Agrolipka – další ešelka v rukou veteránistů

26.6.2009 – Dnem 24.6.2009 jsme oficiálně od akciové společnosti AGROLIP Lipov odkoupili dlouho a s velkou nervozitou očekávaný vůz – Karosu ŠL11-1310. Prvním impulsem ke získání vozu byl příspěvek na diskuzním fóru z 13. října s vozem vyfotografovaným na fotbalovém zápase ve Strážnici. Nikdo z přítomných se v diskuzi k odpovědi o možném majiteli neznal, z nápisu za předním transparentem jsem rozluštil popisku „AGROLIP a.s.“, neváhal jsem a zkusil ještě v ten den kontaktovat přes webové stránky uvedeného majitele s návrhem o možnosti odkupu v rámci zachování Karosy jakožto historického vozu. Přes e-mail jsem postupně začal zjišťovat, jak na tom vůz po technické a provozní stránce ve skutečnosti je, přeci jen jedna fotografie nic neřekne. Postupem času byla domluvena osobní návštěva a prohlídka, na kterou jsme se dostavili v pondělí 9.března v dopoledních hodinách. Technický stav nás velice mile překvapil, vůz až na drobnosti v naprosto původním stavu byl celoročně garážován s kilometrickým proběhem okolo čtyř tisíc kilometrů ročně. Zemědělské družstvo se zaměřením na výrobu vín jej využívalo pro přepravu brigádníků na Slovensko a v rámci okresu na přepravu fotbalistů k utkáním a přepravu žáků na výlety.
Teď něco málo k historii. Vůz byl vyroben v roce 1978 v Karose ve Vysokém Mýtě. Poprvé registrován byl v lednu 1979 u železárnách ve Veselí nad Moravou, do Lipova doputoval o deset let později, v roce 1989. Z fotografií nelze přehlédnout, že jsou v něm osazeny vysoké sedačky z luxe. Jedná se o dobovou úpravu, která byla za provozu ve Veselí vykonána přímo v Karose. Z tohoto důvodu bylo rozhodnuto o ponechání interiéru v tomto stavu, který bude dokumentovat řešení podniků, jak získat dálkovou variantu v době, kdy byl originálních autokarů nedostatek. V plánu je zde snad jen úprava nástupního prostoru s přídržnými madly a se stojánkem na strojek pro výdej jízdenek. Z vnějšího vzhledu bude upraven do podoby autobusů, které sloužily u ČSAD Prostějov, k čemuž už jsou obstarané téměř všechny potřebné rekvizity. Jak bylo uvedeno, o renovacích, provozu a veškerém dění okolo autobusů se bude moci dozvědět právě na této stránce. Po vyřízení všech záležitostí je v plánu přetah druhého vozu z roku 1980, který sloužil v Kordárně ve Velké nad Veličkou a který jsme zakoupili na náhradní díly k tomuto provoznímu. Pokud nebude do začátku července nalezen zájemce, který by se jej ujal a pustil se do renovace, případně jej od nás zakoupil na součástky kompletní, bude vytěžen na náhradní díly a následně rozpálen. V plánu je převážnou část dílů rozprodat k renovacím víceméně tak, aby se splatil tento vůz a jeho přetah na Hanou. Máme zájem si z něj ponechat jen plechařinu která je navíc, v případě nezájmu o koupi kompletního vozu také pár oken do zásoby. Bude upřednostněn zájemce o celý vůz, nejlépe ten, který by si jej odtáhl za naší asistence přímo z Lipova.

Kompletní článek a příběh naleznete na: www.agrolipka.unas.cz

5 Comments

 1. Dobrý den,
  A v jakém stavu je ta na ty náhradní díly?
  Napište mi kdyžtak na mail
  Můj známý by měl asi zájem(o celý bus)
  Petr

 2. o těchto dvou fotkách vím, ale potřeboval bych více foto a i nějaký popis, co tam je, co neni, a tak:-)

 3. Asi tak za ten týden ohledně vraku něco sepíšu, mám jej pro ten účel i rozfocený. Jak jde vidět i na těch dvou fotkách, je tam od každého něco, bralo se jak z motoru, náprav, tak karoserie… Prostě zralé na vytěžení, co mě tak napadá, použitelná jsou okna, lišty, sedačky, plechařina. Máme i formu na silentbloky k převodovce. Jediným rozdílem od té doby jsou nasazená kola na dojetí.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.