Aktuálne: Mesto Spišské Podhradie plánuje návrat osobných vlakov na trať ŽSR č. 187

P1290483SPIŠSKÉ PODHRADIE – Mestské zastupiteľstvo v Spišskom Podhradí na svojom zasadnutí dňa 14. januára 2016 rokovalo o možnosti zakúpiť motorový vlak pre podporu cestovného ruchu v regióne Podbranisko.

Do mesta zapísaného v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO vedie 9 km dlhá regionálna železničná trať zo Spišských Vlachov, sprevádzkovaná v roku 1894. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky (MDVRR SR) si však od GVD 2012/2013 prestalo na tejto lokálke objednávať výkony vo verejnom záujme a tak Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypravila posledný pravidelný osobný vlak na tejto trati 8. decembra 2012. Pritom ešte v roku 2011 bol po povodni z júna 2010 opravený poškodený železničný most cez Hornád.

Zachrániť osobné vlaky do Spišského Podhradia nepomohla ani petícia, ktorá sa rozbehla po avíze MDVRR SR zastaviť osobnú železničnú dopravu na trati. Ku koncu prevádzky jazdilo po trati 5 párov vlakov od pondelka do soboty, v nedeľu to bol o 1 pár vlakov menej. Počas letnej sezóny (druhá polovica mája až koniec septembra) bol v každom smere pridaný 1 spoj navyše. Podľa údajov MDVRR SR tu jazdilo denne všetkými spojmi dokopy priemerne 80 cestujúcich.

Po dlhodobom tlaku mesta na ministerstvo aby obnovilo prevádzkovanie trate, dostalo mesto Spišské Podhradie od MDVRR SR ponuku pozostávajúcu z 2 alternatív – zakúpenie motorového vozňa, alebo prevádzkovanie mimoriadnych vlakov počas letnej sezóny prostredníctvom ZSSK. Mesto sa napokon rozhodlo pre prvú alternatívu.

P1290567
Motorový vozeň 812.018-0 zachytený dňa 20.10.2012 na ŽST Spišské Vlachy

Ako vyplýva z web stránky mesta, poslanci na svojom prvom tohtoročnom zastupiteľstve prijali uznesenia, ktorými mestské zastupiteľstvo  schvaľuje primátorovi mesta možnosť vstúpiť do verejnej obchodnej súťaže na kúpu železničného motorového vozňa rady 810 maximálne do sumy 3 200 € bez DPH pri zachovaní obozretnosti a záujmov mesta.  Mestské zastupiteľstvo zároveň stanovuje, že rozhodnutie o začatí opravy železničného motorového vozidla na prevádzku prijme až po predložení predbežnej kalkulácie nákladov na sprevádzkovanie vozidla. Taktiež udeľuje primátorovi mesta súhlas na začatie rokovania o prenájme depa na železničnej stanici v Spišskom Podhradí.

Primátor mesta Spišské Podhradie MVDr. Michal Kapusta (zvolený za koalíciu KDH, KDS, SDKÚ-DS, SDS, SNS) informoval poslancov o 2 ponukách ministerstva dopravy, ktoré prišli mestu listom: „Platiť prevádzkovanie vlakov, alebo kúpiť vlak – cena 1600,- € bez DPH. Opraviť ho. Komunikujem s pánom Danom Antalíkom, ktorý urobil prieskum. Vlak, o ktorom sme hovorili na zasadnutí finančnej komisie, je už zabukovaný. Takže ide o druhý vlak a ten by bol z Rajca. Je potrebná odborne spôsobilá osoba – rušňovodič – aktívny dôchodca, v Podhradí takých máme. Poplatok ministerstvu za to, že sa bude starať o trať – 1,50 za vlakokilometer. Najmenej 150 vlakov by muselo byť vypravených, je to 2 137,50 € pre ministerstvo dopravy.“  Zároveň sa zmieňuje aj o ďalších nákladoch: „Spotreba je od 15 – 30 l / 100 km. 500,- € je potrebných ročne na naftu, licencia 500,- € jednorázovo a získanie depa do dlhodobého prenájmu – garáž je v Podhradí a je vo vlastníctve Cagra.“  Podotýkame, že pravidelná nákladná doprava bola na trati Spišské Vlachy – Spišské Podhradie zastavená ešte v roku 2007.

Predstava je taká, že vlak by slúžil na podporu cestovného ruchu. Fungoval by v letných mesiacoch a otvorená by bola spodná brána Spišského hradu. Turisti v meste by niečo utratili, fungovali by tak aj podnikatelia v meste. Za lístky by sa platilo a jednokoľajná neelektrifikovaná trať spájajúca 2 spišské mestá by tak znovu ožila.

P1290466
Súčasťou lokálky na Spiši je aj zastávka Katúň – kedysi šlo o samostatnú obec, od roku 1985 je súčasťou Spišského Podhradia

K slovu sa dostal aj poslanec mestského zastupiteľstva Ing. Ján Lisoň (KDH): „To nemôže byť ziskové, to na začiatok aby poslanci vedeli. Pri predpokladanej zvažovanej cene 1,- € na osobu. Na zasadnutí finančnej komisie sme tomu venovali primeraný čas.“ Poslanec  Mgr. Peter Vandraško (SDKÚ-DS) však oponuje: „Ja si myslím, že keď sa to pohybuje v takýchto sumách ako pozerám a pri rozpočte ako má mesto Spišské Podhradie, keď sa bavíme o histórii, k mestu patril neodmysliteľne vždy vláčik. Nie je podstatné len vždy zarobiť. Aj keby nebol ziskový. Aj občania mesta by oželeli aj mínus na účte, keby sme im ponúkli ďalšiu službu.“ Ďalší poslanec Mgr. Jozef Bača (KDH) dodal, že zároveň by sa tým vyšlo v ústrety aj dôchodcom, ktorí majú vlaky zadarmo.

Poslanec mestského zastupiteľstva Peter Hanigovský (Náš kraj), ktorý sa napokon ako jediný v tejto veci hlasovania zdržal, skonštatoval: „Nie som proti aby sa táto mašina kúpila, ale pred samotnou kúpou by sme mali mať čierne na bielom, koľko nás to bude stáť.“  Primátor predpokladá, že by to pri 150 vypravených vlakoch bolo ani nie 20 tis. € ročne a ďalej pokračuje: „Rušňovodičovi 5 € / hod. a mu dáme 300 hod. x 5,- €, ja hovorím o dobrovoľníckej báze, nie o zárobkovej činnosti. Oprava vlaku môže stáť možno 5 000,- €. Keby odišiel motor, je z liazky, vieme ho kúpiť za 400,- €. Otázkou je prenájom garáže. Hovorili sme na zasadnutí finančnej komisie, že to môže byť 10 000,- € ročne bez opravy vlaku.“  Ako ďalej spresnil, mesto zatiaľ o podpore nerokovalo s VÚC, keďže trať prechádza cez 2 kraje. Ak budú jasné presnejšie čísla, plánuje osloviť aj županov a možno bude zvolané aj mimoriadne mestské zastupiteľstvo.

Na radnici veria, že odvážny projekt, do ktorého sa v súčasnej dobe púšťa mesto Spišské Podhradie samo, bude úspešný a postupom času sa do neho zapojí viacero partnerov a sponzorov. Na záver konštatuje poslanec mesta Marián Božik (SIEŤ): „Možno aj starostovia sa pridružia a pomôžu, že aj od nich bude nejaká pomoc.“

Ako zaujímavosť môžeme uviesť, že o navrhovanom zrušení osobnej dopravy na železničnej trati Spišské Vlachy – Spišské Podhradie rokovalo podľa publikácie Kronika mesta Spišské Podhradie slovom i obrazom z roku 1999 ešte niekdajšie plénum miestneho národného výboru dňa 20. 1. 1967. Mesto Spišské Podhradie sa v súčasnosti nachádza v Prešovskom kraji, okres Levoča. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1249 a k 31. 12. 2014 eviduje 4 035 obyvateľov. Štatút mesta bol Spišskému Podhradiu prinavrátený zákonom SNR č. 369/1990 s platnosťou od 24. novembra 1990.

Text a foto: Peter Vodička

5 Comments

  1. Najvyšší čas, aby sa prevádzka vlakov na túto trať vrátila. Železnica nie je na to aby napĺňala kasu štátneho rozpočtu svojou ziskovosťou, ale na to aby vozila ľudí a náklad. Turistické vlakové linky nie je nič neobvykl aj vo vyspelých krajinách. My zaslepení prebujnelým automobilizmom sme zabudli, že existujú aj iné spôsoby prepravy ako plechovou gumokolesovou kobylkou…

  2. Podľa mňa je to super nápad. Síce žijeme v dobe, ktorá je založená na neustálom generovaní zisku a pachtením sa za ním, existuje však množstvo iných súčastí života každej spoločnosti a jej jednotlivcov, ktoré proste na tejto báze nefungujú z princípu. Začína sa napríklad naspäť obrodzovať kedysi skvelý školský systém (duálne vzdelávanie), investuje sa do pamiatok a turizmu, obnovuje agrárny a hospodársky sektor a mnoho ďalšieho, čo sme po nežnom ošiali vypredali, nechali rozkradnúť alebo iba tak bez uvažovania rozhandrkovali. Dnešný trend je sebazáchovný a sebaobnovný reflex živej spoločnosti. Isteže, nie je a nebude to nejaká priamočiara idealistická selanka, ale postup je evidentný. Už len množstvo stúpajúcich veteránskych a nostalgických akcií na zrenovovaných vozňoch, dáva tušiť, že sme zo západného imperializmu precitli, ich hodnoty a štýl dosiahli svoje vrcholy a veľa z nás sa opäť navracia ku svojim koreňom a vedie k tomu aj svoje deti. Moloch kapitalizmu našu krajinu použil, cicka však už vysychá a teraz sa hľadajú nové proeurópske pastviská – Ukrajina, Balkán…

    Prajem Spišským Vlachom, nech na to tie peniaze dajú a nepozerajú furt len na ten zisk. Sú aj iné trate, kam by to mohlo priniesť ruch – na Muránsky hrad, do Dobšinej a Dediniek, Jasovská jaskyňa atď atď. S prípojmi historických autobusov. V lete by to šlo.

  3. Velmi sa tesim z tohto napadu. Vlacik k spisskemu hradu mi navodzuje spomienky z detskych vyletov. Avsak samosprava nesmie zabudat na pripoje vo Vlachoch. Bez nich je tento projekt odsudeny na neuspech.

  4. Nápad je to skvelý .ale musia sa obe mestá spojiť a isť do toho spolu.určite by sa to využívali či už v letných mesiacoch alebo po celý rok .mne osobné vlak na tejto trati chýba.verím že by ľudia chodili vlakom .a hlavne prispôsobiť vlak k prípojným spojom v Spišských Vlachoch. Sám som rušņovodič určite by som dopomohol k tomuto skvelému projektu. Aj keby len 2% z daní .:)..

  5. V Spisskych Vlachoch zdochol pes ako v Krompachoch. Uz len cigani tu rozkradu kolaje a stanicu a zbude len miesto pre kosicku trat. Super.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.