Tip na október: Mimoriadne jazdy električkou T3 Coupé v Prahe

PRAHA – Pozývame Vás na jedinečné jazdy novou vyhliadkovou retro električkou T3 Coupé s celkovou kapacitou 31 miest, ktoré sa uskutočnia od 25. do 29. októbra 2018 v rámci festivalu Disignblok 2018.  Jej trasa povedie cez 4 pražské mosty s nádhernými výhľadmi na Prahu. Odchody električky z konečnej zastávky Výstavisko Holešovice (obrátisko na Stromovce) sú každú hodinu od 10:00 do 18:00. Jedna jazda trvá 39 minút a vybrané odchody budú komentované so zaujímavými hosťami.

Nová vyhliadková električka T3 Coupé bude premávať po trase Výstaviště Holešovice – Nádraží Holešovice – Vltavská – Štvanice – Bílá Labuť – Náměstí Republiky – Dlouhá třída – Právnická fakulta – Malostranská – Chotkovy sady – Letenské náměstí – Strossmayerovo náměstí – Výstaviště Holešovice. Nástup a výstup cestujúcich je možný na zastávke Výstavisko Holešovice (obrátisko na Stromovce).

Cestovné lístky na jazdu si môžete zakúpiť na portáli GoOut alebo priamo v info stánku Dopravného podniku na piazetě pred Priemyselným palácom. Cena lístka je 200,- Kč a na komentovanú jazdu s hosťom 250,- Kč. Dieťa do 6 rokov cestuje zdarma bez nároku na miesto na sedenie (musí sedieť dospelému na kolenách). V cene lístka je točený nápoj (pivo / limo). Komentované jazdy so zaujímavý hosťami moderuje moderuje Ondřej Cihlář z divadla Vosto5. Vzhľadom na veľký záujem o mimoriadne jazdy električkou T3 Coupé Vám odporúčame nákup cestovných lístkov cez internet. Na mieste konania akcie už totiž môžu byť cestovné lístky vypredané.

 

Program komentovaných jázd:

25. 10. 2018 – odchod o 18:00
Hostia: autori uniforiem pre T3 Coupé – módny návrhár Česlav Jaroš a odborník na rovnošaty z DP hlavného mesta Prahy Radan Kukal. Tešiť sa môžete na rozprávanie o tom, ako vznikali uniformy pre T3 Coupé alebo akú úlohu hrá uniforma (a nielen tá tramvajácká) v súčasnej dobe.

26. 10. 2018 – odchod o 17:00
Hosť: šéfdesignérka projektu T3 Coupé Anna Marešová. Môžete sa tešiť na rozprávanie o tom, ako a prečo celý projekt T3 Coupé vznikal a čím sa dizajnéri inšpirovali.

29. 10. 2018 – odchod o 16:00
Hosť: Adam Gebrian, český architekt, teoretik, propagátor, kritik architektúry a jej fanúšik. Môžete sa tešiť na komentovanú prechádzku Prahou.

Štvrtok 25. októbra 2018 o 16:00 sa v Openšstudiu, v ľavom krídle Priemyselného paláca na výstavisku uskutoční prezentácia dizajnérky Anny Marešovej na tému Ako vznikala T3 Coupé (dokument z výroby v dielniach Dopravného podniku hlavného mesta Praha).

 

O električke T3 Coupé:

Električky ČKD Tatra T3 a Praha patria neodmysliteľne k sebe. Aj preto Dopravný podnik hlavného mesta Prahy, a. s., v spolupráci so štúdiom Anna Marešová designers vytvoril nový koncept výletnej električky, ktorá nadväzuje na tradíciu legendárnych vozidiel typu Tatra T3. Projekt plne rešpektuje základné charakteristiky pôvodného dizajnu, ale citlivými a premyslenými zásahmi ho posúva do kontextu súčasnej doby. Otvorením zadnej časti vozidla a využitím pôvodných prvkov v kombinácii s modernými technológiami vznikol „old-timer“, ktorý ukazuje, že aj tradičné prostriedky mestskej hromadnej dopravy môžu ponúknuť úplne nečakaný luxus.

Električka T3 Coupé ponúka pôžitok nielen zo samotnej jazdy po Prahe v polootvorenom vozni, ale aj zo štýlového riešenia jeho interiéru. Dizajnéri sa pochopiteľne najviac inšpirovali pôvodnou Tatrou T3, občas si ale pre nápady „odskočili“ aj do starších typov električiek. Súčasťou interiéru je tak okrem iného aj bar vychádzajúci z električky typu T1, kde podobný pultík slúžil pre predaj cestovných lístkov. Ďalšou výraznou reminiscenciou sú strešné okná, ktoré sú spomienkou na legendárny autobus Škoda 706 RTO. Návrhári nezabudli ani také detaily, ako je mechanický označovač cestovných lístkov, ktorý je špeciálne navrhnutý iba pre jazdy v T3 Coupé. Aj napriek všetkým inovatívnym prvkom si električka zámerne zachováva poetiku šesťdesiatych rokov a vyjadruje tak poctu dizajnérovi Františku Kardausovi (1908⁠ -⁠ 1986), autorovi pôvodných vozidiel Tatra T3.

„Pri T3 Coupé sa môžeme oprieť o bohaté skúsenosti a unikátne know-how našich električkových dieľní, ktoré potvrdzujú tradičnú českú remeselnú kvalitu,“ približuje voľbu modelu pre tento účel generálny riaditeľ dopravného podniku Martin Gillar. 

Pôvodne bolo v pláne vytvoriť z T3 kabriolet, nakoniec však vyhral polootvorený variant. Podľa dopravného podniku sa prevádzka novinky v budúcnosti ekonomicky oplatí. V súčasnosti je už možné si party usporiadať v historickej električke.

Záujemcovia o jazdu si môžu zvoliť trasu, dĺžku jazdy, miesto nástupu i výstupu. Jazda môže byť spestrená občerstvením, hudobným sprievodom a sprievodcovskými službami, ktoré dopravca zabezpečuje u externých firiem. Prenájom električky bude stáť 7 700,- Kč (cca 300,- €) na hodinu.

Po skončení festivalu Disignblok 2018 už bude električka T3 Coupé slúžiť len na komerčné prenájmy.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: t3coupe.cz a anna maresova designers

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.