ZAUJÍMAVOSTI | Prvý nízkopodlažný trolejbus v Bratislave oslavuje 20. výročie od zaradenia do pravidelnej premávky s cestujúcimi

BRATISLAVA – V pondelok 18. marca uplynulo presne 20 rokov od prvej jazdy nízkopodlažného trolejbusu Škoda 21 Tr AC #6401 z produkcie výrobcu Škoda Ostrov s cestujúcou verejnosťou. Išlo o nový typ trolejbusu, ktorý spolu s kĺbovou verziou 22 Tr (1993) v roku 1995 vyvinula ostrovská Škodovka.

Hoci sa už v roku 1993 v uliciach mesta testoval nízkopodlažný autobus Neoplan N4014 NF, až do začiatku 21. storočia bratislavský dopravca uprednostňoval nákup vysokopodlažných vozidiel, ktoré boli cenovo výhodnejšie ako moderné dopravné prostriedky. V prípade trolejbusov sa takéto vozidlá nakupovali až do roku 2002, kedy boli dodané posledné trolejbusy Škoda 15 TrM a začali sa obstarávať aj prvé nízkopodlažné trolejbusy. V nasledujúcom roku bol na základe výsledkov verejnej súťaže dodaný trolejbus Škoda 21 Tr AC od výrobcu Škoda Ostrov. Vozidlo prišlo do Bratislavy 14. novembra na Železničnú stanicu Filiálka a ako jediné svojho typu je vybavené systémom ABS.

Nový trolejbus priniesol do Bratislavy niekoľko noviniek

Český výrobca okrem úplne novej nízkopodlažnej karosérie pre nové trolejbusy vyvinul nie len klasický jednosmerný pohon, ale aj modernejšiu striedavú výzbroj s asynchrónnymi motormi. Pri tomto type výzbroje sa jednosmerný prúd privádzaný z trolejového vedenia v trakčnom meniči zmení s polovodičovými prvkami na trojfázový striedavý, ktorým sa napája asynchrónny motor. Takýto pohon dáva trolejbusu lepšie jazdné vlastnosti ako v prípade vozidiel s motormi na jednosmerný prúd.

Nový trolejbus so samonosnou karosériou a oceľovou kostrou vozu zváranou z tenkostenných profilov a plechových výliskov priniesol do hlavného mesta viacero noviniek, ktoré sa neskôr stali štandardom nových vozidiel. Okrem striedavého pohonu a bezbariérového vstupu pri prvých a druhých dverách (pri tretích je jeden schod) sa vozidlo vie nakloniť pravou stranou k vozovke tzv. „kneeling“ čím umožňuje jednoduchší nástup cestujúcich s detským kočíkom alebo invalidným vozíkom (zníženie nástupnej hrany v zastávke iba na 275 mm nad vozovku). Protišmyková podlaha je od predných dverí až za druhé dvere vo výške 360 mm nad vozovkou (nástupné hrany sú vo výške 345 mm). V zadnej časti vozu je podlaha vo výške 560 mm, ktorá je pod sedadlami zvýšená na 760 mm. Trolejbus v červeno-bielo-tmavosivom nátere s maximálnou rýchlosťou 65 km/hod. a celkovou kapacitou 95 cestujúcich (26 na sedenie a 69 na státie) má troje dvojkrídlové dvere s elektrickým pohonom a dopytovým ovládaním. Okná sú lepené, čelné sklo je nedelené. Pri stredných dverách je umiestnená výklopná plošina pre vozíčkarov, ktorá sa však v premávke s cestujúcimi nepoužíva. Vodič má k dispozícii veľkú kabínu (ako v type 14 Tr) s vlastnou klimatizáciou Thermo King SR-15 umiestnenou na streche vozidla. Polovica predných dverí slúži len pre vodiča a v interiéri sa nachádzajú plastové sedadlá s plyšovým poťahom, ktoré po bokoch pokrýva umakart. Dodávku prúdu zabezpečujú odľahčené laminátové zberače a vozidlo má prípravu na montáž pomocného diesel-elektrického agregátu.

Ďalšie nízkopodlažné trolejbusy sa v Bratislave objavili až v roku 2006

Prvý nízkopopodlažný trolejbus žiaľ na dlhú dobu ostal jediný na Slovensku. Keďže továreň Škoda Ostrov sa ani s novovyvinutými trolejbusmi nedokázala udržať na trhu a v polovici roka 2004 ukončila výrobu trolejbusov, ďalšie dodávky vozidiel Škoda 21 Tr už nepokračovali. Zmena nastala až o 2 roky neskôr, keď dopravný podnik v súvislosti s výstavbou novej trolejbusovej trate na Dlhé diely zakúpil 6 nízkopodlažných kĺbových vozidiel Škoda 25 Tr Irisbus tzv. Duobusov, ktoré boli nasadzované na linky 33 a 133 a do roku 2008 aj na vybrané víkendové poradia autobusovej linky 32. V nedeľu 19. júla 2009 boli v rámci osláv 100. výročia trolejbusovej dopravy tieto vozidlá vypravené aj na trasu prvej trolejbusovej linky od Palugyayovho paláca cez Patrónku do Vydrickej doliny na Železnú studničku a počas modernizácie Karloveskej radiáli sa v roku 2020 nasadzovali aj na linky 201, 202 a ďalšie.

Prvý nízkopodlažný trolejbus nakoniec ostal v Bratislave

Kvôli technickým poruchám meniča pre napájanie pomocných pohonov a klimatizácie bol trolejbus #6401 často dlhšiu dobu nepojazdný a v roku 2009 na niekoľko rokov odstavený z premávky a deponovaný vo vozovni Krasňany. Pôvodne sa čakalo na nákup nového meniča, neskôr sa uvažovalo aj s jeho odpredajom do Dopravného podniku mesta Brna. No kvôli vysokým finančným nárokom bratislavského dopravcu sa táto transakcia našťastie neuskutočnila. V tomto období sa namiesto nákupu nových nízkopodlažných vozidiel uprednostnila generálka vysokopodlažných trolejbusov Škoda 14 Tr. Situácia sa zmenila až o 10 rokov neskôr, keď bol pre voz 21 Tr zakúpený nový statický menič od firmy Cegelec, ktorým sa nahradil pôvodný poruchový maďarský menič firmy AnteCarE. Po oprave poruchy vykurovania interiéru bol v sobotu 16. novembra 2019 opravený trolejbus v rámci 110. výročia trolejbusovej dopravy vypravený na mimoriadnu linku „Máme spoločný cieľ“ na trase Koliba – Tretia – Hlavná – Podkolibská – Žilinská – Námestie slobody – Námestie 1. mája – Hodžovo námestie – Palisády – Hrad – Mudroňova – Hroboňova – Pražská – Šancová – Račianske mýto – Trnavské mýto – Miletičova – Prievozská – Mierová – Cintorín Vrakuňa a späť. Jazda bola možná so špeciálnymi cestovným lístkom v hodnote 1,- €. Opätovné zaradenie do pravidelnej premávky s cestujúcimi nastalo v máji nasledujúceho roka, kedy bol trolejbus sporadicky vypravovaný na linku 203 z Búdkovej na Kolibu (dnešná 44). V lete 2022 sa stal súčasťou flotily vozidiel premávajúcich na historickej linke H z Rajskej na Búdkovú a každoročne býva vystavený na Dni otvorených dverí vo Vozovni Jurajov dvor a Trnávka. „Naposledy“ bol vypravený v utorok 13. februára 2024 na 5. poradí linky 44.

Unifikácia vozidiel značky Škoda

V rokoch 1995 – 2004 sa vyrobilo celkovo 135 trolejbusov Škoda 21 Tr v rôznych modifikáciách (ACG, ACI, AC, IGCT, Elektrobus 21Eb), ktoré väčšinou zakúpili dopravné podniky v Českej republike. Do zbierky historických vozidiel boli zaradené vozidlá #50 (Dopravný podnik Hradec Králové), #394 z Dopravného podniku mesta Pardubice (Auto Skaver – automuzeum Dětřichov), #488 (Škoda-Bus klub Plzeň) a #496 (Plzenské mestské dopravné podniky). V rámci unifikácie vozidiel bol v podniku Škoda Ostrov vyvinutý aj autobus Škoda 21 Ab, ktorý na Slovensku síce nepremával, no pre Karlove Vary, Mladú Boleslav, Ostravu a Plzeň bol vyrobený v celkovom počte 37 kusov. Prototyp, ktorý jazdil v Karlových Varoch, bol odovzdaný do Technického múzea v Brne. Po typoch Karosa ŠM 11 / Škoda T 11 z rokov 1964 – 1967 a Karosa B 831 / Škoda 17 Tr z rokov 1987 – 1990 išlo v rámci českého priemyslu o tretí pokus unifikácie autobusu a trolejbusu. Pre zaujímavosť ešte spomenieme, že v roku 2000 bola vyrobená karoséria určená pre autobus s pohonom na CNG. Nedokončená vozová skriňa bola dodaná spoločnosti Jamot v Jablonci nad Nisou, kde malo byť vozidlo skompletizované a vybavené motorom TEDOM ML 637 NG, jeho vývoj bol ale v roku 2002 zastavený a nedokončený autobus bol zošrotovaný. 

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.