Tip na prázdniny: Rozlúčka s trolejbusmi Škoda 14 a 15Tr a 120 rokov trate Žilina – Rajec

ŽILINA – Vážení priaznivci verejnej dopravy, milí cestujúci, Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. vďaka úspešnej realizácií investičných projektových zámerov spolufinancovaných z Európskych fondov výrazne omladil vozidlový park trolejbusov. Vďaka tomu sa v pravidelnej prevádzke vyskytujú už len nízkopodlažné trolejbusy. Nezabúda však na trolejbusy typu Škoda 14 a 15 Tr, ktoré sú symbolom zavedenia trolejbusovej dopravy v roku 1994. Posledné mesiace však boli postavené len v úlohe záložných vozidiel a onedlho vyjdú do ulíc Žiliny naposledy.

Verejnosti tento typ vozidiel slúžil úctyhodných 25 rokov. Preto sa Dopravný podnik rozhodol pre dôstojnú rozlúčku, ktorá sa uskutoční 17. augusta 2019 v čase od 12:00 do 17:00.

Na bezplatnú nostalgickú linku 94 budú nasadené vozidlá typu 14 a 15 Tr, konkrétne vozidlá s číslami 213, 214 a 228. Linka bude premávať v polhodinových intervaloch cez najväčšie sídliská so začiatkom a ukončením v zastávke Kvačalova, DPMŽ, ktorá bude ale mimoriadne pre túto linku umiestnená priamo v areáli depa. V depe bude pre návštevníkov pripravený sprievodný program, napríklad prezentácia fungovania trolejbusovej výhybky, odbavovací a informačný systém, technológia a ukážka vozidiel. Pripravená bude aj pamätná pečiatka, vystrihovačka trolejbusu a súťaž o tričká s motívom rozlúčky.

Pre nadšencov dopravy sú odjazdy trolejbusov zo železničnej stanice prispôsobené času príchodu historického vlaku ťahaného parným rušňom radu 310.433, ktorý bude vypravený pri príležitosti 120. výročia otvorenia železničnej trate Žilina – Rajec.

Rozlúčka bude zakončená slávnostným záťahom trolejbusov v sprievode dispečerského vozidla z obrátiska Kvačalova, DPMŽ do depa.

Po slávnostnom záťahu bude pre návštevníkov vypravený mimoriadny autobusový spoj zo zastávky Kvačalova, DPMŽ v trase „Polícia“, „Hurbanova“ do zastávky „Železničná stanica“.

Typ 14 Tr a 15 Tr však zo Žiliny neodíde úplne. Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. si plánuje ponechať vozidlá s číslom 213 a 228 ako historické vozidlá.

Dopravný podnik Žilina sa teší na Vašu návštevu a verí, že prežijete spolu s ním príjemný deň.

Pri príležitosti 120. výročia otvorenia železničnej trate Žilina – Rajec pripravilo Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja špeciálny program.

Vďaka spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky, Železničným múzeom Slovenskej republiky, Klubom priateľov histórie železničnej dopravy, spoločnosťou Považskej dráhy Žilina, Klubom železničnej nostalgie Bratislava Východ, mestom Žilina, mestom Rajec, OOCR Rajecká dolina, hotelom Skalka, Klubom modulovej železnice Žilina a Dopravným podnikom mesta Žilina čakajú na návštevníkov jazdy v historických vozňoch a zaujímavý sprievodný program.

Podujatie Rajecká Anča sa koná pravidelne. Tento ročník však bude výnimočný. „V októbri si pripomenieme výročie, kedy význam Rajeckej doliny stúpol výstavbou železnice, ktorá značne pomohla rozvoju priemyslu a prispeli na ňu všetky obce z okolia. Znie to neuveriteľne, ale postavená bola za niečo vyše pol roka a slúži dodnes. Spočiatku vlak premával trikrát denne, čo bolo na vtedajšie potreby obyvateľstva postačujúce,“ priblížil historik a vedúci Múzea dopravy v Rajeckých Tepliciach Mgr. Peter Šimko, PhD.

Hoci výročie bude až na jeseň, oslavy sa budú konať tretí augustový víkend. Začnú v sobotu 17. augusta o 08:30 na železničnej stanici v Žiline oficiálnym otvorením podujatia. O 09:15 vyrazí do Rajca parný rušeň radu 310.433, ktorý zodpovedá prvému vlaku Rajecká Anča z roku 1899.

„Zabezpečenie nostalgickej jazdy je náročné po technickej, logistickej aj administratívnej stránke. Dôležitá je tiež propagácia a celková komunikácia. Tomu všetkému musí, samozrejme, predchádzať dobrý nápad a finančné zázemie, bez ktorého by zorganizovanie takejto akcie nebolo možné,“ doplnil vedúci účelového strediska Železničného múzea Slovenskej republiky Ing. Michal Tunega.
Parný rušeň počas jednej jazdy odvezie v troch vozňoch 180 cestujúcich a jeho súčasťou bude aj bufetový vozeň. Komu nevyhovuje dopoludnie, môže využiť druhú jazdu vlaku o 13:15 zo Žiliny. Keďže počet miest je limitovaný, lístky bude nutné si rezervovať na webovej stránke Považského múzea v Žiline, kde návštevníci nájdu aj presné časy odchodu vlaku v jednotlivých zastávkach. Takto rezervované cestovné sa bude uhrádzať pred nástupom do vlaku.

„Cestujúci, ktorí vystúpia v Rajeckých Tepliciach, si budú môcť zadarmo pozrieť Múzeum dopravy. Okrem najstarších dejín tam nájdu železničnú a cestnú expozíciu vrátane motocyklov. Atmosféru pred múzeom dotvorí scénka v dobových kostýmoch a poteší aj sladké prekvapenie,“ pozýva Peter Šimko.

Na železničnej stanici v Rajci čaká na cestujúcich výstava k histórii trate i občerstvenie. Dopoludnia pri príchode vlaku o 10:20 vystúpi Ďurčanská päťka a popoludní o 14:20 hudobná skupina Retro.

Jazdy historických vlakov budú pokračovať aj v nedeľu 18. augusta 2019. Na trati Žilina – Rajec budú záujemcom k dispozícii motorové vozne M 262.007, M 131.1443 a M 152.0160, na ktoré si cestujúci kúpia lístky priamo vo vlaku. V hoteli Skalka v Rajeckých Tepliciach bude od piatku 16. do nedele 18. augusta 2019 od 10:00 do 18:00 sprístupnené modelové koľajisko (Klub modulovej železnice Žilina Hôrky) zachytávajúce trať Žilina – Rajec na začiatku 70. rokov minulého storočia v mierke 1:120. Počas víkendu sa môžu rodičia s deťmi tešiť aj na rôzne atrakcie v areáli hotela.

Cestovné:

Žilina – Rajecké Teplice: 3,- € / osoba
Žilina – Rajec: 4,- € / osoba
Rajecké Teplice – Rajec: 2,- € / osoba
Deti do 7 rokov: zdarma – bez nároku na miesto na sedenie

Vlaky sú povinne miestenkové. Miesta v jednotlivých vlakoch je nutné si zarezervovať.

Úhrada cestovného sa uskutoční pri nástupe do vlaku.
Vo vlaku neplatia žiadne zľavy ani cestovné lístky ZSSK a iných dopravcov.
Doprava je na vlastné riziko. Dopravca nezodpovedá za prípadné škody a straty.
Cestujúci sú povinní riadiť sa Prepravným poriadkom ŽMSR.
Zmena programu vyhradená.

Nedeľa 18. augusta:
motorový vozeň M 131.1443 + Blm (vlaky č. 1 a 2)
motorový vozeň M 152.0160 + 011 (vlaky č. 3 a 4)
motorový vozeň M 262.007 + Blm + M 131.1443 (vlaky č. 5 a 6)

Cestovné:

základné: 2,- €
deti od 6 do 15 rokov: 1,- €
deti do 6 rokov: zdarma

Rezervácia miest na nede+u nie je možná.
Úhrada cestovného sa uskutoční pri nástupe do vlaku.
Vo vlaku neplatia žiadne zľavy ani cestovné lístky ZSSK a iných dopravcov.
Doprava je na vlastné riziko. Dopravca nezodpovedá za prípadné škody a straty.
Cestujúci sú povinní riadiť sa Prepravným poriadkom ŽMSR
Zmena programu vyhradená.

Autor: Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.