Pragu RND už čaká lakovačka, postupne prídu na rad ďalšie autobusy

Po dhšom čase vám opäť prinášame informácie o pripravovanom Múzeu historických autobusov v Hokovciach, ktorého realizácia stále viac napreduje. Zatiaľ čo majiteľ budúceho múzea Štefan Píri čaká na doriešenie nekonečne dlho trvajúcich papierovačiek a formalít ohľadom areálu múzea, prakticky sa zavŕšil proces získavania budúcich exponátov, ktoré ako flotila čakajú na svoje postupné renovácie.  Renovácia najstaršieho autobusového klenotu – Pragy RND – sa už medzičasom blíži do finále, ktorým bude lakovačka a následná kompletácia.

Na absolútnej a nesmierne náročnej renovácii Pragy RND si Štefan Píri a jeho tím otestovali sily a zručnosti. ,,Autobus sme museli doslova nanovo postaviť,“ povedal pre Veterany.EU. ,,Bolo to nesmierne náročné aj finančne, ale garantujem vám, že výsledok stojí za to.“ Presvedčili sme sa na vlastné oči, že táto ,,erena“ bude ozdobou každého veteránskeho podujatia – tým viac, že na Slovensku je RND okrem tejto už iba jediná.

Štefan Píri dnes vlastní po jednom kuse prakticky z každého modelu a verzie autobusov RTO a ŠX, ktoré budú tvoriť budúce výstavné exponáty. Ku každému z nich naviac prikúpil niekoľko vrakov, z ktorých sa v prípade potreby použijú vhodné diely a súčiastky. Hneď po dokončení spomínanej Pragy RND už napríklad čaká na svoju renováciu jeden z autobusov RTO LUX.

,,Nie všetky naše autobusy prejdú absolútnou renováciou – zistili sme totiž, že je značný záujem aj o autobusy, ktoré nie sú nablýskané ako z výrobnej linky, ale majú taký ten prevádzkový stav.  Z tohto dôvodu sme v poslednom období ,,vyhrali“ niekoľko výberových konaní na filmovačky či prezentačné komerčné akcie, kde objednávatelia jednoducho dali prednosť našej linkovej RTO v predrenovačnom stave, než RTO LUX, ktorá vyzerá, akoby práve zišla z výrobnej linky. Samozrejme, našim prvoradým záujmom sú krásne exponáty v múzeu, ale keďže máme autobusov dostatok, budeme disponovať aj vozidlami, ktoré budú ,,do koča aj do voza“, “ hovorí Š. Píri.

Na nasledujúcich záberoch si pozrite aktuálne fotografie renovovanej  RND, budúcich muzeálnych autobusových exponátov čakajúcich na renováciu a ,,zásobáreň“ súčiastok. Nájdete tu aj foto krásne zrenovovaného velorexu, ktorý sa Š. pírimu podarilo zrenovovať ..popri RND“ a foto aktuálne renovovanej nemeckej osobnej IFY. Na jednej fotografii sú aj pripravené konštrukčné dielce haly budúceho múzea.

4 Comments

  1. Dobrý deň,

    Prosím, nemáte nikto záujem o záchranu peknej ŠD-čky, plne pojazdnej, doposledy jazdila…nemám momentálne financie na jej renováciu, pretože renovujemsi iný voz a všetjko nara sa v mojich podmienkách nedá…ponáhľa to do konca mesiaca, nie som priekupník a ak sa nik nenájde, skončí na šrotovisku a to nechcem 🙁 Perfektne štartuje, tlačí vzduch-len je bez dokladov…foto pošlem, ja ju síce mám, ale nemám ju ešte vyrovnanú po právnej stránke a majiteľ chce za ňu 8 ton železa-nejaký vyradený „trambus“ alebo podobné vozidlo ako protihodnotu, to je všetko…

  2. Prípadne prosím o pomoc spoluprácou vo dvojke zachovať a zrenovovať taký voz, mám okrem toho i 706 RTO-čku a dve Saviemky, z nich jednu si teraz momentálne renovujem…

  3. Sháníme autobusy řady Š 11. Kompletní i nekompletní, použitelné a na kolech. Bez TP, SPZ.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.