TV Tip: Tajemství železnic

Od soboty 26. ledna letošního roku poběží v České televizi seriál Tajemství železníc natočený podle knihy KAM za vlaky a vláčky. Seriál má devět dílů, natočili ho skvělí dokumentaristi z ostravského studia, provází ho Martin Dejdar a celý se nese v lehce odlehčeném a vtipném duchu, takže může zaujmout i „neželezniční“ diváky. Každý týden přinese nový díl, který se vysílá na 2. programu ČT od 10:20. Seriál lze vidět po odvysílání v archivu na webu České televize.

1. díl: Osudným tunelem Jana Pernera

Martin Dejdar provází pozoruhodným světem na kolejích. Cyklus dokumentů mapujících známá i méně známá místa naší železné dráhy připravili J. Slomiany a J. Novák.

Železniční doprava v českých zemích má své počátky už v první třetině 19. století. V průběhu posledních desetiletí u nás sice dochází k rušení některých regionálních tratí, přesto ještě stále máme jednu z nejhustších sítí železniční dopravy na světě. K tomu se logicky váže také existence velkého množství technických památek a unikátů na našem území. Některé z nich jsou obecně známé, jiné jsou důmyslně ukryty před zraky obyčejných smrtelníků a zachovávají si svá tajemství, o nichž ví jen hrstka železničních nadšenců…

Cestování po východních Čechách začneme na dnes již zaniklém nádraží v Chrasti u Chrudimi, tedy v rodišti průvodce pořadem Martina Dejdara. Hned dvě památkově chráněné nádražní budovy vám ukážeme v Ústí nad Orlicí. Ve Stéblové si připomeneme největší železniční neštěstí v naší historii. Vydáme se také do Chocně, kde kdysi stával tunel, jenž se stal osudným staviteli železničních tratí Janu Pernerovi. V dělostřelecké tvrzi Bouda se projedeme po jedné z nejhlouběji ukrytých železnic a v Sebranicích nás čeká další unikát – vůbec nejkratší funkční železnice u nás.

• Premiéra: sobota 26. 1. o 10:20 na ČT2
• Opakování: pondělí 28. 1. o 09:30, úterý 29. 1. o 03:05 a pátek 1. 2. o 09:05 vždy na ČT2

2. díl s názvem Vlakem po Praze odvysíla ČT2 v sobotu 2. 2. 2013 o 11:10.

Autor: Česká televize a Honza
Foto: Rostislav Šimek

1 Comment

  1. Veľmi pekne ďakujem za tip, v programe by som to ľahko prehliadol, keďže je to tam písané drobným písmom. Už som si to poznačil 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.