Návraty: Budmerická fazuľovica za účasti auto moto velo veteránov

P1360339BUDMERICE – Súťaž vo varení fazuľovice, výstava auto, moto, velo veteránov a zaujímavý kultúrny program. Aj taký bol 2. ročník recesistickej akcie Budmerická fazuľovica, ktorý sa v sobotu 10. mája 2014 konal v areáli budmerického kaštieľa. A keďže vonku bolo príjemné jarné počasie, organizátori nemali o návštevníkov núdzu.

Pri vstupe do areálu mohli návštevníci vzhliadnuť malú výstavu historických motocyklov, ktorú o pár metrov vystriedali historické automobily ako Ford Anglia 100E, Gaz, Trabant, Velorex a ďalšie. No vidieť ste mohli aj vojenské vozidlá a známe traktory Zetor 25.

Milovníci starých trojkoliek, bicyklov i motocyklov mohli zase obdivovať nákladnú otvorenú jednomiestnu trojkolku BPH 511, motocykle Jawa 50 typ 20, BMW R80 RT, Suzuki, GSF G50 S Bandit, Kawasaki ZZR 600, ČZ 98, ČZ Strakonice a bicykle Wanderer, Wanderer 11, Stadion Rakovník, Achiles, Premier, Baťa-Mas, Göricke, vojenskú Helvetiu, či hasičský Alpen-Rad z 30. rokov minulého storočia.

P1360327
Výstava historických motocyklov v areáli kaštieľa.

Dopoludňajší program sa niesol v duchu súťaže vo varení fazuľovice, ktorá bola napoludnie pripravená na degustáciu poroty i prítomných návštevníkov. Stačilo iba v centrálnom stánku zaplatiť 2,50 € za misku s lyžicou a chlebom a chodiť od stánku k stánku koštovať chutné sladké a kyslé polievky z fazule. Víťazným tímom sa stali (rovnako ako minulý rok) SATYR-áci.

V stánku Matice slovenskej ste si zase mohli pochutnať na domácich koláčoch a zakúpiť si kuchársku knihu s budmerickými receptami. No nechýbali ani stánky s alko a nealko nápojmi, cukrovou vatou, trdelníkom, či nanukmi.

Počas celého dňa sa na pódiu striedali najrôznejšie kapely a tanečné skupiny z Cífera, Šenkvíc, Dolian i Modry.

Nechýbali však ani jazdy na poníkovi a konskom povoze po areáli kaštieľa a súčasťou sprievodného programu bola aj ukážka zásahu dobrovoľného hasičského zboru.

Návštevníci akcie mali možnosť odviezť sa na konskom povoze.
Návštevníci akcie mali možnosť odviezť sa na konskom povoze.

A hoci to v areáli kaštieľa nebolo o návštevníkov núdza, v jeho interiéri by ste ich hľadali márne. Kaštieľ totiž nie je prístupný verejnosti a výnimkou nebolo ani toto podujatie. No ani samotná obec sa neusiluje o rozvoj cestovného ruchu. Hoci má zaujímavú históriu, stánok s propagačnými materiálmi a suvenírmi by ste na tejto akcii hľadali márne. A to aj napriek tomu, že na diplomoch víťazov vo varení fazuľovice bola pečiatka s podpisom starostu.

Ostáva preto iba veriť, že tieto nedostatky sa do budúceho roka podarí odstrániť a my sa budeme môcť tešiť na ďalší recesistický fazuľový deň v Budmericiach.

Text a foto: Jaroslav Filo a Peter Vodička

2 Comments

  1. Zdravím. Chtěl bych se zeptat, kdo vlastní trojkolku BPH 511 neboli Bojler, která je tu na foto. Jsem vlastníkem tohoto stroje a hledám fotky a jakékoliv informace o nich. Jestli jste ochotni se podělit o cokoliv budu rád. Email: roman33klima@seznam.cz

  2. Pán Klíma.
    Čosi podobné, ale len v nálezovom stave som videl dávnejšie u jedného súkromného zberateľa pri Nitre, tuším som to aj vtedy nafotil. Ak mi to vyjde tak prehrabem archív. Gilbert

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.