Tip na november: Nemáme kamenné srdcia (doplnené)

VYSOKÉ TATRY – Veterán klub železníc Poprad pripravuje na na nedeľu 17. novembra 2013 zaujímavé benefičné podujatie „Nemáme kamenné srdcia“ spojené s jazdou historickej električky T.E.V.D. ≠22 „Kométa.

Nebolo to tak dávno, čo Kométa ležala na smrteľnej posteli. Pomocnú ruku jej vtedy podali sponzori či dobrí ľudia. Po ozdravnom pobyte v opravovniach vo Vrútkach a v Poprade slávnostne vyrazila na trať. Teraz by však Kométa a jej ochrancovia chceli pomoc a potešenie podarovať ďalej. Odovzdať pomyselnú štafetu tým, ktorí to najviac potrebujú. Ešte začiatkom roka vyhlásil Veterán klub železníc Poprad vyhlásil projekt „Nemáme kamenné srdcia“. Jeho zmyslom bolo povzbudiť deti základných škôl na celom Slovensku, aby napísali rozprávku, povesť, či báseň o Tatrách, vílach či škriatkoch a Kométe. K 28. októbru bolo doručené veľké množstvo prác, z ktorých odborná porota vybrala niekoľko do budúcej knihy. Patronát nad celým podujatím prijal aj filmár hôr Pavol Barabáš, známy slovenský horolezec Peter Hámor, fotograf hôr Ladislav Janiga či husľový virtuóz Peter Michalica. Kniha, ktorá bude v priebehu budúceho týždňa vytlačená, sa pokrstí v škole vo Vyšných Hágoch, ktorá leží najbližšie pri známom tatranskom skalnom útvare – kamennom srdci. Srdiečko sa nachádza vedľa trate tatranskej železnice medzi stanicami Vyšné Hágy a Štrbské Pleso, pričom pri jazdách Kométou okolo ich nútilo premýšľať, či nemáme aj ony kamenné srdcia. Preto po krste knihy nastúpia do áut horskej služby a vydajú sa po Slovensku obdarovať knihou choré deti v onkologických centrách, hospicoch a nemocniciach. Deti, ktoré nemôžu naživo vidieť Kométu, dýchať tatranský vzduch, či počuť žblnkot horských bystrín. Nech im to aspoň ich kniha trochu vynahradí…

Kométa sa na trať vráti už 17.11.2013, pričom ďalšie jazdy sú naplánované na začiatok zimnej turistickej sezóny. No a ak budete chcieť, v električke máte možnosť prežiť aj Silvester.

Autor: Jaroslav Filo a www.tatranskakometa.sk

Aktualizované 15.11.2013 o 20:30:

Akcia „Nemáme kamenné srdcia“ je síce uzavretá pre tých, ktorí by sa na ňu chceli dostať historickou tatranskou električkou Kométa, ale nie pre tých, ktorí trafia ku kamennému srdcu a chcú akt inaugurácie začínajúci o 12:30 vidieť.

Deti z celého Slovenska nám na našu výzvu posielali rozprávky o Tatrách, iné kreslili, vznikla kniha „Rozprávočky z rozprávkových Tatier“, v ktorej je 40 vybraných z takmer stovky. Kniha je nepredajná, určená chorým deťom na onkológiach, detskej kardiochirurgii, ďalej deťom s cystickou fibrózou a
muskulárnou distrofiou. Symbolicky im to teda tam bude odovzdané, potom ju spolu s pracovníkmi Horskej záchrannej služby rozvezieme do Košíc, Banskej Bystrice a Bratislavy. Ideou je, že keď Kométu trafil blesk, zdvihla sa s chorým strojom vlna solidarity. My to symbolicky verejnosti vraciame
solidaritou s ťažko chorými, z ktorých sa mnohí zrejme do Tatier ani len nedostanú. Spätná väzba je v knihe: oslovujeme choré deti, aby nám napísali rozprávky, nakreslili ich a my urobíme všetko, aby tieto svoje dielka uvideli v ďalšej knihe.

Mikuláš Argalács
koordinátor projektu Nemáme kamenné srdcia

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.