bolo možné navštíviť Katedrálu svätého Petra a Pavla, ktorá okrem prekrásnych výhľadov na mesto z kostolnej veže, ponúka aj prehliadku viacerých expozícií vrátane Klenotnice.

Expozícia Klenotnice v Katedrále svätého Petra a Pavla

Na jednom z informačných panelov sa môžeme dočítať, že zvony na Petrově ohlasujú pravé poludnie už o hodinu skôr, ako spomienka na víťazstvo obrancov mesta v roku 1645 nad vojskami Švédska. Na sviatok Nanebovzatia Panny Márie 15. augusta 1645 sa švédske vojská pokúsili dobyť mesto naposledy. Boli dohodnutí na tom, že ak Brno nedobijú ešte predpoludním, odtiahnu preč. Obrancovia mesta o tejto dohode vedeli a vďaka chytrému kúsku kostolníka, ktorý odzvonil poludnie už o 11-tej, Švédi ukončili obliehanie mesta, ktoré by inak zrejme náporom podľahlo. Na katedrále sa nachádza celkovo 5 zvonov. Najväčší a najstarší z nich prezývaný aj biskupský pochádzajúci z roku 1649 od Jána Knauffa z Opavy sa nachádza na Južnej veži a na svojom plášti má reliéf Madony s dieťaťom a svätého Petra a Pavla. Neodmysliteľnou súčasťou mesta je aj Petrovské dvojvežie – dve 81 m vysoké štíhle veže, dielo rakúskeho architekta Augusta Kirsteina, postavené v rokoch 1904 – 1905 a požehnané biskupom Huynom.

Pohľad na mesto z Južnej veže

Uličky historického centra ponúkajú aj ďalšie pamiatky ako Diecézne múzeum, Starú radnicu, Kostol svätého Jakuba a ďalšie.

Pohľad na Starú radnicu

My sme sa však pomalým tempom presunuli na Lidickú triedu, ktorá sa stala dejiskom jedinečného pouličného festivalu k 150. výročiu mestskej hromadnej dopravy v Brne – jazdy, ktorá sa koná raz za 150 rokov. Už napoludnie sa na Moravské námestie postupne začali pristavovať historické električky a autobusy, ku ktorým sa pridali aj historické trolejbusy na protiľahlej strane námestia.

Škoda 706 RO #4482 + Karosa B 40 Jablonec #48 na Moravskom námestí

Vzhliadnuť tu bolo možné aj pamätník vo forme zastávkového označníka. O jeho výrobu sa zaslúžili obyvatelia mesta a milovníci dopravy z rôznych kútov republiky i sveta, ktorí sa zapojili do dražby Zlatá električka KT8. Suma presahovala 80 000,- Kč.

Zastávka koňské dráhy – historický označník na Moravskom námestí

S pribúdajúcim časom sa zhruba 56 historických i súčasných vozidiel z rôznych miest a zdrojov vrátane Technického múzea Brno začali postupne zoraďovať do sprievodu. Nie však v náhodnom poradí, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale podľa roku výroby bez ohľadu na trakciu. Výber Lidickej triedy pre usporiadanie tejto veľkolepej akcie nebol náhodný. Práve odtiaľ sa totiž 17. augusta 1869 o 19:00 vydala konská električka z vtedajšej Novej ulice na Královo Pole.

Historická električka KPS Brno typ mv6.3 #107 prichádza na Moravské námestie

Logisticky náročnou úlohou bol presun trolejbusov z Moravského námestia na Lidickú triedu. Za pomalej jazdy trolejbusu zdatní muži na vozidle stiahli zberače a po odbočení na Lidickú triedu ich nahodili na električkové troleje. Nakoľko sa tu však troleje striedajú, bolo potrebné zberače trolejbusov opätovne prehodiť. Na konci ulice zase bolo potrebné prehodiť palice na vozidlách z električkového vedenia na trolejbusové, takže vozidlá mohli plynulo pokračovať v jazde po Pionierskej ulici.

Historický trolejbus Škoda T 11/0 #248 odbáča na Lidickú triedu

Aby bolo možné bezpečne zrealizovať komentované prehliadky celej plejády vozidiel, električková trať bola na oboch stranách cca na 500 metrov oddelená kovovými zábranami. O jednej hodine popoludní na hlavné pódium pred Lužáneckým parkom prišiel hajtman Juhomoravského kraja Bohumil Šimek, aby spolu s ďalšími hosťami slávnostne zahájil najväčšiu akciu v histórii dopravného podniku, ktorého služby využíva aj on. „Mám ročnú električenku. A pretože som taká stará konzerva, tak ju nemám elektronickú, ale v papierovej forme. Pamätám si, keď ma babička premávala desiatkou na otvorenej plošine do Líšne. Vtedy tam ešte Líšeňská trať išla a dúfam, že zase pôjde.“ Súčasťou zahájenia osláv bol aj krst nového Katalógu vozidiel a lodí dopravného podniku primátorkou mesta Markétou Vaňkovou, ktorá pokrstila aj knihu 150 rokov MHD v Brne. „Veľmi pozorne som ju preštudovala a musím sa priznať, že najviac ma dojali fotky starých trolejbusov, s ktorými som ako dieťa chodila do Kohoutovic. Boli to linky 137 a 132,“ spomína na detstvo primátorka. Na pódiu nechýbali ani prevádzkový riaditeľ Dopravného podniku mesta Brno Jan Seitl, zamestnanec dopravného podniku od roku 1971 a spoluautor knihy 150 rokov MHD v Brne Ivan Nedělka a koordinátor programu retrovozidel dopravného podniku Jiří Černý.

Konvoj historických vozidiel na Lidickej triede

Po chvíli už po katalógu stekal sekt a po slávnostnom prípitku prišlo na rad to, na čo tu tisícky návštevníkov už desiatky minút netrpezlivo čakali. Od zastávky Antonínská až k Pionierskej sa pri zábradlí tlačili davy ľudí, aby mohli zažiť jedinečnú prehliadku historických i súčasných vozidiel mestskej dopravy. Z reproduktorov zaznel Viedenský valčík a pred tisíckami divákov prichádzala Konská električka z roku 1876. „Jej prevádzka dvakrát začala a dvakrát skončila. Brňania ju totiž využívali skôr pre rekreáciu ako pre každodennú jazdu do práce,“ popisoval históriu električky Ivan Nedělka.

Defilé historických i súčasných vozidiel otvára konská električka

Následne sa na scéne objavila parná lokomotíva #10 „Caroline“ Brünner Local Eisenbahn Gesellschaft s letným vlečným vozňom #25 z roku 1890, ktorá bola vyrobená v roku 1889 v podniku Lokomotivfabrik Krauss a Companie, Actien-Gesellschaft v Linzi pod výrobným číslom 2165.

Druhou v poradí bola parná lokomotíva #10 „Caroline“ s letným vlečným vozňom #25

Postupne sa odprezentovali novšie a novšie vozidlá vrátane obľúbenej električky riaditeľa brnianskeho dopravného podniku Miloša Havránka. „Je to motorový vozeň 4MT vyrobený v Královopolskej strojárni v roku 1957. Vznikol za dva roky v ústredných dielňach dopravného podniku. Je to unikát a ja som sa do neho zamiloval.“ 

Historická súprava KPS/SBEPD #99 + KPS #296 + Ringhoffer vv2.ringh #215

Z autobusovej trakcie boli veľkým magnetom Škoda 706 RO #4482 z roku 1947 s prívesom Karosa B 40 Jablonec nad Nisou #48 z roku 1959, Praga RND #53 z roku 1949, Škoda 706 RTO MTZ #202 4479 z roku 1967, Karosa ŠL 11 #622  02V 0517 z roku 1971, či Ikarus 280.08 #2090 z roku 1981 známy aj pod prezývkami Čabajka, Maďar, Paprikáš, či Harmonika.

Historický autobus Praga RND Praga RND #53 krátko pred začiatkom veľkolepej komentovanej prehliadky vozidiel

K trolejbusovým unikátom patrili vozidlá Škoda 6 Tr2 #135 z roku 1949, Škoda 7 Tr4 #31 z roku 1954, Škoda T 11/0 #248 z roku 1967, Škoda 9 Tr17 #3076 z roku 1971, či 14 Škoda 14 Tr01 #3173 z roku 1983.

Konvoj historických trolejbusov a autobusov na Lidickej triede

Kompletný zoznam zúčastnených vozidiel si môžete pozrieť TU.

Po skončení dvojhodinovej prehliadky vozidiel mestskej hromadnej dopravy nasledoval prejazd 150 velocipedistov Lidickou triedou.

Prejazd 150-tich velocipedistov Lidickou triedou

Veľkolepé oslavy prišli podporiť aj majitelia automobilových veteránov z Trabantklubu. Vzhliadnuť tu bolo možné aj Tatru z predvojnového obdobia, Barkas, vozidlá Škoda, troj i štvorkolesový Velorex, alebo legendárne anglické vozidlo Taxi.

Sprievodnou akciou bola výstava veteránov medzi ktorými nechýbali ani legendárne automobily značky Trabant

Súčasťou akcie bola aj Súťaž zručnosti vodičov električiek, na ktorej sa zúčastnilo 9 súťažných párov vodičov a vodičiek električiek z českých a slovenských dopravných podnikov. Pri súťažnej jazde so súpravou električiek spojených navzájom zadnými časťami museli členovia súťažných tímov najskôr jednotlivo absolvovať rôzne úlohy a nakoniec spoločne poskladať obrázkové puzzle, pričom jednotlivé úlohy sa hodnotili bodovo aj časovo. Bratislavský tím v súťaži skončil na peknom druhom mieste tesne za víťazmi z Ostravy.

Parná lokomotíva #10 „Caroline“ z roku 1889

Do osláv sa zapojilo aj veľa brnenských firiem. V Lužáneckém parku sa tak ľudia prechádzali medzi radom stánkov s občerstvením, či propagačnými materiálmi o Brne a Juhočeskom kraji, vyrazili si pamätnú mincu k 150. výročiu mestskej hromadnej dopravy, alebo si spravili fotku pri obriom nafukovaciom modeli Mesiaca z brnenskej hvezdárne a planetária. V informačných stánkoch dopravného podniku si bolo možné zakúpiť rôzne upomienkové predmety ako napríklad hrnčeky, knihy, perá, katalóg vozidiel a iné. K dispozícii bolo aj špeciálne vydanie časopisu Šalina, pamätný cestovný lístok, či malá brožúrka s najdôležitejšími míľnikmi histórie brnenskej dopravy.

Spoločné foto historickej električky KPS Brno typ mv6.3 #107 (1943) s historickým autobusom Škoda 706 RO #4482 (1947)

O 17:30 sa svojím vystúpením predviedli bubeníci a basisti z brnenskej školy hudby, spevu a drámy – Konzervatória Brno. Na Lidickej triede sa medzitým opätovne zoraďovali historické vozidlá, ktoré sa po prvom defilé išli otočiť do vozovne a znova sa vystaviť v plnej paráde. Kto teda na popoludňajšiu komentovanú prehliadku nestihol prísť včas, mohol si ju vychutnať aj v podvečerných hodinách, kedy sa s úderom 18-tej hodiny konská električka opätovne pohla do sprievodu. No ešte predtým mohli návštevníci nazrieť do interiérov pristavených vozidiel a vrátiť sa tak v čase o desiatky rokov späť.

Pohľad na interiér letného vlečného vozňa #25

Po opakovanej prehliadke celej plejády historických i súčasných vozidiel sa návštevníkom podujatia poslednýkrát prihovoril generálny riaditeľ Dopravného podniku mesta Brno Miloš Havránek, ktorý sa po boku ďalších spolupracovníkov podniku stojacich na pódiu roztancoval za zvukov skladby Happy Birthday od kapely N’Sync. Zbyněk Loucký pritom hlasno poprial „Všetko najlepšie všetkým!“ Odovzdal slovo„kapitánovi“, ktorý sa za dopravný podnik a všetkých organizátorov podujatia so slovami: „Pamätajte, že sme Dopravný podnik mesta Brna. Jazdíme s vami už 150 rokov. A jazdíme pre vás s láskou.“ S účastníkmi akcie sa rozlúčil.

Historický autobus Ikarus 280.08 #2090 na druhej komentovanej prehliadke historických i súčasných vozidiel

Symbolickou bodkou za veľkolepými oslavami 150-ročnice mestskej hromadnej dopravy bol koncert v podaní Brnenských swingových legiend.

Aj napriek maximálnej snahe sa atmosféra podujatia úplne opísať nedá. Na tvárach ľudí však bola vidieť spokojnosť, nadšenie i obdiv nad priebehom tejto veľkolepej párty, ktorú by sa bez úsilia celého kolektívu pracovníkov dopravného podniku určite nepodarilo zrealizovať na profesionálnej úrovni. „Klobúk dole, pred všetkými, ktorí vďaka obetavej práci zachovali tieto unikáty pre budúce generácie,“ pochvaľoval si jeden z návštevníkov. Ostáva nám iba veriť, že rovnako dôstojné oslavy sa uskutočnia aj o ďalších 50, 100, či 150 rokov a naši budúci kolegovia, či spolupracovníci budú pri tom.

Autor: Jaroslav Filo
Video: The Mark Of Brno

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.