Tip na september: 120 rokov trate Jablonica – Brezová pod Bradlom

TRNAVA, BREZOVÁ POD BRADLOM – V piatok 6. septembra 2019 uplynulo 120 rokov od sprevádzkovania trate Jablonica – Brezová pod Bradlom. Klub priateľov železníc Trnavy a okolia v spolupráci s partnermi pri tejto príležitosti organizuje mimoriadnu jazdu historického motorového vlaku na trase Trnava – Jablonica – Brezová pod Bradlom a späť, ktorá sa spolu s ďalšími sprievodnými aktivitami uskutoční v sobotu 14. septembra 2019.

Súprava mimoriadneho motorového vlaku Spoločnosti Považskej dráhy Žilina v zložení motorový vozeň M 131.1, prípojný vozeň Blm, prípojný vozeň Baafx a motorový vozeň M 152.0 zodpovedá vozidlám, ktoré zabezpečovali osobnú dopravu na trati Jablonica – Brezová pod Bradlom prakticky od 50. rokov (M 131.1 do roku 1982) až do zastavenia osobnej dopravy v roku 2003 (M 152.0 od roku 1983).

Súprava bude v sobotu 14. septembra 2019 ráno pred 8. hodinou pristavená v Trnave k nástupišťu 4. Nástup cestujúcich, ako aj ďalšiu jazdu vlaku, bude sprevádzať hudobná skupina PEKARINGO (www.pekaringo.sk). Po nástupe cestujúcich sa o 08:21 vlak vydá na cestu do Jablonice, pričom pre nástup a výstup cestujúcich zastaví v staniciach Šelpice, Boleráz a Smolenice. Po vykonaní úvrate v stanici Jablonica bude o 09:30 pokračovať v jazde pokračovať do Brezovej pod Bradlom.

Prvé dlhšie zastavenie bude na zastávke Jablonica obec, kde sa uskutoční sprievodný program organizovaný obcou Jablonica. V blízkosti zastávky budú v daný deň prebiehať oslavy výročia Dobrovoľného hasičského zboru v obci Jablonica, pričom približne od 14:20 do 16:00 sa na zatrávnenej voľnej ploche vedľa železnice uskutoční výstava a ukážky súčasnej i historickej hasičskej techniky.

Po krátkom zastavení v Osuskom bude vlak pokračovať do Hradišťa pod Vrátnom, kde sa uskutoční „Hradišské vábenie“ organizované Občianskym združením Pod Vrátnom pod záštitou obce Hradište pod Vrátnom. V priestore železničnej zastávky s nákladiskom sa približne od 10:30 do 23:30 uskutoční benefičné kultúrne podujatie pod záštitou Obecného úradu Hradište pod Vrátnom.

Svoj cieľ dosiahne vlak v Brezovej pod Bradlom o 11:20, kde je naplánovaný slávnostný príhovor pozvaných hostí, zástupcov samospráv a železničných spoločností. Predstavená bude aj pamätná publikácia o histórii trate a pamätný odznak. Nasledovať budú sprievodné akcie mesta Brezová pod Bradlom.

Cestujúci tu budú mať možnosť prestúpiť na autobus, ktorý ich zavezie až pod vrchol Bradla k Mohyle Milana Rastislava Štefánika. Odchod autobusu spred budovy železničnej stanice Brezová pod Bradlom je o 12:00, 13:00 a 13:55, z Bradla na 12:25, 13:25 a 14:20 (cestovný čas na stanicu je 20 minút). Jazda jedným smerom trvá 20 minút. Uctiť pamiatku Milana Rastislava Štefánika si pôjdu položením kytice na mohylu aj členovia Klubu priateľov železníc Trnavy a okolia.

Po obede sa uskutočnia dve kyvadlové jazdy mimoriadneho vlaku do Jablonice, ktoré môžu využiť najmä miestni cestujúci napríklad aj na návštevu sprievodných akcií v Jablonici a v Hradišti pod Vrátnom. Pre fotografov je to zároveň možnosť zdokumentovať motorový vlak, aký celé desaťročia brázdil koľaje medzi Jablonicou a Brezovou pod Bradlom.

Približne o 14:55 sa mimoriadny vlak vydá späť do Trnavy (predpokladaný príchod o 16:38), pričom zastaví na rovnakých staniciach ako v smere do Brezovej pod Bradlom. Krátky pobyt v týchto staniciach má slúžiť najmä na výstup a na nástup cestujúcich, ktorí nechcú absolvovať celú trasu Trnava – Brezová pod Bradlom a späť.

Spiatočné cestovné na trati Trnava – Brezová pod Bradlom je 5,- € a v úseku Jablonica – Brezová pod Bradlom 1,- €.

Po pozitívnych skúsenostiach z minuloročnej akcie 120 rokov trate Trnava – Kúty aj pre akciu 120 rokov trate Jablonica – Brezová pod Bradlom bude v mimoriadnych vlakoch zavedený systém miesteniek. Miestenka má jednotnú cenu 1,- €. Od 28. augusta 2019 je možné časť miest pre verejnosť rezervovať telefonicky vopred na čísle 0903 443 329 a to v pracovných dňoch medzi 13:00 a 14:00. V prípade voľných miest bude možné bez nároku na miesto na sedenie pristúpiť do vlaku až do naplnenia jeho kapacity.

Platba cestovného a miesteniek bude prebiehať v hotovosti pred nástupom do vlaku. Cestujúci dostanú aj špeciálne pamätné cestovné lístky. Žiadne iné cestovné lístky ani zľavy vo vlaku neplatia!

Jazda mimoriadnym vlakom sa riadi Prepravným poriadkom pre dopravu osôb nostalgickými vlakmi ŽSR . Účasť je na vlastnú zodpovednosť. Je potrebné dodržiavať pokyny sprevádzajúceho personálu a zamestnancami železníc v službe. Mimoriadne dôležité je dávať pozor na deti. V staniciach na trati Trnava – Jablonica je možné pohybovať sa len v priestoroch určených cestujúcim.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Ilustračná (mimoriadny vlak v Hradišti pod Vrátnom)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.