Tip na prázdniny: Múzeum mestského inžinierstva v Krakove

KRAKOV, POĽSKO – Múzeum priemyselného inžinierstva bolo založené magistrátom mesta v roku 1998 za účelom zhromažďovania predmetov dokumentujúcich vývoj dopravy, energie, plynu, verejných služieb a pamiatok z dejín techniky. Múzeum vykonáva základné ciele – zhromaďovanie, vytvárenie, dokumentovanie  a rozširovanei historických umeleckých predmetov technológie, priemyslu a komunálnej techniky. Expozícia dokumentuje najmä poľské národné dedičstvo a nachádza sa v budových najstaršieho depa električiek.

Múzeum bolo založené z iniciatívy nadšencov historických električiek, ktorý boli zamestnancami krakovského dopravného podniku a ktorí chcú zachrániť pred zničením električkové vozidlá, zariadenia a dokumenty o rozvoji mestskej dopravy.

Budovanie múzea bolo náročné. 15. februára 1994 bol v priestoroch úzkorozchodnej vozovne električiek z roku 1901 na ulici St. Lawrence otvorený archív.

Múzeum pozostáva z troch hál:
– z bývalej vozovne konskej električky
– z bývalej vozovne úzkorozchodnej električky, kde sa nachádza expozícia histórie poľského automobilového priemyslu
– z bývalej vozovne normálnorozchodnej električky, kde sa nachádza expozícia električiek

Expozícia venovaná poľskému automobilovému priemyslu prezententuje historické automobily a motocykle poľskej výroby. Na výstave môžete vzhliadnuť cca 30 vozidiel a automobilové príslušenstvo. Medzi vystavovanými exponátmi nechýbajú ani prototypy vozidiel.

Expozícia električkovej dopravy dokumentuje vývoj električkovej siete a električkových vozidiel od konskej električky z roku 1882 až do súčasnosti. Vo vozovni postavenej v roku 1913 si môžete pozrieť najcennejšie historické vozidlá medzi ktoré patrí aj zrekonštruovaný letný vozeň konskej električky na pôvodnom podvozku z roku 1882, normálnorozchodný motorový vozeň, ktorý je jeden z dvadsiatich vozov vyrobených na zákazku v Sanoku v rokoch 1912 – 1914, ako aj vozne PN 2 z roku 1938 a SN 2 z roku 1939.

Od nedele 3. júla 2011 bude od múzea premávať historická električka na linke O. Električka bude premávať počas nediel a sviatkov od 11:00 do cca 18:30 po nasledovnej trase: Cichy Kącik, al. 3 Maja, ul. Piłsudskiego, Straszewskiego, Franciszkańska, Dominikańska, Poczta Główna, ul. Starowiślna, Dajwór, Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Starowiślna, Na Zjeździe, Limanowskiego, Krakowska, św. Gertrudy, Dominikańska, Franciszkańska, Straszewskiego, Piłsudskiego, Cichy Kącik.


Viac informácií o krakovskom múzeu mestského inžinierstva nájdete na stránek múzea – www.mimk.com.pl.

Spracoval: Jaroslav Filo 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.