Adventná náladovka: Na Trabantoch cez Afriku za 84 dní

1V adventnej náladovke Vám ponúkame zaujímavú reportáž  o neobyčajne zaujímavej ceste dvoch žltých trabantov po Afrike.

84 dní a 19 640 kilometrov. Presne tak dlho trvala cesta piatich dobrodruhov na dvoch Trabantov z Prahy krížom celou Afrikou. Priebeh cesty pritom nebol až taký hladký.

Česká výprava mala problémy ako s autami, tak aj s ľuďmi a zvieratami. Aké boli najťažšie momenty a kde sa posádke Trabantov naopak najviac páčilo? To prezradil vedúci expedície Dan Přibáň.
Česká  „trabantia“ výprava štartovala v africkom Tunise a skončila v Juhoafrickej republike, pričom celkovo prešla 11 afrických krajín a jej cieľom bolo najjužnejšie miesto Afriky, Mys Dobrej nádeje. Po takmer trojmesačnom boji s nástrahami sa výprava nakoniec do tohto mesta dostala a potom si konečne oddýchla v juhoafrickom Kapskom Meste.
Čierny kontinent si pritom pre Čechov pripravil prvé problémy hneď na začiatku ich cesty. Keď v egyptskej Káhire začali oba Trabanty „Babu“ a „Egu“ štrajkovať, pokazené autá neboli tie hlavné problémy. „Najhoršie bolo, keď sme museli dva týždne stáť v Káhire, kde sme čakali na vydanie víz do Sudánu. To, že sa nám zadrel motor a museli sme ho na kuchynskom stole znovu postaviť, bola s dlhým ničnerobením pohoda,“ hovorí vedúci expedície.

Na prašných a občas bahnitých afrických cestách postihlo vozy len málo defektov pneumatik. Problémy ale spôsobily motory, ktoré trpeli častými poruchami. Naposledy musela posádka opravovať len štyri dni pred dojazdem v púšti uprostred Namibie.

„Priamo z ciest bola najhorším zážitkom jazda severnou Keňou, kde nám drogou omámení domorodci nanútili, že cesta je veľmi zlá a neprejdeme. Autá sme potom naložili na nákladiak, kde sa ničili oveľa viac ako na samotnej ceste. Keď sme ich po 230 kilometroch konečne vyložili, prešli sme ďalších 250 kilometrov po oveľa horšej ceste s oveľa menšími problémami.“

Banditi v Keni strieľajú a ani nevedia na koho
V Keni mala česká posádka tiež strach z banditov. Bola totiž upozornená, že v oblastiach pri ich ceste operujú banditi, ktorí najskôr strieľajú a až potom zisťujú na koho. „Nikde nás ale nikto neohrozoval. Možno to bolo tým, že sme šoférovali dve žlté kačičky do vane“ povedal Přibáň.
Českej výprave sa naopak najviac páčilo v Namíbii, Sudáne a Etiópii. „Pokiaľ by sme si mali vybrať jednu krajinu, kam by sme poslali normálneho človeka, je to Namíbia. Je tam všetko, čo od Afriky očakávate, k tomu úplná pohoda a zázemie. Pre trošku dobrodružnejšiu povahu sa hodí Sudán a Etiópia, dva kontrasty. Horúca pustatina a zelený raj. Zem extrémneho islamu a rastafariánske kráľovstvo,“ radí Přibáň.

Oprava v kráľovstvo marihuany
Práve v „rastafariánskom kráľovstve“ Etiópii sa českým cestovateľom prihodila najkurióznejšia udalosť. V meste Shashemene jeden Trabant zišiel nešťastnou náhodou z kopca a zastavil sa o nákladiak. Výsledkom bolo rozbité zadné sklo. Opravy Trabanta sa potom ujal rastafariánský kráľ David Lumumba. „Oprava prebiehala medzi trsmi marihuany, kde boli akékoľvek naše snahy o urýchlenie uzemnené slovami „v pokoji relaxujte, všetko zariadim“. A „poddaní“ Davida Lumumbu behali a opravovali. Sklo bolo vymenené za plexi, bez toho, aby sme pohli prstom. Len sme popíjali kávu a fajčili,“ popisuje túto zastávku kapitán českej posádky.

Slony nemali o Trabanty záujem
Najväčší záujem vzbudzovali dva žlté Trabanty v krajinách, kam turisti často nejazdia. Podľa posádky boli najmilší ľudia práve v Etiópii. Najodmeranejší boli v Juhoafrickej republike. „Na druhej strane bolo prijemné, keď nás domorodci nechali v kľude opravovať zadretý motor, namiesto aby sa stále na niečo vypytovali a vodili svojich známych,“ hodnotí česká výprava. Totálny nezáujem o Trabanty, možno našťastie, nejavili zvieratá. Stretávali hlavne veľa slonov a ich záujem o ich žlté autá  by mohol znamenať aj koniec cesty.
„Jéééj zase slon. To sa stalo našim heslom pri prejazde Tanzániou a Botswanou. Sú tam všade. V noci sa tam bežne stáva, že vodiči prehliadnu pri prepletaní sa dierami na ceste slona pasúceho sa pri krajnici. Ale keď stála veľká slonia samica v strede cesty, tu sme neprehliadli. Odišla až keď na cestu vybehlo sloníča,“ zaspomínal Přibáň.

Trasa expedície viedla ve stopách Františka Vladimíra Foita a Jiřího Bauma, prvých čechov, ktorí v roku 1931 došli atumobilom z Čiech do juhoafrického Kapského Mesta. V nedeľu dorazili do Kapského Mesta, kde ich uvítali zástupcovia vlády, novinári i diplomati z českého velvyslanectva. Okrem technických problémov musela výprava riešiť aj byrokratické problémy, spojené s uplácaním miestnych úradníkov alebo so zháňaním príslušných víz, kvôli ktorým sa expedícia zdržela v Egyptě.

Cesta Afrikou v číslach:´

Počet kilometrov: 19640
Počet dní: 84
Počet prejdených krajín: 11
Počet Trabantov: 2
Posádka Trabantov:
Dan Přibáň, Jan Martin Kozel, Pavel Šimek, Klára Handrejchová, Aleš Jungbauer

Auta v Afrike neostanú, ale vrátia sa do Českej republiky, kam bymali doraziť koncom decembra. Jeden z vozou bude daný do dražby, ktorej výťažok poputuje na konto charitativnej organizácie Člověk v tísni, ktorá pôsobí v Etiopii. Druhý trabant si chce Přibáň ponechať. Nevylúčil, že sa s ním opäť vydá na ďalšiu expedíciu, tentokrát do Južnej Ameriky.

Cestovať po Afrike není lacná záležitosť. Náklady na expedíciu sá vyšplhaly na 800.000 korun. Časť tejto sumy pokryly vlastné úspory, zbytok zaplatili sponzori a nutné boli aj pôžičky.

Podľa dostupných informácií by malo v budúcom roku výjsť DVD z tejto zaujímavej cestovateľskej akcie.

Pozrite si video z jazdy na trabante:

A tu sa o tejto akcií dozviete viac:

Všetko o jazde trabantom po Afrike – aktuality, reporáže, fotografie, odkazy…: http://afrika.transtrabant.cz/

Diskusia o jazde trabantom po Afrike: http://www.facebook.com/TransTrabant

A tu je reportáž z Egypta, ktorá mala byť uverejnená na stránkach IDNES: http://afrika.transtrabant.cz/clanek/42-zapomenutym-egyptem—clanek-ktery-nevysel/.

Autor: Jaroslav Filo

1 Comment

  1. Je to nadhera,isla by som hned .Mi s priatelom cestujeme feliciou po europe,presli sme uz 30statov.Najdlhsia cesta trvala do Portugalska s vela cielmi po ceste,to sme isli 31dni skoro 13tisic km,prespavali sme v aute.Cesta je ciel a zazitky tie nam nikto nevezme…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.