Tip na september: Jeseň na Košickej detskej historickej železnici

KOŠICE – Košická detská historická železnica oslavuje tento víkend 57. výročie svojho vzniku. Dnes –  v nedeľu 23. septembra je pre všetkých návštevníkov pripravený bohatý sprievodný program. Naviac tí, ktorí prídu v oblečení pionierov, niekdajších turistov, železničiarov či v iných retro-štýloch a dobových kostýmoch, pocestujú na Alpinku zadarmo.

 

 

 

Deň železničky a rozlúčka s letom

Košickú detskú historickú železnicu postavili v rokoch 1955 a 1956 ako prvú mládežnícku železničku v celom vtedajšom Československu. Tento rok zakladáme tradíciu Dňa železničky, ktorá naväzuje na minuloročnú retro-rozlúčku s letom. Takto si chceme naše výročie pravidelne pripomínať,“ hovorí Ľubomír Lehotský z občianskeho združenia Detská železnica Košice, ktoré železničku prevádzkuje.

Na Deň železničky čaká návštevníkov pestrý program s viacerými jedinečnými prekvapeniami. Na staniciach Čermeľ a Alpinka to budú hudobné vystúpenia, na stanici Alpinka čaká cestujúcich animačný program so súťažami pre deti, železničiarsky guláš, vystavený bude historický autobus Karosa ŠL 11 a o 13:30 bude z Čermeľa vypravený mimoriadny protokolárny vlak s čestnými hosťami, ktorý na Alpinke privítame o 13:45. Bezpečnosť na železnici zaručia kovboji, ktorí budú vlaky sprevádzať na koňoch v paralelnej jazde.

Do Čermeľa historickým autobusom

Dopravu návštevníkov do Čermeľa bude bezplatne zabezpečovať historický Ikarus 280, ktorý na tento deň poskytol Dopravný podnik mesta Košice. Retro-autobus bude zo zastávky Havlíčkova odchádzať vždy o 09:00, 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00. Na stanici Čermeľ sa zároveň uskutoční nástup mladých železničiarov, ktorých rovnomenný klub obnovilo občianske združenie na železničke tento rok po viac ako štvrťstoročí. Ozdobou celého dňa budú samotní cestujúci. „Tí cestujúci, ktorí prídu v retro oblečení pocestujú zdarma. Takéto akcie sme si vyskúšali aj v minulosti a boli veľmi úspešné,“ pripomína Lehotský. Dopravu na železničke v slávnostný deň zabezpečia 128-ročná parná lokomotíva Katka a motorová Danka. V prevádzke tiež budú štyri zo siedmich historických vagónov.

Sezóna detskej železničky ešte nekončí

V tomto roku bude železnička premávať každý víkend až do 4. novembra, pričom medzi najatraktívnejšie podujatia budú zrejme patriť Noc svetiel – 6. októbraHalloweenske jazdy – 3. novembra. Posledné jazdy detskej železnice sa uskutočnia 8. – 9. decembra pri príležitosti svätého Mikuláša.

Noc svetiel

6. októbra 2012 sa na Košickej detskej železnici uskutoční zaujímavé podujatie Noc svetiel. Počas neho sa uskutočnia nočné jazdy historickej železnice, ktorá bude premávať od 19:00 do 01:00 v hodinových intervaloch a chýbať nebude ani netradičná výstava modelov, či svetelné inštalácie.

Dopravu návštevníkov zabezpečí historický autobus premávajúci medzi Námestím maratónu mieru a Čermeľom. Ten bude premávať v hodinových intervaloch od 18:45 do 23:45 z Námestia maratónu mieru, respektíve od 19:35 do 00:35 z Čermeľa.

Zdroj: www.khkv.sk a www.imhd.sk
Spracoval: Patrik Špačinský
Foto: Archív VE

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.