Aktuálne: Bratislava prišla o ďalšiu technickú pamiatku, zbúrali Tabakovú továreň

Tabaková továreňBRATISLAVA – Metropola prišla o ďalšiu vzácnu technickú pamiatku. Opustenú budovu bývalej Uhorskej kráľovskej tabakovej továrne medzi Radlinského a Mýtnou ulicou dal zbúrať investor, ktorý ide na tomto mieste stavať moderné mestské centrum Nová Mýtna s výškovými obytnými budovami, hotelom, garážami a ďalšími objektmi.

Časť tabakovej továrne bola pri tom donedávna zapísaná do zoznamu chránených pamiatok a investor ju mal zrekonštruovať a zapojiť do budúceho využitia ony. Avšak požiar založený v roku 2007, ktorého príčiny ešte nie sú známe obrátil celú situáciu inak. Pamiatkový úrad pre zlý technický stav vňal tabakovú továreň z pod zoznamu chránených pamiatok a miestny úrad Staré mesto ju povolilo zbúrať. Aby však búraniu predsa len nikto nemohol zabrániť, búracie práce sa robili počas predĺženého víkendu.

Bratislava tak postupne prichádza o množstvo zaujímavých technických pamiatok. Bez búracieho povolenia  v minulosti odstránil investor novej mestskej zóny pamiatkovo chránenú Feiglerovu kotolňu, ktorá bola súčasťou priemyselného komplexu Kablo na Mlynských nivách. Zákerne cez predĺžený víkend odstránil investor inej modernej štvrte chránené objekty fabriky Gumon pri Košickej ulici. Do histórie navždy odišli aj technicky unikátne budovy továrne Danubius Electric na Račianskej. No aj napriek tomu nie je likvidovanie našej histórie ukončené. Najnovšie totiž hrozí zánik aj petržalskému továrenskému komplexu Matador.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: Denník Pravda

Komentárov

  1. Však veru! Bratislava si nič neváži, radšej nejakú historickú budovu prehlási za haraburdu a dá to bezcitne zbúrať a nechať tam postaviť „sklenené kocky“ akoby mala takéto budovy zachrániť! Tiež dobrým „príkladom“ sú „historické“ autobusy DPB – v dobrom stave sú iba RTO-čka a ŠM-ka, ostatné hnijú jedna radosť. Ešteže dobre, že tam (zatiaľ) nebývam.

  2. Raz ešte ked som bol soplák tak sme z ulice Radlinského tam chodili čumakovať ako robotníci všetko buraju ale to je dobre pár rokov dozadu. Je to uplna blbosť aby všetko každý bural!!! Aspon troška historie tu možu nechať!

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.