Budúcnosť múzea dopravy po rekonštrukcií bratislavskej Hlavnej stanice

Múzeum dopravyBRATISLAVA – Bratislava má bližšie k plánovaným zmenám na Predstaničnom námestí vrátane rekonštrukcie budovy Hlavnej železničnej stanice. Staré mesto toiž začiatkom marca vydalo územné rozhodnutie pre stavbu jedného z najväčšícjh projektov v meste pripravovaného už takemr 10 rokov. V areáli Hlavnej stanice je aj Múzeum dopravy. Budovy, v ktorých sídli, sú pamiatkovo chránené, projekt preto dlho narážal na pamiatkarov. Tí nakoniec povolili, ale dali podmienku, aby sa zachovala aspoň časť budov, v ktorých sídli múzeum. Na to ako bude múzeum dopravy vyzerať po prestavbe Hlavnej stanice sme sa opýtali riaditeľa múzea Pána Ing. Jiřího Kubáčka.

Zdá sa, že Múzeum dopravy rekonštrukciu hlavnej stanice prežije s tým, že zo skladu č. 2 zostane zachovaných cca 63 m.´V rámci neodkladnej revitalizácie by sa malo múzeum zatepliť, mali by sa obnoviť podlahy, mala by sa postaviť hala ponad koľajové exponáty a podobne. Prevádzka múzea by mala byť prerušená len na minimálnu dobu, danú stavebnými prácami v jeho objektoch resp. v bezprostrednom okolí múzea. Možno predpokladať, že v prvej etape bude obmedzenie činnosti múzea spočívať v presťahovaní železničných koľajových vozidiel do novozriaďovaného železničného múzea na v bývalom rušňovom depe Bratislava východ, vo vysťahovaní haly č. 2 na čas prestavby a iných nevyhnutných opatreniach. Keďže múzeum by paradoxne potrebovalo viac priestorov, významná časť železničnej expozície sa postupne presunie do nového železničného múzea v bývalom starom depe Bratislava východ. V dopravnom múzeu na hlavnom zostanú vystavené len najreprezentatívnejšie železničné exponáty, čím sa čiastočne kompenzuje strata priestoru venovaného cestnej doprave.

Pri rekonštrukcií Hlavnej stanice bude odstránená prístavba staničnej budovy z 80. rokov 20. storočia a prístup do múzea bdue z z podzemia, kde budúä krité parkoviská a  zastávky mestskej hromadnej dopravy.

Autor: Jaroslav Filo

1 Comment

  1. Dúfam, že to bude tak pekné ako pred prístavbou toho diela, ktoré viacmenej vôbec nekomunikuje s pôvodnými budovami stanice. Múzeum dopravy som navštívil niekoľko krát a vždy tam bolo niečo nové, ale tak rozložené exponáty ako sme s rodinou videli pri prvej návšteve uvidíme len v retronávratoch. Mám z tej akcie nejakú dokumentáciu, no dlhodobá absencia skenera mi nedovoľuje to prezentovať. Gilbert

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.