Objavujeme: Vraky cestných veteránov v Bratislave

BRATISLAVA – Uplynulý víkend naša redakcia úplnou náhodou natrafila v Bratislave na zaujímavé vraky nákladného vozidla a autobusov. Z diaľky som zbadal nákladný voz, ktorý sa vzhľadom ponášal na nákladnú Škodu 706 RTO. Neváhali sme teda a išli sme sa pozrieť bližšie k tomuto vraku.

Nebolo nám však všetko jedno, keďže v okolí tohto vraku sme zbadali aj voľne pohybujúce sa psy. Tie však za malú chvíľu zašli za húštinu a tak sme sa vybrali bližšie. Ešte sme ani neboli pri vraku a v diaľke sme zase zazreli mačky. Tie nám však nevadili a tak sme pokračovali ďalej. Po príchode k tomuto bielo-modrému nákladnému vozidlu sme zistili, že sklá má už rozbité. Sú na ňom stále dobre viditeľné nápisy, ktoré prezrádzajú, že tento vrak kedysi slúžil ako sťahovák v Karlových Varoch. Podľa všetkého by malo ísť o Škodu 706 RTO-S. Nafotili sme ho teda, no nebolo to ešte ani zďaleka všetko.

Napravo, niekoľko metrov od neho môj kolega zbadal vrak starého autobusu. A tak sme sa išli pozrieť k nemu. Autobus mal už vybité sklá. Napriek jeho žalostnému stavu sa nám podarilo zistiť, že by sa malo jednať o Ikarus 630. To k nám už ale s nie veľmi sympatickým pohľadom prichádzala žena (zrejme rómskej národnosti) jeho majiteľa. Upozorňovala nás na tie voľne pohybujúce sa psy a nechápala, čo pri nich pozemku hľadáme. To nás už zbadal aj majiteľ a vybral sa za nami. Vysvetlil som mu, že sme dopravní nadšenci, z diaľky sme zbadali vrak toho nákladiaku a neskôr aj toho autobusu, ktoré nás veľmi zaujali a tak sme sa na ne prišli pozrieť. Majiteľ bol k nám celkom prívetivý, počas rozhovoru nám povedal, že ide o vrak staručkého Ikarusu, ktorý tu má odstavený a chcel by ho dať na šrotovisko. Keď sme s ním hovorili, zbadali sme aj ďalší autobus, odstavený medzi kopou všelijakého šrotu.  Videli sme len jeho zadnú časť, bol modrej farby a na ľavej bočnici bol biely nápis „H4“. Keď som sa spýtal na tento vrak, majiteľ mi povedal, že si ho sem tiež doviezol a že vraj predtým tento autobus slúžil niekde na Morave a dokonca sa zúčastňoval aj nejakých pretekov! Treba podotknúť, že tento autobus bol v oveľa lepšom stave, mal stále aj sklá na oknách, no nevýhodou bolo, že z veľkej časti bol zaprataný tými rárohami. Dovnútra sme si však ísť netrúfli, majiteľ nám však dovolil odfotiť si tieto chátrajúce autobusy. Vraj keď už tie autobusy nebudú existovať, tak mi ich budeme mať stále aspoň na fotkách. Z jeho slov jasne vyplývalo, že by ich rád odviezol na šrotovisko. Našťastie na to ale nemá vhodnú techniku a tak tam tie vraky úspešne, i keď v zúboženom stave naďalej stoja.

Iste by však tieto vozidlá potešili nejedného zberateľa historických autobusov. Mohli by poslúžiť minimálne ako náhradné diely, prípadne by sa dalo porozmýšľať aj o možnej renovácii.

Do pozornosti dávame aj odkaz na článok, ktorý sa v minulosti už týmto vozidlám venoval: https://www.veterany.eu/?p=7739

Text: Peter Vodička
Foto: Jaroslav Filo & Peter Vodička

14 Comments

 1. Tne modrobiely bus označený H4 bude tiež Ikarus. Na fotke s volantom vidieť aj druhú stranu uvedeného busu a nevidieť zadné lámacie dvere, čiže to bude prímestský Ikarus 620.

 2. Bol som tam pred nejakými piatimi rokmi, ale asi som nenatrafil na tohto pána, ku mne až takí milí neboli..

  Takže som sa dostal len k RTO-Sku.

  Ešte predtým som počul o nejakom bielomodrom IK 620/630 pri Slovnafte, ale netušil som, že to bolo tam.

  Tým činom je asi ona záhada existencie (doteraz som to nemal žiadnou fotkou podložené) vybavená 🙂

  p. Ivaško, alebo iní zberatelia o to neprejavujú záujem?

 3. Jano Rohály moc kecá,ked pred rokmi mal ísť jeho syn do Krymu tak bol ochotný predať čokolvek aby ho vyplatil,ked nebezpečenstvo pominulo zrazu nič na predaj nebolo.Vraky zbiera od roku 1968,televizia o nom natočila aj dva dokumenty,vtedy ešte býval v skriňovej T 128 kusok dalej,tam kde je dnes most Prístavny.

 4. O týchto autobusoch sa vie. Len majiteľ nebol ochotný ich predať ako celok alebo jednotlivé náhradné diely. Skúšalo sa to viacej krát.

 5. tak to na slovensku chodi ja som sa nedavno pokusal nieco riesit z 1 autobusom ked mi povedali cenu za aku su to ochotny predat tak to skoncilo lebo to neni len take jednoduche to je veteran a podobne reci tohto typu este par mesiacov tam ten autobus stal a potom ho odtiahli do srotu za par eur a to je len moj pripad predpokladam ze takychto pripadov je na slovensku bars kolko tieto vraky na fotkach nakoniec skoncia v kovosrote pre dovod ktory som pisal hore

 6. Ak sa nemýlim, viem o vraku, ktorý vyzerá rovnako ako to dodávkové modré RTO hore na fotkách

  Ahojte, dúfam že nezavádzam, ale mám pocit, že jeden starý autobus, zrejme typu RTO, stojí v záhrade rodinného domu v obci Horná štubňa (okres martin).Ja osobne som pri ňom ešte nebol, len sem.tam okolo idem na služobku, ale viem ho uvidieť aj z auta, lebo majiteľ ho má postavený na konci záhrady za domom.ale k veci:
  Autobus je zelenej farby, používaný zrejme ako kôlňa alebo včelín,na zadnej časti karosérie má niečo prirobené, niečo ako búdu, alebo čo,ale aj takto z diaľky je vidno, že ho majiteľ zrejme celkom dobre udržiava a stará sa oň…,farba síce nie je úplne najnovšia, ale nie je na nej veľa stôp hrdze…kostra je celá, a vôbec, vyzerá to zachovale…..
  neskôr pošlem aj satelitný snímok, ak ho nájdem…

 7. Andy, rád by som, ale bohužiaľ už som tadiaľ asi pol roka nešiel a v dohľadnej dobe asi ani nepôjdem, lebo už chodím inou trasou…mám akurát tak satelitnu snímku kde jeho vidno a keby si chcel nejaké detaily o jeho polohe, napíš a pošlem ti emailom….s pozdravom youngman

 8. No podla mna by sa mal oko prvý zachraňovať Ikarus, predsa leň je vzácňejší ako RTO-S. Hlavne treba zistiť niečo z jeho histórie (odkial pochádza: ČSAD, DPMB…)

 9. mám F 127, rok výroby – december 1979, 5 rokov nejazdený, garážovaný, odhlásený, je mi ľúto ho dať zošrotovať,bol pojazdný.Zberateľ ak má záujem si ho dať do poriadku……

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.