Historická električka v Brne premáva tento rok len sporadicky

107cBRNO – V minulosti bývalo zvykom, že tak ako v Prahe aj v Brne premávala počas hlavnej turistickej sezóny historická električka, ktorá počas víkendov a sviatkov jazdila na linke č. 10. Sezónna premávka trvala od začiatku apríla do konca októbra. Tento rok je však situácia iná.

Ako sme sa dozvedeli od Karola Homolu z Dopravného podniku mesta Brno, úsporné opatrenia zavedené dopravným podnikom sa bohužiaľ prejavili aj na premávke historickej električky. Na linke č. 10 budú premávať iba klasické vozidlá a historická električka sa v uliciach brna objaví iba pri kultúrnych akciách mesta, a to 5. a 6. júna 2010.

Ďalšie informácie o premávke historickej električky v Brne vám prinesieemhneď ako icgh budeme mať k dispozícií.

Autor: Jaroslav Filo

9 Comments

 1. No to doteraz to išlo zrazu nejde som sklamaní že Brno sa začína podobať v premávke historickej električky Bratislave kde tiež premáva pre verejnosť len sporadicky tj 5až6dni v roku z 365 dni roku

 2. Patrik: V Košiciach je to horšie, u nás historická električka (pre verejnosť) výjde buď iba raz v roku a to 1.mája,alebo nikdy. Záleži ale hlavne na vrchných pánoch DP, či električka vôbec výjde do ulíc.
  Minulý rok to bolo lepšie, okrem 1. mája jazdila električka aj popoludní počas „Dňa bez áut“,myslel som si, že na „Čertovskú jazdu“ na Mikuláša výjde zase historická električka, ale bol som veľmi prekvapený, keď namiesto historickej električky prišla električka, ktorá je normálne v prevádzke, akurát na túto jazdu vyzdobená šlo o jeden voz KT8D5, akurát si už nespomínam na jej evidenčné číslo, tak som sa viezol iba raz. Každopádne veľmi rád využijem každú príležitosť, keď je u nás možnosť zviesť sa historickou električkou. A vôbec, tiež sa rád zveziem normálnou električkou, pretože na naše sídlisko nejdú žiadne koľaje…Ani vlakové ani električkové.

 3. No uznavam máte to tam horšie. Nostalgicke linky aké má Praha by sa ale. Dali. Vytvoriť aj v Košiciach a Bratislave

 4. Jj,to tu u nás v KE a hlavne na celom Slovensku veľmi chýba. V okolitých štátoch je také dačo pravidlom. Uvažovalo sa o tom, že by sa využili koľajnice v meste, že by sa tam znova natiahli troleje a tam by bola nostalgická linka. Aleko vidím, nič sa tam nedeje. Tie laná, na ktorých viseli troleje,slúžia iba na to,aby tam počas vianočného obdobia bola vianočná výzdoba. Ale trošku to nahradzuje tá električka, ktorá v lete slúži ako kaviareň, akurát tomu chýba to, že to jazdí.

 5. A ktorú trať – čo mala byť nostalgická – máš na mysli? Mohla to byť zaujímavá linka.

 6. Áno, áno, práve tá trať priemo v centre mesta, čo sa tiahne od Námestia Osloboditeľov okolo Dómu sv. Alžbety, Štátneho divadla (alebo tiež Divadla Janka Borodáča,ale častejšie sa používa názov Štátne divadlo) až po Námestie Maratónu mieru, kde sa koľaje spájaju v jednu a tá ide na otočku električky číslo 6. Zase keď tam bola okrem „Bažantky“ (tak volám električku, ktorá slúži ako kaviareň) vystavená ešte jedna električka v rámci propagácie Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, tka som to ja navrhoval, ale aj s tým, že kvôli budovám, kvôli ktorým sa vraj električková doprava v meste zrušila (odklonila sa na Komenského ulicu) by napätie v troleji malo byť také, aby električka nemohla dosiahnúť vyššiu rýchlosť ako 10km/h.
  Kedysi tám premávala koňka,ale ktovie, čo sa stalo, že už tam neni… raz som sa s tým vozňom viezol, bolo to asi okolo roku 2000

 7. Sergej: No podľa tvojho opisu to vyzerá na zaujímavú električkovú trať. Tak prečo to do pekal kompetentní nevedia zúžitkvoať na premávku nostalgickej linky. V zajraničí by to už dávno zrealizovali.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.