Aktuálne: Posledné jazdy trolejbusov ZIU v Budapešti

BUDAPEŠŤ – Návšteva predvianočnej Budapešti je poslednou príležitosťou na odvezenie sa s trolejbusom ZIU 9 v maďarskej metropole. Po takmer 40. rokoch (prvá dodávka do Budapešti prebehla v roku 1975, posledný voz bol dodaný v roku 1984) tieto vozy sovietskej výroby dojazdia na konci tohto roku. Trolejbusy ZIU boli vyrobené „Zavodom imeni Uritskovo“ v meste Engels v Sovietskom Zväze v rokoch 1972 – 1992 pod označením ZIU 682 resp. ZIU 9.

Pretože svojim vzhľadom tieto trolejbusy pôsobia archaicky a ani ich technický stav nevzbudzuje veľkú dôveru, má tento typ svetový primát, ktorý už nebude nikdy prekonaný. Celková produkcia presiahla 45 tisíc kusov. Trolejbusy boli dodávané do väčšiny prevádzok vtedajšom ZSSR. Exportované boli nie len do Maďarska (Budapešť, Debrecín, Segedín) a miest ďalších socialistických krajín (Belehrad, Poľsko, Bulharsko), ale jazdili i v Južnej Amerike (Bogota, Rosario) a do doby tesne pred olympiádou 2004 boli základom trilejbusovej dopravy v Aténách.

Autor: Jaroslav Filo a Busportál
Foto: Martin Žarnovický

 

1 Comment

  1. Odpoved meho kamose z Budapesti:
    Hello,

    This is true, the last day is 28.12.2012. Three Zius will be saved for nostalgic vehicle and for the winter work (crash the ice from catenary).

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.