Aktuálne: Úprava okolia pamätníka na Sakrakopci pokračuje

BRATISLAVA, SVÄTÝ JUR – Slovenský katolícky akademický spolok Istropolitan v spolupráci s ďalšími organizáciami (napr. Mestské lesy Svätý Jur, Bulharský kultúrny inštitút) pokračuje v dôstojnejšej úprave okolia pamätníka leteckého nešťastia na Sakrakopci. 24. novembra 1966 tam havarovalo lietadlo IL-18 bulharsko-sovietskej leteckej spoločnosti TABSO a pri nešťastí zahynulo všetkých 82 ľudí nachádzajúcich sa na palube stroja.

Ako nás informoval pán Peter Marosz zo spolku Istropolitan, po dlhšom pátraní sa podarilo skompletizovať zoznam obetí tohto nešťastia. Už budúci mesiac chce spolok na Sakrakopci aj za účasti bulharskej komunity v Bratislave odhaliť aj tabulu. Okrem zoznamu obetí majú byť na nej aj ďalšie rozšírené informácie o tejto leteckej katastrofe.

S.K.A.S. Istropolitan sa už dlhší čas angažuje v prácach na úprave miesta tragédie a jeho okolia. V roku 2010 tu spolok postavil trvácnejší pomník s krížom a nápisom, pripomínajúcim túto udalosť. Podarilo sa mu tiež skontaktovať s niekoľkými pozostalými obetí. Minulý rok sa im toto miesto podarilo ozanačiť značkami z Vajnorskej doliny i Bieleho kríža. Taktiež sa podarilo Sakrakopec zaznačiť do viacerých turistických máp, čím sa toto miesto dostalo do širšieho povedomia verejnosti.

Do budúcnosti chce spolok okrem osadenia tabule dôstojnejšie upraviť aj okolie pamätníka, keďže sa nachádza v lesnom poraste a pomaly ale isto sa stráca v záplave zelene. Chcú tu tiež osadiť lavičky, aby si tu mohli ľudia posedieť a oddýchnuť. Predstavitelia spolku by boli radi, keby okolie pamätníka nepôsobilo zanedbane, ale vyjadrovalo pietu a tiež všetkým pripomínalo pominuteľnosť nášho pozemského života. Citlivé dotvorenie miesta leteckej nehody v Malých Karpatoch má rešpektovať aj prírodu, aby sa stal Sakrakopec dôstojným pamätným miestom.

Na pokrytie nákladov spojených s osadením tabule a celkového dotvorenia tohto pamätného miesta spolok Istropolitan zriadil aj výzvu na darcovskom portáli ludialudom.sk. Ak si myslíte, že má táto aktivita zmysel a chceli by ste ju podporiť, môžete na ňu prispieť sumou, ktorej výška je už na vášom uvážení.

Súvisiaci článok: 45 rokov od leteckého nešťastia IL-18 v Malých Karpatoch

Text a foto na titulke: Peter Vodička

Komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.