Tip na október: Vlakom do Zádielskej tiesňavy

KOŠICE, DVORNÍKY – Pozývame vás na príjemnú jesennú prechádzku Zádielskou tiesňavou nostalgickým vlakom z Košíc do Turne nad Bodvou a Dvorníkov. Túto zaujímavú akciu, ktorá sa uskutoční už túto sobotu 6. októbra 2018 pre Vás pripravili Klub historických koľajových vozidiel a Detská železnica Košice. Lístky sú dostupné v online predpredaji alebo v Regionálnom informačnom bode, Hlavná 48, Košice.

 

 

PROGRAM

08:15  Odchod z hlavnej železničnej stanice Košice
09:07  Príchod na zastávku Dvorníky
– 40 minútová chôdza k Zádielskej tiesňave
– 60 minútová trasa Zádielskou tiesňavou k Zádielskej chate
15:00  Odchod vlaku zo zastávky Dvorníky
15:17  Odchod vlaku zo zastávky Turňa nad Bodvou
16:10  Príchod do Košíc

CESTOVNÉ:

Dospelý: 8,-  €
Dieťa (od 3 rokov), študent, dôchodca, ZŤP: 5,- €
Rodičovský (mama, otec, deti): 20,- €

 

ZÁDIELSKÁ TIESŇAVA:

Zádielská tiesňava je typická krasová 3 km dlhá dolina pri obci Zádiel. Nachádza sa v národnom parku Slovenský kras a leží medzi planinou Horného vrchu a Zádielskou planinou.
Vytvorila ju intenzívna erozívna činnosť potoka Blatnica, je miestami len 10 metrov široká a jej vápencové skalné útesy dosahujú výšku vyše 300 m. Na začiatku úžľabiny nazývanej Rajská brána sa vypína skalný útvar Cukrová homoľa. Dolná časť tiesňavy má výrazne skalnatý charakter a jej horná časť má tiež skalnatý, ale menej výrazný a jemnejší krajinný ráz. V jaskyniach nachádzajúcich sa v Zádielskej tiesňave boli objavené archeologické nálezy, ktoré podávajú cenné dôkazy o našom praveku.
Zádielská tiesňava predstavuje málo narušený krajinný celok s veľmi bohatou horskou a stepnou kvetenou a reliktnými druhmi fauny. Dokumentuje vývoj rastlinstva a živočíšstva v poľadovej dobe a vplyv reliéfu na výskyt druhov.

V skalách Zádielskej doliny sa nachádzajú jaskyne, z ktorých najznámejšie sú Kostrová, Kráľovská, Stará jaskyňa, Kozia jaskyňa, Jaskyňa pod valom, Skrytá jaskyňa, Skrytá sieň, Zádielska zrkadlová jaskyňa, Zelená jaskyňa a Bobková jaskyňa.

V súčasnosti poznáme v Zádielskej doline asi 120 jaskýň. Nachádza sa tu chránená a vzácna fauna a flóra. Pestrosť a množstvo flóry je podmienená inverziou vegetačných pásiem. Zádielska dolina bola vyhlásená pre svoju jedinečnosť v roku 1954 za národnú prírodnú rezerváciu (NPR Zádielska tiesňava). Nad dolinou je vyvinutý planinový kras.

Zádielska dolina od seba oddeľuje turistami vyhľadávanú Zádielsku planinu (nachádza na východe od doliny) a planinu Horný vrch (nachádza sa na západe od doliny), na ktoré vedú značené turistické trasy.

Zádielska dolina je najlepšie viditeľná zo Zádielskej vyhliadky na Krkavčích skalách a je príťažlivá v každom ročnom období. V závere Zádielskej doliny sa nachádzajú horské chaty, ktoré ponúkajú občerstvenie alebo ubytovanie.

Druhou turisticky významnou dolinou v Slovenskom krase je neďaleká Hájska dolina turistami vyhľadávanými Hájskými vodopádmi.

Keďže je tu 5. stupeň ochrany platí tu zákaz pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce a vchádzať alebo stáť s bicyklom na pozemky za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty, miestnej komunikácie a vyznačenej cyklotrasy!!! V doline je prísne zakázané stanovať a zakladať oheň!!!

 

TURISTIKA A ZAUJÍMAVOSTI:

Na Zádielskej planine sa nachádza Zádielské hradisko (rázcestník Okrúhly laz (600 m n.m.) ), jedno z najstarších a najväčších pravekých slovenských hradisk, ktorého úlohou bolo kontrolovať strategický prechod medzi Košickou a Rožňavskou kotlinou.

Turistickým lákadlom Zádielskej planiny je jej izolovaný juhovýchodný výbežok, kde sa nachádza národná prírodná rezervácia Turniansky hradný vrch so zrúcaninami Turnianskeho hradu.

Od rázcestníka Zádielska dolina – horáreň (450 m n.m.) vedie k obom pamiatkám modrá turistická trasa.

Severným smerom pokračuje modrá turistická trasa od rázcestníka Zádielska dolina – horáreň (450 m n.m.) cez Blatnickú dolinu.

Súčasťou planiny Horný vrch je aj veľmi pekná Borčianská planina, na ktorú vedie od rázcestníka Zádielská dolina – horáreň (450 m n.m.) zelená turistická trasa.

Cez dolinu prechádza červená turistická značka a Náučný chodník Zádielska tiesňava.

Turistický rázcestník Zádielska dolina – horáreň (450 m n.m.) sa nachádza na mieste nazývanom ako Križovatka troch dolín, kde sa stretávajú Blatnická dolina, Baksová dolina a Zádielska dolina.

Zádielska tiesňava patrí k najobľúbenejším lezeckým miestam na Slovensku.
Lezenie v doline je časovo obmedzené a to len na vybraných skalných masívoch.

Horolezeckú činnosť sa tu môže vykonávať každoročne v čase trvania výnimky: viac info na www.james.sk. V prípade záujmu o lezenie kontaktuje horolezecký klub Rozlomity (www.rozlomity.sk), správca: HK Zádiel, Košice, Jaro Pukanský, pukansky@jpsoftware.sk, 0903 230175.

 

HISTÓRIA:

Začiatkom 20. storočia sa v Zádielskej doline nachádzala aj turistická útulňa, ktorá však cez druhú svetovú vojnu vyhorela a aj kúpalisko (tiež zaniklo v 70.rokoch 20.storočia).
Zádielska dolina je známa už od praveku, prechádzala tadiaľto dôležitá komunikácia spájajúca Rožňavskú a Košickú kotlinu.

V minulosti nebola zarastená lesom ako dnes. Súčasná ešte zatiaľ asfaltová cesta bola postavená v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. Pred tým tu bola štrková cesta, ktorú využívali hlavne furmani a od konca 19. storočia aj turisti.

 

AKO SA DOSTANETE DO ZADIELSKEJ DOLINY:

Najlepšími východiskami do doliny sú obce Zádiel a Bôrka. Do obce Zádiel sa dostanete odbočkou z obce Dvorníky-Včeláre. Obcou Dvorníky-Včeláre prechádza dôležitá cesta I. triedy 16 (I/16) vedúca v trase Zvolen – Lučenec – Rožňava – Košice. Do obce Bôrka sa dostanete odbočkou z obce Lipovník. Obcou Lipovník prechádza dôležitá cesta I. triedy 16 (I/16) vedúca v trase Zvolen – Lučenec – Rožňava – Košice.

Prístup do doliny k rázcestníku Zádielská dolina – horáreň (450 m n.m.) od obce Bôrka je možný autom po asfaltovej ceste Baksovou dolinou dlhou 4 km. Z obce Zádiel prechádza dolinou červená turistická trasa až ku rázcestníku Zádielská dolina – horáreň (450 m n.m.). Celkový čas k rázcestníku Zádielská dolina – horáreň (450 m n.m.) je z obce Zádiel približne 01:00 h (naspäť 00:45 h).

Obec Zádiel je najnavštevovanejšou obcou v Slovenskom krase, ktorá ponúka pre návštevníkov ubytovacie a stravovacie služby. Priamo v doline sa môžete ubytovať a stravovať v Zádielskej chate.

 

Spracoval: Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.