Veterány.EU: Všetko dobré v novom roku

REDAKCIA – Rok 2011 je už za nami a pred nami je malé zhodnotenie toho, čo sa nám v uplynulom roku podarilo zrealizovať. Pozrieme sa na seriály, ktoré sme na našom webe priniesli, na akcie ktoré sme pre vás zmapovali. Ale aj na plány do nového roka. Začiatok roka patril na našom webe seriálu RETRONÁVRATY, v rámci ktorého sme priniesli malé ohliadnutie za dopravnou nostalgiou roku 2010. Sme radi, že nám do tohto cyklu svojou troškou prispeli aj naši čtatelia. V letnom období sme zase náš web ladili v prázdninovom štýle. V rámci 73-dielneho cyklu Tip na prázdniny sme nejednému z vás určite poradili kde a ako možno stráviť uplynulé leto. Najviac priestoru v tomto cykle dostali železničné vozidlá, premávka historických električiek, ako aj pozvánky do zaujímavých múzeí.

Na svoje si však prišli aj fanúšikovia našich seriálov. Aj v uplynulom roku sme Vám priniesli seriály Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí (19 dielov), Zaprášené projekty (11 dielov), Po stopách lanových dráh (8 dielov), Veterány deťom a cyklus Objavujeme, v ktorom pátrame po historických vozidlách čakajúcich na svoju záchranu. V jesennom období sa na našom webe objavili nové seriály Po stopách trolejbusových tratí a Po stopách dopravných stavieb.

Ako sme už vo včerajšom hodnotení uplynulého roku z pohľadu dopravnej nostalgie spomínali, uplynulý rok bol bohatý na akcie s dopravnou nostalgiou u nás i v zahraničí. Z ekonomických dôvodov (a v niektorých prípadoch aj z dôvodu nedostatku voľného času) sme však pre Vás nemohli zmapovať všetky tieto podujatia. A preto sme sa snažili vyberať účasť na takých akciách, ktoré by obohatili náš web, respektíve podujatia ktoré sme v uplynulom roku nemohli zmapovať. V uplynulom roku sa nám podarilo zmapovať tieto poduajatia:
– Stretnutie modulovej železnice v Bratislave
– Symbolická rozlúčka s TAM BUSmi v Bratislave
– Najväčšia výstava vláčikov na Slovensku
– Doubledecker brázdiaci Európou opäť na návšteve Bratislavy
– 40 rokov expresov v Bratislave
– Spomienkové podujatie pri príležitosti 66. výročia oslobodenia Petržalky
– Bratislava pre všetkých 2011
– Prvý parný deň
– Posledné jazdy na regionálnej trati Plešivec – Muráň
– Prvomájová Veterán Tatra Rallye v Bratislave
– Zraz Mustangov v Bratislave
– Bratislava 1945, Boje na Jurajovom dvore
– Noc múzeí a galérií
– Gemerský expres opäť do Slavošoviec
– HARLEY DAVIDSON v CENTRO Nitra
– Železnica pre deti 201
– 500 km slovenských
– Ubránili sme sa, alebo 202. výročie obliehania Bratislavy Napoleonom
– 10. Trabant zraz na Zlatých pieskoch
– Rendez 2011
– Netradičná výstava automobilov v centre Bratislavy
– Prázdniny na Kométe
– DONAU MASTERS 2011
– Radošinský a Vrbovský expres
– Prednáška o Viedenskej elektrickej železnici
– Jazdy historickým trolejbusom Škoda 9 Tr na najdlhšej trolejbusovej trati na svete (na Kryme)
– Návšteva Múzea električiek vo Viedni
– Návšteva Čiernohronskej železnice
– Výstava Mesiac letectva v SC Europa Banská Bystrica
– Agrokomplex 2011 a podujatia v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu
– Florian fest Rozlúčka s letom
– Hradnou strelou na Spišský hrad a podhradie
– Deň otvorených dverí vo vozovni Jurajov dvor
– Premávka historických vozidiel v Bratislave v rámci európskeho týždňa mobility
– MHD zadarmo a premávka historických autobusov v Nitre
– Ukončenie sezóny v železničnom múzeu Bratislava-Východ
– Premávka historických vozidiel v Bratislave
– Parným vlakom na Plavecký hrad
– Pilotná rally oldtimerov Kempinski Rally 2011
– Výstava historických vozidiel v Nitre
– Krátky briefing pri príležitosti návratu lokomotívy GANZ Eg do Bratislavy
– Jazdy historickou električkou v Budapešti
– Mikulášske jazdy historickou električkou v Brne
– Premávka vianočnej historickej električky v uliciach Bratislavy
– Premávka Vianočné električky vo Viedni
– Zastavenie pravidelnej osobnej dopravy na TREŽke pod hlavičkou ZSSK
– S Albatrosom na Dunajskú Stredu

Len pre porovnanie dodávame, že v uplynulom roku sa nám podarilo zmapovať viac akcií ako v roku 2010.

Nie z každej akcie sa nám však podarilo na webe priniesť reportáž. Aj preto Vám v tomto období prinášame už 3. sériu RETRONÁVRATOV, v rámci ktorých Vám postupne prinesie reportáže z týchto akcií.

No naša webová stránky by zaiste nebola fungovala tak ako má, keby sa na jej pravidelnej aktualizácii nepodieľali redakčný tím v zložení šéfredaktor webu Jaroslav Verlík, Jaroslav Filo, Patrik Špačinský, Peter Vodička, Martin Žarnovický, administrátor webu Jozef  Zápotocký, ako aj naše partnerské kluby, múzeá i naši čitatelia. A preto si všetci zaslúžia úprimné poďakovanie za všetko čo pre náš web urobili. Osobné podakovanie patrí aj korešpodentovi Sergejovi, či Pánovi Gilbertovi.

Na jar sme z dôvodu obmedzenej kapacity servera na ktorom fungoval náš web a prechodu na nový webhosting museli dočasne obmedziť aktualizáciu tohto webu. Sme radi, že prechod na nový webhosting prebehol úspešne a že ste nám aj v tomto období zachovali svoju priazeň.

Zrealizované projekty:

Náš spravodajský portál funguje od polovice septembra 2009. Najviac úspechov sa nám však podarilo v uplynulom roku. Na jar sme nadviazali úspešnú spoluprácu s Klubom priateľom mestskej hromadnej a regionálnej dopravy, vďaka ktorej sme Vás mohli oveľa pružnejšie informovať o aktuálnom dianí v oblasti záchrany legendárnej lokomotívy viedenskej električky GANZ Eg 6, ako aj objasniť niektoré súvislosti týkajúce sa fungovania viedenskej elektrickej železnice po 2. svetovej vojne.

V priebehu apríla sme nadviazali spoluprácu aj s bratislavským múzeom dopravy, rozšírili sme náš redakčný tím o nového spolupracovníka Petra Vodičku a začiatkom augusta sme nadviazali spoluprácu aj s Veterán klubom železníc Poprad. Keďže sme na našom webe začali postupne prinášať aj viac článkov o dopravnej nostalgii v zahraničí, upravili sme na jeseň náš slogan „…České a slovenské veterány online“ na „…všetko o veteránoch doma i vo svete“. Neznamená to však, že by sme kvôli zahraničnej nostalgii pozabudli na tú našu.

V októbri sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s Dopravným podnikom Bratislava, s ktorým sme v priebehu decembra zrealizovali prvý spoločný projekt – premávku Vianočnej historickej električky, ktorá sa tešila veľkému záujmu verejnosti. Okrem toho sme sa dohodli aj na príprave viacerých zaujímavých materiálov, ktoré by spestrili ich webstránku.

Rok 2012:

Aj v nasledujúcom roku sa vám budeme snažiť prinášať aktuálne informácie a zaujímavosti zo sveta dopravnej nostalgie. Začiatkom novej veteranistickej sezóny sa opäť vydáme na cesty, aby sme vám priblížili tie najzaujímavejšie akcie s dopravnou nostalgiou nie len u nás, ale aj v zahraničí. Samozrejme, že nebudeme zabúdať ani na “novoročné” kalendáre akcií a na široké spektrum pozvánok na akcie s dopravnou (a v niektorých prípadoch i nedopravnou) nostalgiou. Zároveň sa opäť pokúsime pátrať po adeptoch na historické vozidlá, ktoré už niekoľko rokov márne čakajú na svoju záchranu. Nuž a ako by to bolo, keby sa v novom roku na našom webe od 10. januára neobjavili aj naše tradičné seriály. Okrem nich sa však môžete tešiť aj na nové seriály s prostredia leteckej nostalgie, ako aj na zaujímavé popisy legendárnych vozidiel značky Ikarus.

Aj v tomto roku dávame možnosť jednotlivým veteranistickým klubom a združeniam možnosť vytvoriť si svoju webstránku pod doménou veterany.eu. Budeme radi ak sa náš redakčný tím rozšíri aj o nových spolupracovníkom, vďaka ktorým budeme môcť prinášať viac informácií o dopravnej nostalgií u nás i v zahraničí. V prípade, ak pre naše stránky prispievate, radi Vám bezplatne zriadime e-mailové konto s objemom 50 MB v tvare: vasemeno@veterany.eu.

Zároveň sa budeme snažiť rozšíriť spoluprácu s ďalšími veteranistickými klubmi, spolkami, združeniami, či zaujímavými múzeami a veríme, že aj v novom roku budeme mať množstvo čitateľov, ktorí svojimi príspevkami obohatia našu webovú stránku.

Okrem spolupráce s novými klubmi a združeniami chceme prehlbovať spoluprácu s už existujúcimi partnermi. Chceli by sme sa spolupodieľať na rôznych projektoch bratislavského dopravného podniku a informovať Vás o rekonštrukcii lokomotívy GANZ Eg 6.

O ďalších novinkách nášho webu vás budeme včas informovať. Prajeme Vám šťastný a veselý rok 2012.

-red-

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.