Tip na november: Rozlúčka s trolejbusmi Škoda 14 Tr v Opave

OPAVA – Z opavských ulíc v tomto roku zmizne jeden z významných prvkov – legendárny československý trolejbus typu Škoda 14 Tr, ktorý slúžil opavským cestujúcim celých 35 rokov. Za túto dobu zviezli „štrnástky“ milióny cestujúcich. Ich služby určite využil zrejme každý občan Opavy. Teraz je čas im za túto službu poďakovať. V dňoch 9. 10. novembra. 2018 (piatok, sobota) sa preto uskutoční mimoriadna rozlúčková akcia so starými trolejbusmi a privítanie nových vozidiel. Nenechajte si ujsť historický okamih. Pre nadšencov dopravy bude pripravený pestrý sprievodný program súčasťou ktorého sú aj jazdy historických autobusov, trolejbusov a motorových vlakov.

 

PIATOK 9. NOVEMBRA 2018:

• Nočná fotojazda:

V piatok 9. novembra 20182018 je naplánovaná bezplatná nočná fotojízda po uliciach Opavy s vozmi Škoda 14 Tr, 15 Tr a 21 Tr. O 20:00 sa otvoria brány vozovne pre fanúšikov MHD, ktorí budú mať možnosť nafotiť si naaranžovaná vozidlá (autobusy a trolejbusy) aj bežné prevádzkové vozy. Od 21:20 potom budú odchádzať trolejbusy na nočnú fotojízdu s vybranými zastávkami. Medzi trolejbusmi bude možné v určených časoch prestupovať. Trolejbus Škoda 15 Tr bude mať prípoj na historický vlak s vozidlom Viedenskej električky zo smeru Ostrava. Účastníkmi prosíme, aby z dôvodu zvýšenia bezpečnosti mali vlastné výstražné vesty.

Pre fanúšikov verejnej dopravy, ktorí sa chcú zúčastniť večerného fotenia trolejbusov bude z Ostravy vypravený nostalgický vlak v zložení motorového vozidla M 131 „Hurvínek“ a prívesného vozňa „Viedenskej električky“. Vlak odíde o 20:46 zo stanice Ostrava-Svinov a počas cesty sú naplánované zastávky na fotenie. Do Opavy príde súprava o 21:31. Z dôvodu predĺženia výluky medzi Olomoucom a Krnovom a zmenou nájazdovej trasy motorového vozňa, nebude prívesný vozeň Viedenskej električky na nočný spoj vypravený.

 

SOBOTA 10. NOVEMBRA 2018:

• Trolejbusy a vozovňa – 08:00 – 18:30:

„Štrnástka“ od roku 2002 majú svoj opavský domov vo vozovni v mestskej časti Kylešovice. Dňa 10. 11. 2018 sa brány vozovne od 8:00 otvoria pre širokú verejnosť. Zoznámiť sa tu budete môcť so súčasnou technikou aj historickými vozidlami. Vyskúšať si môžete prejazd vozidlom umývačkou, alebo si pozrieť výstavu modelových koľajísk. Najmä mladší účastníci si môžu vyskúšať niektoré z činností, ktoré sa v podniku vykonávajú, alebo predtým vykonávali, napríklad nasadzovanie zberačov, výmena uhlíkov, lakovanie, alebo napríklad označovanie cestovných lístkov kliešťami, či vypísanie cestovného poriadku na písacom stroji.

Spojenie: Mimoriadna trolejbusová linka T1 (Vozovňa – Albert, interval 20 minút), mimoriadna trolejbusová linka T2 s trolejbusom Škoda 14 Tr (Vozovňa – Kateřinky, interval 60 minút), mimoriadna autobusová linka A2 (Vozovňa – Raduň, škola, interval 20 minút) , mimoriadny spoj linky 201 s trolejbusom Škoda 14 Tr (interval 30 minút).

 

• Trolejbusy a železnice – 09:00 – 15:30:

Trolejbusy a železnice k sebe patria. Železničná stanica je jeden z najdôležitejších zdrojov cestujúcich. Všetky opavskej trolejbusy Škoda 14 Tr navyše boli po železnici do mesta dodané. Na stanici Opava-východ budú k videniu dve zaujímavé historické vozidlá. Legendárny motorový vozeň M131 prezývaný Hurvínek Vás každú hodinu (prvý odchod o 09:00, potom 09:50, 10:50 , 11:50, 12:50, 13:50 a 14:50) odvezie po meste do stanice Opava-západ a späť. Okrem toho bude k videniu aj vzácny vozeň tzv. Viedenskej električky, ktorá je považovaná za predchodcu dnešných vlakoelektričiek. Voz zmiešanej konštrukcie (medzi električkovým a železničným vozidlom) vyrobila Vagónka v Prahe na Smíchove už v roku 1913. Ďalej bude si bude možné pozrieť aj stálu vonkajšiu expozíciu o histórii železnice na Opavsku pred galérií kupé a galériu samotnú (s výhľadom z balkóna na stanici). Vo vozovni trolejbusov bude k videniu výstava modelových koľajísk.

Spojenie: Mimoriadna trolejbusová linka T1 (Vozovňa – Albert, interval 20 minút), mimoriadna trolejbusová linka T2 s trolejbusom Škoda 14 Tr (Vozovňa – Kateřinky, interval 60 minút), mimoriadny spoj linky 201 s trolejbusom Škoda 14 Tr (interval 30 minút).

 

• Trolejbusy a vojna – 08:30 – 15:30:

Plány na náhradu električiek trolejbusmi sú datované už v období druhej svetovej vojny. Po jej skončení boli nemecké návrhy po niekoľkých rokoch znovu objavené a trolejbusová sieť podľa nich postupne postavená. Opava ležala na území tzv. Sudet, ktoré museli byť v roku 1938 odstúpené Nemecku. Pevnostný systém na obranu mesta tak nebol použitý. Ako sa Československo na vojnu pripravovalo, môžu návštevníci zistiť v opevnení v Milostovice. Tu si môžu prezrieť nielen veľký pechotný zrub so všetkými zbraňami, ale (v prípade priaznivého počasia) tiež objekt ľahkého opevnenia známy ako „řopík“.

Spojenie: Mimoriadna autobusová linka A1 (Divadlo – Milostovice, interval 20 minút)

 

• Trolejbusy a kostoly – 09:00 – 15:30:

Opava je stále významným cirkevným centrom Českej republiky. Nájdeme tu 14 veľkých kostolov, ktoré sú takmer všetky dostupné trolejbusom. Spoznajte počas akcietie najzaujímavejšie. Lístok slúži ako vstupenka na komentované prehliadky do jedinej českej Konkatedrály Nanebovzatia Panny Márie, ďalej do kostola sv. Ducha na Masarykovej triede, do kostola sv. Václava (Dom umenia) a do kaplnky sv. Kríža (Švédska kaplnka) v Kateřinkách.

Spojenie: Do centra mesta všetky linky s výnimkou liniek T2 a A2, ku kaplnke sv. Kríža zvláštnou trolejbusovú linkou T2 (Vozovňa – Kateřinky, interval 60 minút), mimoriadny spoj linky 208 s trolejbusom Škoda 14 Tr (interval 30 minút).

 

• Trolejbusy a batérie – 08:30 – 15:30:

Do Opavy prichádza nová generácia trolejbusov, ktorá umožňuje jazdu na batérie mimo trolejové vedenie. Vyskúšať jazdu takým trolejbusom si môžete na trase z Opavy do Radun. V spolupráci so Štátnym zámkom Raduň a Národným pamiatkovým ústavom je tu pre návštevníkov so zvláštnou cestovným lístkom mimoriadne otvorený miestny zámok, konkrétne okruh po najstarších častiach zámku, ktorý bude plne sprístupnený verejnosti až v máji 2019.

Spojenie: Mimoriadna autobusová linka A2 (Vozovňa – Raduň, škola, interval 20 minút), kombinovaná prevádzka historických autobusov a trolejbusov s trakčnými batériami.

 

• Trolejbusy a električky – 08:00 – 15:30 vozovňa a 09:00 – 15:30 nádražie:

Trolejbusy mali električky podľa niektorých návrhov pôvodne len doplniť, nakoniec ich ale v uliciach mesta úplne nahradili. Súbežne sa trolejbusy a električky stretávali v uliciach mesta 4 roky (medzi rokmi 1952-56). V opavskej vozovni v Kylešovice bude možné prezrieť si pôvodné opavskou historickú električku ev. č. 7 z roku 1905. Na stanici potom bude vystavený vzácny automobil tzv. Viedenskej električky, ktorý slúžil na trase medzi Bratislavou a Viedňou a vyrobený bol už v roku 1913.

Spojenie: Mimoriadna trolejbusová linka T1 (Vozovňa – Albert, interval 20 minút), mimoriadna trolejbusová linka T2 s trolejbusom Škoda 14 Tr (Vozovňa – Kateřinky, interval 60 minút), mimoriadny spoj linky 201 s trolejbusom Škoda 14 Tr (interval 30 minút), do vozovne navyše aj mimoriadna autobusová linka A2 (Vozovňa – Raduň, škola).

 

• Trolejbusy a divadlo – 09:00 – 15:30:

Od doby opavských električiek sa priestranstvo pri Sliezkom divadle stalo hlavným prestupným bodom v meste. Trolejbusy sa tu stretávajú už 66 rokov. Mimoriadny lístok bude platiť aj ako vstupenka na prehliadky budovy divadla, ktorému bola dnešná podoba vtlačená na konci 19. storočia.

Spojenie: Všetky linky s výnimkou liniek T2 a A2.

 

• Trolejbusy a schody:

Trolejbusová doprava v Opave bude po konci prevádzky trolejbusov Škoda 14 Tr bezbariérová. Od roku 1952 by sme napočítali v opavských trolejbusoch celkom 492 schodov. Zvládnete zdolať aspoň časť z nich v rámci celodennej súťaže? Lístok slúži zároveň ako hracia karta. Navštíviť musíte celkom 6 miest a po zdolaní schodiska dostanete pečiatku, ktoré potvrdzuje, že ste schody úspešne pokorili.

Konkrétne na Vás čakajú schodiská v týchto budovách:

– Veža Hlásky (budova radnice)
– Bunker v Milostovice (prehliadka bunkra)
– Obecný dom (možnosť prehliadky expozície Cesta mesta)
– Divadlo (schodisko pri vstupe)
– Galéria kupé (vodárenská veža pri Nádraží, možnosť návštevy galérie)
– Vozovňa – historický trolejbus Škoda 14 Tr

Vyplnené lístky so všetkými pečiatkami bude možné odovzdať od 15:30 na Hornom námestí v stánku moderátora podujatia. Po slávnostnom symbolickom odovzdaní štafety medzi starými a novými vozidlami budú vyžrebovaní víťazi cien.

 

• Symbolická rozlúčka:

Symbolická rozlúčka s trolejbusmi Škoda 14 Tr spojená s predstavením novej generácie opavských trolejbusov sa uskutoční na Hornom námestí v sobotu 10. novembra 2018 o 16.00. Trolejbusy prídu v smere od Dolného námestia. Po rozlúčke bude nasledovať vyhlásenie víťazov v súťaži Opavské schody.

 

• Nasadenie trolejbusov Škoda 14 Tr a 21 Tr:

Okrem trolejbusov Škoda 14 Tr končí tento rok tiež opavský unikát v podobe nízkopodlažného trolejbusu Škoda 21 Tr. Ten si mesto obstaralo v roku 2001 a vo flotile opavskej MHD zostal jediným svojho typu.

Trolejbusy Škoda 14 Tr budú počas dňa nasadené na linkách T1 (Vozovňa – Albert), T2 (Vozovňa – Kateřinky) a na osobitných spojoch liniek „14 Tr 201“ (Vozovňa – Mestský cintorín), „14 Tr 208“ (Kateřinky – Albert – Englišova) a „14 Tr 209“ (Jaktař – Albert). Trolejbus Škoda 21 Tr bude nasadený na trasu linky T1 (Vozovňa – Albert). V prevádzke by malo byť všetkých 8 vozidiel Škoda 14 Tr. Na zastávke Národné divadlo sa v čase od 08:15 do 15:15 vždy v 15. a 45. minúte stretne šesť trolejbusov 14 Tr.

 

» CESTOVNÉ PORIADKY MIMORIADNYCH LINIEK «

 

• Mimoriadnym vlakom z Ostravy do Opavy:

V sobotu 10. novembra 2018 sa nadšenci dopravy budú môcť odviesť historickým vlakom v zložení motorový vozeň M 131 „Hurvínek“ + vozeň Viedenskej električky o 08:06 z Ostravy-Svinov do Opavy-východ. Po skončení akcie bude vypravený nostalgický vlak na trasu Opava-východ (16:40) – Krnov (17:35).

 

Stručne z histórie:

Úplne prvý trolejbus Škoda 14 Tr sa objavil v meste koncom roku 1982 a pravdepodobne 21. januára 1983 sa vydal na svoju prvú jazdu s cestujúcimi. Nákup trolejbusov tohto typu prebiehal priebežne (s výnimkou rokou 1985 a 1987) až do roku 1990. Nákup ďalších trolejbusov 14 Tr sa podarilo zabezpečiť až od roku 1995, a to už v modernizovanej verzii navrhnuté architektom Patrikom Kotas. Posledné dva vozne si Opava prevzala v roku 1997. Išlo o trolejbusy, ktoré boli vyrobené už o rok skôr a pôvodne mali zamieriť až do ďalekého Turkménska, konkrétne do metropoly Ašgabatu. Zákazník ale vozy neodobral, a tak trolejbusy výhodne zaobstarala Opava.

Z 34 trolejbusov Škoda 14 Tr v Opave (#49 – #82) zodpovedalo 10 v modernizovanom prevedení 14 TRM (#73 – #82). Okrem toho bolo možné naraziť v uliciach mesta aj na zvláštne rekonštruovanú variantu pomenovanú ako typ 14 TRR. Išlo o dvojicu trolejbusov čísel 50 a 52, ktoré boli v rokoch 1999 až 2001 modernizované šumperskou spoločnosťou Pars nova. Keďže išlo o jediné trolejbusy, ktoré boli šumperskom firmou rekonštruované, boli tieto vozy označené republikové unikáty.

Všetky trolejbusy tohto typu sa však v premávke nikdy nestretli. Prvý trolejbus z roku 1983 bol vyradený už roku 1196, teda rok pred dodávkou posledného vozidla tohto typu. Väčšie vyraďovanie týchto trolejbusov prišlo na rad až v roku 2003 keď do vozového parku zavítali nové nízklopodlažné vozidlá. Niekoľko vozidiel 14 Tr sa po vyradení dostalo k ďalším prevádzkovateľom. Trolejbusy #53 – #56, #59 a #62) sa dostali až do kazašskej Almaty. V litovskom Vilniuse môžete stretnúť vozidlá #65, #66, #68 a #69, a v ukrajinských mestách Rovno (vozy #64, #67 a #71) a Ternopil (vozy #60, #61 a #63).

Trolejbus #58 z roku 1986 bol po svojom vyradení v roku 2005 odstavený vo vozovni v Kylešovice a hoci je momentálne nepojazdný, po oprave bude slúžiť ako historické vozidlo. Ďalšie trolejbusy 14 Tr boli vyradené v súvislosti s požiarom, ktorý zasiahol vozovňu v Kylešovice v októbri 2013 (#77 a #81). Ďalšie poškodené trolejbusy však boli opravené. V súčasnej dobe jazdí v Opave ešte 8 posledných trolejbusov 14 TRM z rokov 1995 a 1996, ktoré budú vyradené v súvislosti s nákupom nových nízkopodlažných trolejbusov s trakčnými batériami typu Škoda 32 Tr.

Aktualizované 06. novembra 2018; 15:43 o cestovné poriadky mimoriadnych liniek a mapu areálu vozovne dopravného podniku.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: opava35let.cz

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.