Pripravujú renováciu RO LUX

V Čechách sa pripravuje na renováciu model RO LUX

7.12.2008 – Až doposiaľ bol v Čechách a na Slovensku zachránený iba jediný kus autobusu RO v prevedení LUX, ktorý vlastní pražský majiteľ. V uplynulých týždňoch sa však aj zásluhou redakcie Veteranbus podarilo zohnať na východnom Slovensku staručkú skorodovanú karosériu RO LUX pre českého záujemcu z Olomouca, ktorý k nej prikúpil sťahovacie vozidlo RO z Radonic. Spojením podvozku zo sťahováka a karosérie sa prakticky podarilo zreinkarnovať druhý model RO LUX. Čaká ho síce veľmi náročná renovácia, ale výsledkom bude krásny dobový autobus. Podrobnosti a fotografie vnútri článku.

Karosériu autobusu RO sa podarilo objaviť v záhrade neobývaného rodinného domu v Ľubotíne na východnom Slovensku. Z vonkajšej strany boli o ňu ,,opreté“ stĺpiky oplotenia a obrástli ju mladé stromčeky (viď ftografie nižšie). Pozdĺhavých peripetiách s hľadaním majiteľa sa nám nakoniec podarilo skontaktovať sa s ním a vyjednať odkúpenie karosérie. Dosť zložitým riešením bolo vyslobodenie karosérie zo záhrady, jej naloženie a odvoz do Čiech. Výsledkom je však úspešný prevoz a osadenie karosérie na prichystaný podvozok.

Teraz už bývaôý majiteľ karosérie nás prosil, aby sme mu po zrenovovaní autobusu zaslali fotografiu. Pôjde o finančne a časovo nesmierne náročnú vec, ale pevne veríme, že v redakcii mu vyhovieme a o nejaký čas mu zašleme pekné foto—:)

V Čechách sa pripravuje na renováciu model RO LUX
Spojením karosérie a podvozku vznikol nový LUX
V Čechách sa pripravuje na renováciu model RO LUX
Karoséria pripravená na montáž podvozku
V Čechách sa pripravuje na renováciu model RO LUX
Podvozok sa použil z tohto sťahováka
V Čechách sa pripravuje na renováciu model RO LUX
Nálezový stav karosérie - obrastali ju stromy
V Čechách sa pripravuje na renováciu model RO LUX
O karosériu sa opierali aj stĺpy oplotenia

2 Comments

  1. Drobná připomínka: velice často se pro autobusy RO používá označení CAR, LUX atd., ovšem není to správné. U RO by se mělo uvádět: městský, linkový, dálkový, neboť již zmíněné zkratky najdete ve výrobní dokumentaci až u následujícího typu RTO. U RO se skutečně ještě nepoužívaly.

  2. Som veľmi rád že ste tú karosériu vypátrali. Pochádzam s obce Plavnica čo je blízko Ľubotína a koľko krát som prechádzal okolo tohto autobusu vždy som myslel na to zrenovovať to. Budem sa tešít na to ak tu raz kliknem a bude tu pekne zrenovovaný autobus. Prajem veľa trpezlivosti a nach sa darí.
    S pozdravom JANO

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.