Zaujalo nás: Výstava Zapnuté – Vypnuté – Zabudnuté?

teslaBRATISLAVA – Slovenské centrum dizajnu vás pozýva na výstavu Zapnuté – Vypnuté – Zapnuté, ktorá mapuje históriu podniku Tesla Bratislava od roku 1946 až do jeho likvidácie v roku 1990. Výstavu môžete navštíviť v Satelite, Výstavnom a informačnom bode SCD na Dobrovičovej 3 od 13. októbra do 28. novembra 2010 denne okrem pondelka od 13:00 do 18:00.

Tesla Bratislava, ktorá vznikla v roku 1946 znárodnením budapeštianskej firmy Tungsram, bola monopolným výrobcom rozhlasových prijímačov, gramorádií, autorádií a kalkulačiek Počas 44 rokov fungovania podniku tu pôsobili viaceré generácie dizajnérov. Pre širokú laickú verejnosť však zostali dodnes neznámi.

Výstava v kurátorskej koncepcii Ondreja Eliáša odhaľuje skrytú časť histórie Tesly a predstavuje prácu dizajnérov a technikov podniku. Dokumentuje vývoj rádiami, gramorádiami, gramofónmi, autorádiami, magnetofónmi a inými produktmi.

V spolupráci so Slovenským technickým múzeom a zberateľmi sa podarilo kurátorovi sústrediť takmer 80 výrobkov; najstarší z nich pochádza z roku 1938, posledný z konca 80. rokov. Okrem toho je výstava doplnená dobovými reklamnými letákmi, modelmi výrobkov, ktoré vznikli v dizajnérskom štúdiu Tesly, ako aj obrazovými a textovými informáciami.

Dôležitou súčasťou výstavy je prezentácia dizajnérov podniku: Ján Vikrut, Mikuláš Slatkovský, Pavol Thurzo, Peter Kramár, a ich návrhov. K výstave je vydaný 68-stranový katalóg s textami O. Eliáša a Ladislava Klímu o histórii Tesly, profilmi dizajnérov a bohatou obrazovou prílohou. Katalóg sumarizuje výsledky výskumu kurátora O. Eliáša a podáva prvé komplexné spracovanie existencie Tesly.

Výstavu dopĺňa premietanie filmových dokumentov zapožičaných Filmovým ústavom v Bratislave a Slovenskou televíziou Bratislava.

Komentovaná prehliadka výstavy za účasti dizajnérov n.p. Tesla Bratislava Ondreja Eliáša a Ladislava Klíma sa uskutoční 3. 11. 2010 o 18:00 hod.

Ondrej Eliáš: Absolvoval štúdium priemyselného dizajnu na VŠVU v Bratislave v roku 2007 diplomovou prácou na tému Dizajn audiovýrobkov firmy Tesla. Táto problematika ho zaujala natoľko, že sa jej ďalej venoval a výsledky svojho výskumu zhrnul v koncepcii výstavy Zapnuté – Vypnuté – Zabudnuté.

Ladislav Klíma: Vyštudoval Strojnícku fakultu na Vysokej škole technickej v Košiciach. Pôsobí ako kurátor zbierkových fondov dizajn a fotografická technika v Slovenskom technickom múzeu. Externe vyučuje dejiny priemyselného dizajnu na katedre dizajnu FU TU v Košiciach.

Zdroj: Webnoviny.sk a http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/wdocu/0000792

tesla

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.