Tip na víkend SR: Železničné múzeum v rušňovom depe Bratislava – východ

CIMG6463BRATISLAVA – V dnešnom tipe na víkend vás pozývame do Železničného múzea v rušňovom depe Bratislava-Východ, ktorého zriaďovateľom je Múzejno-dokumentačné centrum ŽSR. Expozícia je umiestnená v lokalite Východné neďaleko Rače, v starom rušňovom depe, ktoré sa už desať rokov dostáva do povedomia verejnosti každoročnými celoslovenskými zrazmi historických železničných vozidiel. Túto sobotu je pre vás v rámci Noci múzeí a galérií v tomto múzeu pripravený zaujímvý program.

O múzeu

Ide o zachované parné depo s celým radom dobových stavieb, ktoré je od roku 2008 chránenou pamiatkovou zónou. Jeho výstavba sa začala koncom 19. storočia pre potreby novozriadenej veľkej zriaďovacej stanice s pôvodným názvom Pozsonyi rendező pályaudvar. Až do konca parnej prevádzky na začiatku 70. rokov 20. stor. slúžilo pre zabezpečenie prevádzkového ošetrenia a opráv parných rušňov, slúžiacich v nákladnej doprave. Po ukončení parnej prevádzky začalo chátrať. Novú perspektívu dáva donedávna opusteným priestorom starého depa ich muzeálno-pamiatková interpretácia.

Dominantou areálu sú dve pamiatkovo chránené vodárenské veže. Na prízemi nižšej veže, ktorá uzatvára výstavný areál na Vajnorskej strane, je inštalovaná expozícia železničného vodárenstva a výdajných stojanov na olej. Túto expozíciu v exteriéri doplňuje vodný vozeň a výber rôznych typov vodných žeriavov.

Ťažiskom expozície sú prevádzkyschopné alebo vystavovateľné historické železničné vozidlá umiestnené na koľajisku bývalej dezinfekčnej stanice a na koľajach zaústených do točne. Nachádzajú sa tu parné rušne parné rušne 331.037 „Uhrabka“, 310.433 a 310.097, súprava osobného a nákladného vlaku s rôznymi typmi vozňov, pochádzajúcich z rokov 1884 – 1935, parný žeriav č. 137, motorové rušne T 211.0823 „bobík“, T 444.0060„karkulka“ a T 679.1312 „Sergej“, motorový vozeň M 262.007, nemecký pancierový vozeň z čias druhej svetovej vojny, osobné motorové dreziny Warszawa a Škoda STW, zbierka strojov pre údržbu zvršku a ďalšie železničné vozidlá. V koľajisku sú ďalej umiestnené traverzové rušňové zdviháky z konca 30. rokov 20. storočia a tri mechanické návestidlá rôznych typov. Tesne pred dokončením je inštalácia dvojkomorového zauhľovacieho výťahu Teudloff, pochádzajúceho z rušňového depa Leopoldov.

V budove trubkárne, ležiacej pri vajnorskom zhlaví koľajiska dezinfekčnej stanice, je umiestnená expozícia zariadení, používaných pri opravách a údržbe železničných vozidiel a železničných tratí. Vedľa budovy trubkárne je umiestnené zatiaľ nezreštaurované autentické strojné zariadenie pre čistenie kotlových rúr od kotlového kameňa ich omielaním v rotujúcom bubne.

V centre múzejného areálu sa nachádza objekt bývalej personálnej kuchyne. Sídli v nej knižnica a archív Múzejno-dokumentačného centra ŽSR, v ktorom možno po predbežnom dohovore prezenčne študovať. Na prízemí budovy je umiestnené modulové koľajisko, ktoré je poča sezóny prístupné každú párnu sobotu medzi 15-tou a 17-tou hodinou.

S prístupnenám železničného múzea na Rendezi bola zavŕšená realizácia prvej etapy zamýšľanej výstavby národného železničného parku, o którí sa Múzejno-dokumentačné centrum usiluje od roku 2004 kedy bola v rušňovom depe ukončená rušňová prevádzka. Predpokladaným termín dobudovania Národného železničného parku je rok 2023 – na 175. výročie železničnej dopravy na Slovensku. Cieľom tohtto projektu je prezentovať v prirodzenom prostredí čo najväčší podiel rozsiahleho zbierkového fondu MDC, zhromažďovaných od konca 70. rokov 20. stor. a vybudovať tu skanzen najcharakteristickejších železničných stavieb.

Múzeum je prístupné je v období od 15.4. do 15.10. vždy v stredu a v sobotu od 10.00 do 17.00 hod. Skupinové návštevy, alebo návštevy mimo uvedeného času si treba dohovoriť najneskôr 3 dni vopred na telefónnom čísle 02 2029 7296.

Modulové koľajisko je prístupné počas sezóny každú párnu sobotu v čase od 15.00 do 17.00 hod., mimo tohto času po predchádzajúcom telefonickom dohovore (č. tel.: 0905 611 704).

Vstup do areálu je voľný.

Kontakt na múzeum:

Adresa areálu: ŽSR – Múzejno-dokumentačné centrum, Dopravná č. 2, 831 06 BRATISLAVA
Adresa pre písomný styk: ŽSR – Výskumný a vývojový ústav, Múzejno-dokumentačné centrum, Nobelova 50, 836 01 BRATISLAVA
Telefón a fax: 02 / 2029 7296
e-mail: Kubacek.Jiri@zsr.sk

Múzeum je prístupné z lokality Východné (ležiacej medzi Račou a Vajnorami a známej tiež ako „Rendez“) asfaltovou cestou, odbočujúcou zo začiatku Dopravnej ulice (medzi zastávkami MHD „Sklabinská“ a „Lokomotívne depo I“) a obchádzajúcou pomedzi sklady, garáže a záhradky račiansky výbežok koľajiska areálu. Keďže expozícia bezprostredne susedí s opravovňou vozňov ZSSK-Cargo, je priestor prístupný verejnosti vymedzený prenosnými zábranami.

Spojenie MHD:
1. Autobusmi č. 52 z Rače, č. 56 z Rače a Zlatých Pieskov a č. 54 z Vajnor (zastávka „Lokomotívne depo I“), odtiaľ pešo cca 10 min po asfaltovej ceste medzi záhradkami a garážami (od zastávky smerom na Raču). Prestup z električiek č. 3, 5 a 11 na autobus v Rači na zastávke Detvianska, prestup z električiek č. 2 a 4 na autobus na zastávke Zlaté Piesky. 2. Autobusmi č. 52 a 56 z Rače (zastávka Pri Šajbách), odtiaľ pešo cca 10 min po poľnej ceste poza sídlisko.

 

Program v železničnom múzeu počas Noci múzeí a galérií 2010

Ako sme vás už na našej stránke informovali, už túto sobotu – 15. mája 2010 sa na celom Slovensku uskutoční obľúbené podujatie Noc múzeí a galérií. Jedným z múzeí, ktoré môžete počas tejto akcie navštíviť je aj Železničné múzeum v rušňovom depe Bratislava-Východ, ktoré je v tento deň otvorené od 10-tej do 20-tej hodiny.

Od 11:15 do 20:00 je pre vás pripravený zaujímavý program:

• Prehliadka expozície železničného vodárenstva
• Prehliadka modelového koľajiska
• Prehliadka vystavených prevádzkyschopných i opravovaných historických železničných, koľajových vozidiel.
• Spolujazda na stanovišti rušňovodiča parného rušňa a na motorovej drezine.

Do areálu múzea vás v tento deň privezú mimoriadne nostalgické vlaky:

Mimoriadny parný vlak vypravený o 10:15 zo železničnej stanice Bratislava-Hlavná stanica s trasou cez železničnú stanicu Lamač vás privezie do areálu rušňového depa na Rendezi. Predpokladaný príchod je o 11:15.

Popoludní bude spojenie Hlavnej stancie s rušňovým areálom na Rendezi zabezpečovať historický motorový vozeň M 262.007 premávajúci v nasleovnžch časoch:

Odchody z Bratislava-Hlavná stanica: 13.00, 14.30, 16.00, 18.30
Príchody do Depo Bratislava-Východ: 13.20, 14.50, 16.20, 18.50
Odchody z Depo Bratislava-Východ: 14.00, 15.30, 18.00, 20.00
Príchody do Bratislava-Hlavná stanica: 14.20, 15.50, 18.20, 20.20

Počas Noci múzeí môžete navštíviť aj expozície Múzea dorpavy otvoreného od 10:00 do 24:00. V tento deň stačí zaplatiť 1,50 € v prvom múzeu a vstupy do ostatných múzeí už máte zadarmo.

Článok o Noci múzeí a galérií 2010 na Slvoensku nájdete TU.
Viac informácií o expozícií Múzea dorpavy nájdete TU.

Viac informácií o železničnom múzeu na Rendezi nájdete na stránkach: www.mdc.sk, www.zeleznicnemuzeum.sk, či www.railwaymuseum.eu.

Spracoval: Jaroslav Filo
Zdroj:  http://www.mdc.sk/stranka/zeleznicne-muzeum-v-rusnovom-depe-bratislava-vychod

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.