Tip na sobotu: Noc múzeí v Košiciach

NMaG-KEKOŠICE – Noc múzeí a galérií sa v tomto roku ponesie v športovom duchu a Košická detská historická železnica pri tejto príležitosti vypraví 21. mája o 17:20 mimoriadny športový expres. Na konečnej stanici Alpinka čakajú okrem klasických športov i menej známe a zabudnuté športové disciplíny. Do podujatia sa zapojí aj STM – Múzeum letectva a Dopravný podnik mesta Košice.

 

 

 

Detská železnica Košice:

Pre športuchtivých cestujúcich pripravili dobrovoľníci z OZ Detská železnica Košice disciplíny s tradičnými i menej tradičnými športovými potrebami. „Každý si bude môcť vyskúšať hod gumákov, balíkom sena či kusom koľajnice, prenášanie podvalu či zalyžovať si na drevených lyžiach. Zdatnejší si môžu vyskúšať streľbu lukom do vznášajúcich sa guľôčok, chodenie po napnutom lane či prekonávanie prekážok parkúrovým spôsobom, s ktorým ich oboznámia nadšenci z košického parkúrového klubu pri Family Gym Oáza. Súčasťou programu bude aj mini šachový turnaj v rýchlom šachu. Kto si prinesie vlastné športové náradie a predvedie športový výkon, toho odmeníme malou pozornosťou,“ približuje program Noci múzeí na detskej železnici Igor Holéczy z občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Chýbať samozrejme nebude občerstvenie. Priamo v areáli staničky Alpinka sa budú variť párky, čapovať pivo a podávať malinovky. Dostupná bude i paintballová strelnica. Program na detskej železnici potrvá do 19:30 a ukončí ho vypravenie spiatočného vlaku z Alpinky do Čermeľa. Pre návštevníkov je zabezpečený aj bezplatný návoz. Autobus dopravného podniku vyštartuje z Námestia maratónu mieru o 17:00, zo stanice Čermeľ zas vyrazí ihneď po návrate vlaku o 20:00 späť na maratónske námestie.

Počas Noci múzeí a galérií platí jednotné vstupné: dospelí 2,- €; deti (dôchodcovia, ŤZP) 1,- €. Vstupenka, ktorú si zakúpite na železničke, platí až do polnoci vo všetkých zapojených múzeách a galériách v Košiciach. V cene je už zahrnutá aj spiatočná jazda detskou železnicou. Hlavnými partnermi podujatia Košická noc múzeí a galérií sú Košice – Európske mesto športu 2016, Ryba Košice, Mestská zeleň a Dopravný podnik mesta Košice.

Program happeningu na Košickej detskej historickej železnici:

17:00 – odchod bezplatného Ikarusu 280 (DPMK) z Komenského ulice pri Námestí maratónu mieru (ale prísť môžete aj pešo)
17:20 – stanica ČERMEĽ – odchod športového expresu do stanice ALPINKA
17:40 – stanica ALPINKA – netradičné športové disciplíny, paintballová strelnica, parkúr, lukostreľba, chýbať nebudú párky a malinovky
19:30 – odchod nočného vlaku zo stanice ALPINKA
19:50 – príchod vlaku do stanice ČERMEĽ
20:00 – odchod bezplatného Ikarusu 280 (DPMK) zo stanice Čermeľ na Námestie maratónu mieru

 

STM – Múzeum letectva:

Počas obľúbeného podujatia budú pripravené prezentácie vzácnej kolekcie spaľovacích a prúdových motorov, originály stíhacích lietadiel i vrtuľníkov a repliky historických lietadiel.

Pozrieť si budete môcť expozície
Počiatky letectva do roku 1945
Letecké technológie – vývoj leteckých konštrukcií
Galéria prezidentských lietadiel
Expozícia cestnej dopravy

Vstupné do múzea: 2,- €;, deti do 15 rokov zaplatia polovicu. Vstupenka platí aj do ostatných inštitúcii zapojených do Noci múzeí.

 

Historické vozidlá Dopravného podniku mesta Košice:

V rámci Noci múzeí bude na Hlavnej ulici oproti bývalému Domu potravín vystavená a sprístupnená historická električka ČKD Tatra T1 #203. Vo večerných hodinách bude bezplatne vypravený historický autobus Ikarus 280, ktorý spojí Námestie maratónu mieru s detskou železnicou v Čermeľskom údolí. Odchod autobusu je uvedený pri programe na detskej železnici.

 

Zdroj: Košická detská historická železnica a www.nocmuzei.sk

Noc muze 2016 KDHZ

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.