Návraty: Prvý máj v znamení automobilových veteránov

P5013123aBRATISLAVA, HAINBURG – Prvý máj už tradične patrí auto-moto veteránom rôznych značiek a ani tento rok tomu nebolo inak. Viac ako 40 historických automobilov a motocyklov sa postavilo na štart obľúbenej Veterán Tatra rely na ktorej sa predstavili BMW, Citroën Ford T, Citroën Mustang, Peugeot, Praga Alfa, Tatra 111-C, Tatra 603, Tatra 613, Tatra 813 Kolos, Škoda Felícia, Škoda Garde, Trabant, UAZ 450 A, Volvo, Volkswagen Beetle, Čezeta, Honda, Jawa a mnohé ďalšie cestné legendy. Tohtoročná rely mala oproti predošlým ročníkom niekoľko odlišností. Kvôli rekonštrukcii Starého mosta sa miesto štartu presunulo z Hviezdoslavovho námestia na ulicu Pri Habánskom mlyne a trasa pretekov viedla aj územím Rakúska.

Areál tenisových kurtov pri budove Združenia zberateľov historických vozidiel sa od ôsmej hodiny začal postupne zapĺňať najrôznejšími veteránmi. Organizátori mali všetko pevne pod kontrolou a tak si každý z veteránov našiel svoje miesto. A kým sa majitelia týchto strojov registrovali a zhovárali so svojimi kamarátmi, malí i veľkí návštevníci obdivovali túto dobovú techniku. Nejeden z nich sa z objektívom fotoaparátu snažil zachytiť najrôznejšie detaily toho ktorého veterána. A ak mal šťastie, jeho majiteľ mu o ňom ochotne prezradil viac.

P5013127a
Aj tento veterán sa predstavil na prvomájovej veterán Tatra rely

O dve hodiny neskôr sa zúčastnené veterány začali postupne zoraďovať na štart. No ako sa sem-tam stáva, prvé auto je už na mieste štartu a posledné len do areálu vchádza.  🙂

Prvou zastávkou na trase bolo parkovisko pod devínskym hradom, kde sa kavalkáda historických automobilov a motocyklov dostala cez Slovanské nábrežie. Nasledovali zastávky v Hainburgu – vo vinných pivniciach Prellenkirchen a v Bergu a jazda mestom do cieľa na bratislavskej Kolibe.

No historické automobily sa neprezentovali len na známej veterán rely ale aj na festivale Potykajme si s Poľskom, ktorý sa konal na námestí pred Euroveou. Každý kto zavítal na toto podujatie mohol od jednej popoludní pri soche Milana Rastislava Štefánika obdivovať legendárne poľské Fiaty.

20140501_181555a
Na svoje si prišli aj priaznivci poľských Fiatov

Netradičnú kolónu cestných veteránov ste v popoludňajších hodinách mohli uvidieť aj v obci Dojč na Záhorí, kde sa konal IV. ročník retro osláv prvého mája. Ale to už je na iný článok.

Text a foto: Jaroslav Filo alias Jaris

3 Comments

 1. ocenil by som, keby organizatori tychto podujati o nich informovali v predstihu. Napr. o tohtorocnej tatra-rallye sa objavil prva zmienka 30.4., hento fiat-stretnutie som nenasiel nikde.
  Ale zrejme si to chcu dedkovia z veteran klubov organizovat ako elitnu akciu s co najmensou ucastou verejnosti… nech sa paci..

 2. no prvá zmienka o tatra-rallye sa na našom webe objavila 28.4
  tento ročník bol organizačne dosť komplikovaní kedže sa musela vymyslieť alternatívna trasa oproti minulým rokom kedže tento ročník bol poznačení Kvôli rekonštrukcii Starého mosta a rozsiahlymi dopravnými obmedzenia v centre Bratislavy. No najmä nedodržaním sľúbenej výluky dopravy po dobu podujatia, zo strany kompetentných úradov, ku ktoremu bolo doručene zamietavé stanovisko na poslednú chvíľu

 3. Ja som to vedel o par dni skor. Nic vam nebranilo pozriet web organizatora a pripadne mu napisat. Rekonstrukcia mosta/Sturovej a dopravne obmedzenia su uz niekolko mesiacov, tak sa dalo predpokladat, ze bude problem. Ucast bola skvela. Dva velke tenisove kurty boli uplne plne a aj navstevnikov bolo dost. Vela premierovych vozidiel prislo. Miesto bolo fajn. Konecne neobtazovali stada turistov. Osobne som rad, ze toto podujatie nebolo zrusene ako Donau Masters.
  Veterany.eu maju na webe „Kalendáre akcií“ v stlpci vpravo (vid obrazok 2014). Ked im niekto posle info, tak v priebehu dna to tam aj dopisu.
  Ohladne tych Fiatov. Raz za cas sa pri nejakom obchodnom centre objavia veterany. Minuly rok bol „Europejski Rajd Syren i Warszaw“ a nikto otom nevedel. Ja som to nahodne zbadal na TA3, ale to uz bolo neskoro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.