Zaujímavosti: Dokumentárny film o zrušenej železnici a ľuďoch popri nej

P1340847aBANSKOBYSTRICKÝ KRAJ – Husiná, Dolné Zahorany, Ožďany, Sušany, Hrnčiarske Zalužany, Hrnčiarska Ves, Maštinec. Železničné zastávky na regionálnej trati Rimavská Sobota – Poltár. Na trati, ktorá sa nedožila vlastnej storočnice. Najskôr tu bola zastavená pravidelná nákladná doprava a k 30.9.2000 aj tá osobná. Pre zlý stav železničného zvršku. Asi nik vtedy ešte netušil, že vlak už na tejto trati neuvidí.

Železnice tu zaviedli náhradnú autobusovú dopravu, uvažovalo sa o oprave najkritickejších úsekov trate. Žiaľ, len uvažovalo a ku konkrétnym činom smerujúcim k obnoveniu premávky neprišlo. V roku 2003 boli zrušené aj náhradné autobusové spoje, trať začala zarastať vegetáciou, začalo sa aj s jej rozkrádaním. Až to napokon 3. mája 2007 vyvrcholilo administratívnym zrušením trate.

Trať sa zrušila, ľudia, ktorí popri nej žili, zostali. A tým, ktorým v časoch svojej prevádzky dávala živobytie, už na tieto časy len spomínajú. Aj o nich je takmer polhodinový filmový dokument v réžii Arnolda Kojnoka s názvom Ľudia na trati, ktorý vznikol cca 6 – 7 rokov po tom, čo po tejto trati, spájajúcej dve okresné mestá stredného Slovenska, prešiel posledný motoráčik.

Celý film si môžete pozrieť TU.

Text a ilustračné foto: Peter Vodička

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.