Tip na prázdniny: Premávka dvojpodlažného autobusu Troliga Sirius v Bratislave

BRATISLAVA – Dnes na obed sa v Bratislave prvý krát otestoval s cestujúcimi poschodový autobus Troliga Sirius od slovenského výrobcu Troligabus.

Najväčšiu radosť z neho mali istotne deti, ktoré naň s rodičmi čakali už takmer hodinu pred príchodom.

Po príchode autobusu na novopremenovanú zastávku SND (bývala Jesenského pre linku 9) (mi budeme z prehľadnosti uvádzať Historické SND) sa doslova roj zvedavých fanúšikov nahrnul na horné poschodie autobusu Sirius. Cestujúcim so záujmom o škodoradosť odporúčame sedieť na hornom podlaží čo najbližšie pri schodoch. Kvôli nízkemu stropu, ktorý znižuje aj klimatizačná jednotka hneď za schodmi na horné podlažie si o strop buchne hlavu takmer každý človek, ktorý ma viac ako cca 155 centimetrov. Takže pri pohľade na celú uličku je tento jav viditeľný asi každých 10 sekúnd. Aby sme neboli len pesimistický musíme pochváliť retro dizajn autobusu, rovnako aj široké medzery medzi vybranými radmi sedadiel.

Autobus preplnený nedočkavými fanúšikmi, ktorý sa naň tešili už niekoľko dní vyrazil z Historického SND za sprievodu s dispečérskym vozidlom, ktoré ho navigovalo na okružnú trasu. Táto prvá jazda bola neskutočne pomalá ale zato sa nám aspoň predĺžila. Prešli sme cez zastávky Nové SND, Cintorínska, Špitálska, Kollárovo nám., Hodžovo nám., Zochova, Most SNP späť k Historickému SND. Na prevej jazde nechýbalo mnoho médií a ani hovorkyňa DPB. Počas trasy pristúpilo niekoľko náhodných zvedavcov, ktorých netradičný autobus doslova ohúril.

Prvá jazda trvala 30 min. ale ďaľšie už iba 20 min. Žiaľ kvôli hodinovému intervalu čaká pri historickom SND 40 min. Za tento dlhý čas sa však môžete porozprávať s vodičom ako sa mu autobus šoféruje….

Autobus medzi zastávkami Nové SND a Hodžovo nám (nástupište trolejbusov) premáva po trase linky X13 pričom obslúži všetky zastávky okrem zastávky Wüstenrot.

Hoci takmer všetkým cestujúcim sa autobus páčil, zviezli sa s ním hneď niekoľko krát a priali by si, aby tu ostal natrvalo a premával na bežných linkách, našli sa aj takí, ktorí s ním boli nespokojní.

V našej mestskej doprave by bolo jeho využitie veľmi nepraktické napríklad v prípade prepravnej špičky pri ktorej by kvôli čakaniu na prechod cestujúcich z podlažia preplneným autobusom k dverám prišlo k výraznému spomaleniu spojov, alebo kvôli nízkemu stropu čím by mohla byť cesta autobusom veľmi bolestivá.

Avšak každá karta má dve strany a nám, ostatným cestujúcim aj zahraničným turistom sa autobus veľmi páčil. Avšak škoda, že nieje prevádzkovaný na normálnej trase linky napr. X13.

Po čase prinesieme ďalšie fotografie a cestovný poriadok z jednotlivých zastávok.

Pre zatiaľ na rýchlo: premáva od zastávky SND (Hviezdoslavovo nám.) s odchodmi:

12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00 a 19:00 a jazda trvá cca 20 min.

(pozor niekedy odchádza aj o 2 min. skorej)

O dátume ukončenia Vás budeme informovať. Predpokladaný dátum ukončenia je 28.07.2013.

Reportáž s autobusom: http://www.tvba.sk/spravy-dnes/spravy-15-07-2013/Text: Martin Žarnovický
Foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.