U-metroway 2: Najstaršie metro na svete dnes oslavuje 150. výročie

LONDÝN – Včera sme vás informovali o 2. najstaršom metre na svete o budapeštianskej podzemke. Dnes je 150. výročie najstaršieho metra na svete a tento článok bude venovaný práve nemu .“Londýnske metro otvorili 10.1.1853 a jednalo sa o najstarší dopravný systém na svete.

História:

V roku 1854 bolo na okraji centra mesta postavených železničných staníc. Prvý návrh prepojiť Londýnske centrum a železničné stanice podzemnou železnicou sa objavil v 30. rokoch, avšak s touto myšlienkou sa začalo vážne zaoberať až v 50. rokoch. Prvé vtedy parné vlaky začali 10. januára 1853 premávať v 10 minútových intervaloch na linke Metropolitan Railway (Metropolitná železnica) medzi stanicami Paddington a Farringdon. Keďže sa jednalo o klasickú parnú železnicu musel byť vybudovaný dômyselný ventilačný systém. Postupne sa začalo s budovaním ďalších metrier (hovorovo Tube-prek. rúra) a v roku 1884 bola dokončená Circle Line.

V roku 1890 bola možnosť premávky elektrických vlakov a tým pádom sa z dôvodu menej náročnej ventilácie otvorila nová linka City & South London Railway (dnes súčasť trasy Northern Line), ktorá vedie omnoho hlbšie pod zemou ako predchádzajúce linky.

Od polovice roku 1940, kvôli opätovným náletom nemeckého Luftwaffe, sa mnohé stanice metra premenili na protiletecké kryty. Londýnske metro pomohlo vyše 200 000 deťom dostať sa do bezpečia na vidiek a ďalším 177 500 ľuďom poskytlo útočisko pred bombardovaním. Po vojne boli spoločnosti prevádzkujúce metro na pokraji bankrotu a aj preto sa metrá znárodnili. Parné vlaky premávali na ešte niektorých úsekoch prvej linky Metropolitan Line.

Jazdné dráhy podpovrchových trás sú v úrovni cca 5 m pod zemou a vlaky, ktoré na nich jazdia majú rovnaký profil, ako vlakové súpravy na bežných železniciach. Podzemné trasy sú v úrovni cca 20 m pod zemou a vlakové súpravy jazdia v oddelených tuneloch. Tunely týchto trás majú priemer 3,56 m takže rozmery vlakových súprav sú výrazne menšie ako u podpovrchových liniek.

Na trasách metra sa počas jeho existencie používali rôzne druhy vlakových súprav. Súpravy, ktoré premávajú na podpovrchových linkách sú označované podľa písmen a posledného dvojčíslia spustenia ich prevádzky, zatiaľ čo súpravy na podzemných linkách sú označované rokom vzniku návrhu.

Do roku 1984 bolo cestujúcim umožnené fajčiť v niektorých častiach metra. Skúšobný zákaz fajčenia bol zavedený v júli 1984 a neskôr bol predĺžený na šesť mesiacov a v roku 1987 natrvalo rozšírený na všetky súčasti metra  z toho dôvodu, že 18. novembra 1987 vypukol na stanici metra King’s Cross St Pancras ničivý požiar, ktorý si vyžiadal životy 31 ľudí. Požiar vznikol v dôsledku odhodenej zápalky, ktorá vznietila odpadky a maz pod drevenými eskalátormi.

Fotografovanie pre osobnú potrebu je dovolené vo všetkých verejných priestoroch londýnskeho metra. Použitie statívov a iných podpôr je zakázané, keďže tieto zariadenia predstavujú riziko v často preplnených priestoroch metra. Použitie blesku je taktiež zakázané, keďže blesk fotoaparátu by mohol vyrušiť vodiča vchádzajúceho s vlakom do stanice. Na profesionálne fotografovanie alebo filmovanie je potrebné získať povolenie od London Underground Film Office. Transport for London udržiava niektoré opustené stanice, napr. Charing Cross na Jubilee Line práve pre potreby filmovania v metre.

Zaujímavosťou sú aj úseky medzi stanicami na linkách a to najdlhšiemu úseku medzi stanicami Chalfont & Latimer a Chesham na Metropolitan Line, ktorý predstavuje 6,26 km ale patrí medzi ne aj najkraší úsek na linke Piccadilly Line medzi stanicami Leicester Square a Covent Garden, ktorý predstavuje len 260 metrov.

Ak by ste sa chceli odviesť na najstaršom úseku metra odvezte sa medzi stanicami Farrington a Paddington na Hammersmith&City line alebo Circle line, ktoré majú na tomto úseku spoločnú trať. Alebo si ho jednoducho zašoférujte zakúpením simulátoru londýnskej podzemky v českej verzií, ktorý vznikol na počesť tejto asi naznámejšej metrolinky na svete zakúpiť si ho môžete TU.

Pri príležitosti jubilejného výročia londýnskeho metra sa konajú viaceré zaujímavé podujatia o ktorých Vás budeme informovať v samostatnom článku. Na budúce sa pozrieme na históriu budapeštianského metra M2.

Autor: Martin Žarnovický
Zdroj: Wikipédia
Foto: http://static.guim.co.uk

Pozrite si aj:

historické video londýnskeho metra
plánik londýnského metra

Video – historické metro:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.