Návraty: 40 rokov expresov v Bratislave

Karosa SM 11 ≠1382 smeruje na zastavku Trnavske mytoBRATISLAVA – Sobota 2. apríla sa niesla v znamení historických autobusov. Nadšenci autobusových veteránov, i široká verejnosť si počas dňa pripomenula 40. výročie expresných autobuov v Hlavnom meste. 1. apríla 1971 totiž vznikla prvá expresná linka Ex, ktorá spájala Hlavnú stanicu s Vlčím hrdlom. V čase najväčšej slávy premávalo v Bratislave až 20 expresov. V poslednom období však došlo ku stagnácií a obmedzovaniu týchto liniek.

Celá akcia začala pár minút po 10-tej hodine na Hlavnej stanici. Spolu s historickými autobusmi Ikarus 280.10 BA-988XJ a Karosa ŠM 11 ≠1382 KHA a ≠3350 DPB dorazili aj Slovenská televízia a Televízia Bratislava, ktoré natočili z tejto akcie krátku reportáž. Samozrejme, že fanúšikovia tam už čakali oveľa skôr. Pred odchodom sa ešte skontrolovali všetky vozy a celodenná jazda mestom Bratislava sa mohla začať. Našim prvým cieľom boli Dolné hony. Cestou na Dulovo námestie robila redaktorka TV Bratislava rozhovor s prítomnými cestujúcimi. Na Dulovom námestí spravila spolu so Slovenskou televíziou ďalšie zábery z akcie a jazda na Dolné hony pokračovala ďalej. Ikarus omylom vynechal zastávku Prístavný most, takže na Dolné hony prišiel ako prvý. Na konečnej sme si museli dávať pozor na trolejbusy liniek 201 a 202, aby nás pri výjazde z obrátiska náhodou nezrazili. Na tomto mieste urobila STV-čka ešte posledné zábery a naša jazda pokračovala ďalej už bez prítomnosti médií.

Našim ďalším cieľom bolo Vlčie hrdlo, odkiaľ sa malo pokračovať až do Spaľovne. „Toto je posledná fotozastávka. ďalšia bude až v Dúbravke„, povedal Peter Pankrác, jeden z vodičov autobusov. Cesta do Spaľovne nebola v najlepšom stave  a tak nakoniec s autobusmi išlo iba  na Povodie Dunaja. No i tam sa dali spraviť pekné fotozábery.

Po odchode z Povodia Dunaja naša cesta pokračovala cez Staré mesto a Karlovú Ves na zastávku Drobného v Dúbravke. Po ceste sme nevynechali ani niekoľkominútové točenie sa na kruhovom objazde pod Prístavným mostom. Kým ľudia na zastávke Drobného fotili, organizátori akcie sa dohodli, že v Devínskej Novej Vsi sa nezájde na konečnú Opletalova, ale pôjde sa rovno na zastávku Jána Jánoša – Volkwagen. Dôvodom tohto rouhodnutia bol fakt, že sme sa ocitli v časom sklze. No aj napriek tomu sme si neodpustili zachádzku na Technické sklo. Historické autobsuy zaplnili celé obratisko, takže autobus typu Sor, ktorý prišiel na linke 20 sa do obratiska už nedostal a namiesto otočenia cez obratisko musel cúvať. Na konečnej zastávke pri Volkswagene bola ďalšia fotozastávka. Pravdepodobne sme však do obrátiska došli v nevhodnom čase. Jedna z ŠM-iek totiž zaparkovala za jeden zo z autobusov zmluvnej dopravy a kým sa pohla, prišiel za ňu ďalší autobus. To spôsobilo, že vodič nemohol z ŠM-kou vyjsť z obrátiska. Našťastie sa vodič prvého autobusu trošku posunul dopredu a všetky autobusy mohli plynulo pokračovať ďalej. Ostatným dvom historičákom sa však podarilo odísť z konečnej bez problémov a tak sa na ŠM-ku čakalo na ceste do Devínskej Novej Vsi.

Naša trasa mala pôvodne pokračovať cez tunel Sitina, Petržalku, Jarovce a Rusovce až na konečnú zastávku v Čunovo. No keďže sme mali ešte stále meškanie, nakoniec sme išli iba po železničnú stanicu Rusovce. V Jarovciach sme sa ale neplánovane zdržali. ŠM 11 ≠1382 sa totiž v zákrute pokazil a tak sa čakalo či sa ho podarí namieste spojazdniť. A vtedy nastala „komická“ situácia. Všetci ľudia z tohto autobusu totiž museli vystúpiť a spoločnými silami odtlačili autobus pár metrov dopredu. Následne si potom museli prestúpiť do ostatných autobusov. Pokazená ŠM-ka síce nakoniec došla za nami do Rusoviec, no po krátkej prehliadke sa rozhodlo o tom, že ďalej už s nami pokračovať nebude.

Naša jazda však pokračovala ďalej. Najprv sme sa zatavili na obrátisku Holičská, kde bolo unikátne stretnutie autobusov rôznych generácií. Historické autobusy totiž zaparkovali medzi odstavené autobusy Mercedes-Benz CapaCity jazdiace na linke 68. Po niekoľkých minútach sme pokračovali po trase linky 96 (ex 118) po Vozovňu Jurajov dvor, kde ŠM-ka musela natankovať.

Po doplnení paliva sme pokračovali na parkovisko pred areálom prírodného kúpaliska Zlaté piesky, kde v minulosti končila linka 110 (dnešná 63). Odtiaľ sme sa vydali na cestu späť na Hlavnú stanicu. Naša trasa viedla cez Trnavskú, Krížnu, a Špitálsku ulicu, kde sme po vynechaní Rajskej a Dunajskej pokračovali priamo na Námestie SNP a cez Kapucínsku, Tunel (kde bola max. dvojminútová fotozastávka pred pamätníkom Chatama Sófera, aby sme nezdržovali električky), nábrežie, Slávičie údolie a Pražskú ulicu.

Počas celodennej jazdy sme kopírovali trasy niekdajších expresných liniek 101, 104, 107, 108 (predtým Ex), 110, 111, 112, 115, 116118.

Označenie autobusov:

Všetky historické autobusy boli označené jednotnou tabuľkou 40 rokov expresov v Bratislave, ktorá bola spravená červeným písmom na bielom podklade, tipickým pre expresné linky. ŠM-ky mali navyše aj maľú tabuľku EX. Pôvodne sa síce uvažovalo o vyrobení pôvodných tabúľ jednotlivých liniek, ale po skúsenostiach z rozlúčky s Ikarusmi (kde ľudia tieto tabuľky pokradli) a pre veľké množstvo liniek sa od toho nakoniec upustilo.

Pozitíva akcie:

Podľa vyjadrení viacerých účastníkov sa táto akcia vydarila. A môžme s tým iba súhlasiť. Veď takáto veľkolepá akcia tu už dávno nebola.

Čo treba oceniť:
■ Spropagovanie tejto akcie nielen na internete, ale aj v novinách a televízii
■ Celodenná prítomnosť dispečéra DPB, ktorý sprevádzal kolónu historických autobusov a zaisťoval tak bezpečnosť účastníkov podujatia, ktorí sa snažili spraviť sa na jednotlivých fotozastávkach čo najlepšiu fotku s legendárnymi autobusmi.
■ Propagovanie záchrany rušňa GANZ Eg 6 z roku 1914, ktorý jazdil na bratislavskom úseku Viedenskej električky.
■ Zverejnenie programu akcie v historických autobusoch
■ Spravenie orientačného cestovného poriadku historických autobusov
■ Rozádvanie darčeka pre cestujúcich – pohľadnice Ikarus 280.08 pred Obchodným domomom Prior (dnešné TESCO MY).

Menšie nedostatky:

Na každej akcii sa občas vyskytnú menšie nedostatky. Na tejto akcii ich nebolo veľa a viac-menej boli spôsobené časovým sklzom oproti pôvodnému harmonogramu. Išlo najmä o nezastavenie na niektorých zastávkach, či vynechanie niektorých úsekov trasy. Do budúcnosti by sa však mohol spraviť voľnejší cestovný poriadok, aby sa jednotlivé trasy historických vozidiel dali zvládnuť aj v prípade ich menšieho meškania.

Vynechané úseky na celodenej jazde mestom:

■ Povodie Dunaja – Spaľovnňa (kvôli zlému povrchu vozovky)
■ Opletalova – Jána Jánoša-Volkswagen (kvôli meškaniu autobusov)
■ ŽST Rusovce – Čuňovo (kvôli meškaniu autobusov)
■ Rajská – Dunajská

Na záver tohto článku treba poďakovať organizátorom a partnerom tejto akcie a to: Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy, Dopravnému podniku Bratislava, Klubu historických autobusov Bratislava, ako aj všetkým, ktorí prispeli k spropagovaniu tejto akcie.

Veríme, že sa v Bratislave v tomto roku uskutočnia aj ďalšie nemenej zaujímavé akcie s dopravnou nostalgiou.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Martin Žarnovický a Peter Vodička

17 Comments

  1. este ako citam, tak tie trasy kopirovali aj niekdajsie linky 104, 107, 112, 115, 116

  2. No tak len zopar slov, obycajna trapna akcia. nezastavovali, tam kde bolo dohodnute, soferi sa menili ako ponozky, s karosou SM predbiehali na dialnici pri Lamaaci kamion,ktory urcite nesiel 60 ani 70. Dotycni sa hadam spoznaju, ze Dragan a spol. A potom sa cuduju, ze sa to pokazi. majte sa.
    PS: a ak sa da vyhliadkova spomienkova jazda odjazdit sposobom plzn na podlahu a hned, tak to sa im akcia vydarila. Uspesne!!!

  3. To je pravd, ale môžeme byť radi že sa táto akcia celkom slušne spropagovala.

  4. Jaro ty citas aj co piiises??? a co to ma s tym spolocne ? este dve tri taketo „vydarene“ akcie a potom uz ziadne ine nebuduuu, ved preboha rozmyslajte!!!!!!!!!! to radsje nech ziadne nie su, ako ked maju byt taketo.

  5. Ja viem, čo píšem – ke´dže to bolo veľmi dobre propagované, ľudia nemôžu nadávať že o tom nevdeli. To, že to nestálo všade, kde malo je síce pravda, ale netreba zabúdať na to, že organizátori odporúčali prísť na Hlavnú stanicu a vraveli že tie odchdoy sú len orientačné. Ja som v článku nedostatky akcie spomenul – ak majú ľudia na túto akciu iný názor ja im ho neberiem.

  6. Re Andy, som odporcom rýchlej jazdy s historickými vozidlami a pokiaľ išiel Dragan s ŠMou viac ako 80 tak si to s ním vybavím, ale trochu opravím súvislosti.. Na tej ŠM jazdili iba dvaja ľudia a dojazdila do konca. Čo sa týka druhej ŠM 11, tak tá je súkromná a čo sňou robia jej „majitelia“ to už je bohužiaľ ich vec a ich zodpovednosť. Čo sa týka zmien v trasách a nezastavovania na zastávkach, tak bohužiaľ je to bežný jav a všetci asi vieme čo je za tým… 🙂

  7. Leon, ja som pocul, ze tam nesoferovali iba dvaja ludia. len nemam ako dokazat, mozno treba kuknut videa na you tube.
    Ano dojazdila, ale mnoho nechzbalo, tiekla z toho nafta a aj voda. ak mas na to nejaky dosah, nech sa to prekonreroluje, lebo vam to zhori cele.
    Ta druha je sukromna, ja viem a nech si s nimi p.Ivasko robi poriadkz, ale takto sa fakt nerobia propagacne jazdy. to radsej nech su v nejakom muzeu.

  8. O problémoch ŠM 11 viem, niečo sa riešilo v sobotu večer a zvyšok sa bude riešiť tento týždeň. Rád by som vedel, kto s ňou ešte jazdil, ale to sa asi už nedozviem… momentálne som rád, že odjazdila víkendové jazdy Zhorieť to nezhorí, nie je to až také strašné, ako to vyzerá… 🙂

  9. No aspon ze sa to opravilo. ved ja som za to, aby jazdila, len na to treba trosku dohliadnut a dat to na starosti jednemu cloveku, nie Draganovi, ktory by mal na starosti iba SM, dalsi by mal na starosti iba RTO. A potom ten clovek moze s nou aj jazdit a vie co tomu autobusu je, co treba porobit, kde este treba nieco pritiahnut, co vymneit, ale ked to nebude mat „svojho“ pana, tak nejak by som to pomenoval, tak to nikdy nebude chodit dobre, lebo niekto odjazdi a vykasle sa na to, potom odjazdi niekto iny a aj ten sa na to vykasle. vela panov , nic spravene.

    PS: drzim palce. a ak mozem, sloby niekam schovat a namontovat zariadenie , nech to nie je na ociach, ako je na normalnych busoch MHD, nech sa vie, kedy, kde a ako jazdila. vsetko sa da podla mna ked sa chce.

  10. presne tak ako andy pise takto sa to hned znici su to velmi citlive voze hlavne co sa tyka prevodovky

  11. Záznam všetkých jázd sa evidujú, aj keď nie cez záznamové zariadenia, ale je na to vytvorený účinný systém. S ŠMou aj tak ďaleko nikto nezájde, lebo má iba 60 litrovú nádrž a tankovanie je kontrolované cez tankovaciu slučku.

    Vozy musia mať zodpovedné osoby, ktoré sa o nich starajú, s tým plne súhlasím. Nie je to úplne tak, že si s nimi jazdí kto chce, lebo aj na 40. rokov expresov mali povolené jazdiť dvaja ľudia a pokiaľ ja viem, nikto iný s ŠMou nejazdil. Zatiaľ som nenašiel dôkaz o opaku. Počas celej jazdy bol zabezpečený dohľad dispečingu.

    Viem, že Dragana nemáte radi, ale zatiaľ je jeden z mála ľudí, ktorý má za sebou reálnu prácu na iných historických vozidlách, skúsenosti s koordináciou údržby a má záujem to robiť.

    P.S. To zariadenie tam chceš, lebo máš obavy o čierne jazdy?

  12. nie o cierne jazdy, len necvh to neznicia a nejdu na tom jak sarkani.
    PS: voci draganovi nic nemam, ale niekedz dokaze uuplne prresny opak toho co hovori. ale nechajme ho tak, nech si robi co chce, lebo je aj tak najmudrejsi.

    Tak nech sa dariii.
    Andy

  13. Dragan sa nevie správať k ľuďom a niekedy je zbytočne prchký, ele poznám ho veľa rokov a môžem povedať, že je to už výrazne lepšie ako bolo..

    Som presvedčený, že do letnej sezóny bude ŠM 11 urobená po motorickej stránke tak ako má byť. RTO dostane nové olištovanie..

  14. super, hned tie busy budu vyzerat lepsie .

    a este jedna poznamka k draganovi, ja ho poynam uz hrozne dlho a nebol takyto. neviem, kto mu posledne roky dava rozumy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.