TV TIP | Klenoty s vôňou benzínu

Zďaleka nie každý národ sa môže pochváliť toľkými nápadmi, vynálezmi a objavmi, koľko sa ich zrodilo práve v českých hlavách. K významnému odvetviu, ktoré Československo za prvej republiky preslávilo po celej Európe, patrí automobilový priemysel. Je pravda, že po prvej svetovej vojne bola republika v tomto odvetví ešte popoluškou, ale značky Tatra, Škoda, Praga, Aero, Jawa, Wikov alebo Walter sa počas dvadsiatych a hlavne tridsiatych rokov začali dynamicky rozvíjať. V rámci rôznych originálnych technických a dizajnérskych riešení si Česká republika vydobyla popredné miesto v rámci celej Európy.

Nový dokumentárny cyklus Českej televízie Klenoty s vôňou benzínu mapuje históriu známych, ale aj menej známych českých automobiliek. Najkrajšie automobilové skvosty v programe predstaví herec, veľký fanúšik a znalec áut a motocyklov, David Suchařípa. V dobovom kostýme s eleganciou a humorom sebe vlastným zoznamuje divákov s históriou automobiliek a jednotlivými veteránmi a spovedá respondentov, pamätníkov, historikov či reštaurátorov.

Seriál vysiela ČT 2 v premiére v stredu o 22:00 a v repríze v sobotu o 09:50 a v pondelok o 17:50. Prehľad jednotlivých dielov si môžete pozrieť v nasledujúcej tabuľke.

Archív jednotlivých dielov dostupný len pre územie ČR nájdete TU.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Česká televízia; Rostislav Šimek

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.