Navštívili sme: Okružná jazda Summer Busom po Bratislave

BRATISLAVA – Blíži sa víkend a s ním opäť aj možnosť vychutnať si tohtoročnú novinku, ktorú pripravil Dopravný podnik Bratislava pre turistov, ale iste aj dopravných nadšencov v našom hlavnom meste. Ide o vyhliadkové jazdy Cabrio Karosou, ktorá premáva počas víkendov v mesiacoch júl a august. Prostredníctvom okružných jázd Summer Busu po meste si tak záujemcovia môžu aj takýmto netradičným spôsobom prezrieť tie najvýznamnejšie pamätihodnosti Bratislavy.

Keďže aj nás tento tento spôsob popozerať si Bratislavu z vyhliadkového autobusu zaujal a navyše bola na tieto jazdy celý uplynulý víkend akcia, aj redakcia veterany.eu využila možnosť prehliadky mesta z „paluby“ Summer Busu.

Celý víkend vládli v Bratislave horúčavy a tak sme využili až poslednú nedeľnú jazdu od Novej budovy SND s odchodom autobusu o 18:00, teda v čase keď už predsa len tak slnko nepáli. Po zakúpení špeciálnych cestovných lístkov obdržal každý cestujúci od vodiča autobusu aj letáčik s mapkou trasy, technických údajoch Cabrio Karosy, ako aj ďalšími informáciami o prevádzke Summer Busu v slovenskej aj anglickej jazykovej mutácii. Naša jazda tak mohla začať. Od sídla DPB a Novej budovy SND sme prešli popri obchodnom centre Eurovea, ďalej sme prešli po Vajanského nábreží, Rázusovom nábreží k Novému mostu (Mostu SNP), kde sme mali prvú zastávku. Nepristúpil však nikto a tak sme pokračovali ďalej cez Staromestskú, kde sme mohli vidieť Dóm sv. Martina ako aj zmenšenú maketu niekdajšej židovskej synagógy, ktorá bola zbúraná v súvislosti s výstavbou Mostu SNP. Trasa pokračovala ďalej cez Hodžovo námestie, Palisády, Mudroňovu ulicu a Starú Vinársku k Slavínu, kde bola 5 minútová prestávka. Tú sme využili na vyhotovenie niekoľkých fotografií nielen tohto vojenského cintorína, ale aj nádherných výhľadov na mesto, ktoré sa nám ostiaľto ponúkali. V čase našej krátkej návštevy Slavína bolo toto pietne miesto okrem dvoch dievčat, ktoré sa tu opaľovali, úplne ľudoprázdne. Škoda len, že prestávka na Slavíne nebola aspoň 10 minútová. Nestihli sme prejsť celým jeho areálom a nikoho z nás za ten krátky čas ani nenapadlo prehovoriť tie dievčatá, či sa by sa tiež nechceli ísť odviezť kabrio autobusom, keď už teda dole pod Slavínom stojí.

Zo Slavína pokračovala naša cesta 22-ročnou Karosou späť k Novej budove SND rovnakou trasou. Pri ceste späť sme ešte mali k dispozícii tentokrát dlhšiu, 15 minútovú prestávku na zastávke Hrad. Tú sme opäť využili na spravenie niekoľkých záberov či už budovy Národnej rady Slovenskej republiky, Bratislavského hradu, ale aj pohľadov na panorámu časti mesta a jeho okolia.

Počas prejazdu Karosou popri významných pamätihodnostiach bežala v autobuse aj nahrávka s výkladom o tej-ktorej pamiatke či významnej budove, ktorú bolo možné práve pozorovať. Hlas v nahrávke nepatril nikomu inému, ako hovorkyni DPB Agáte Stanekovej.

Na záver možno ešte dodať, že i keď jazdy Summer Busom propaguje DPB ako v súkromnom rádiu, tak aj na reklamných pútačoch v meste a na svojej web stránke, do povedomia zahraničných návštevníkov sa ešte tento netradičný a pritom určite zaujímavý spôsob prehliadky mesta ešte nedostal. Chcelo by to určite aj spoluprácu s inými mestskými organizáciami, najmä s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom (BKIS), kde akékoľvek informácie o prevádzke Summer Busu absentujú. Pritom jednotlivé jazdy sú vykonávané len pri minimálnom počte 10 cestujúcich a domácich návštevníkov sa sotva kedy toľko na jednu jazdu nájde.

Pod článok ešte pripájame fotogalériu z toho, čo sme počas okružnej jazdy Summer Busom po Bratislave nafotili.

Podrobnejšie informácie o premávke Summer Busu (cestovný poriadok, tarifa…) nájdete TU. Reportáž z prvého dňa premávky Cabrio Busu nájdete TU.

Text a foto: Peter Vodička

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.