Tip na november: Do Domice vlakom a retrobusom

KOŠICE, DOMICA – Sériu nostalgických jázd za pamiatkami Svetového dedičstva UNESCO v destinácii Košice región bude ukončená v piatok 17. novembra 2017. Budete mat možnosť vydať sa v ústrety jaskyne, ktorá sezónu nekončí koncom októbra, ale až na Silvestra. Domica zaujme bohatou krasovou výzdobou, vysokým počtom zaznamenaných druhov netopierov, ale aj archeologickými nálezmi starými tisícky rokov.

Jazda k Domici je skombinovaná aj s retrobusom a znova ponúkne námety na celodenné výlety v okolí. Oplatí sa vidieť zrúcaninu hradu v Plešivci, ktorý vyhorel v 16. storočí počas tureckej invázie. Ak budete mať záujem, retrobus Vás odvezie do Rožňavy na krátku prehliadku centra.

 

PROGRAM:

Tí návštevníci, ktorí pocestujú vlakom, na železničnej stanici Plešivec prestúpia z vlaku do retro-busu, ktorý ich odvezie až priamo pred vstup jaskyne Domica. Vstupy budú časovo odstupňované v závislosti od ďalších turistických aktivít a rozdelené podľa záujmu o plavbu podzemnou riekou (v prípade, že hydrologické podmienky v jaskyni plavbu umožňujú). Po návšteve jaskyne si prejdete nenáročným a krátkym náučným chodníkom, ktorý nás prostredníctvom infopanelov oboznámi s miestnymi charakteristikami. Po prehliadke sa autobusom odveziete do Plešivca a pozriete si pamiatky na čele s reformovaným kostolom svätého Juraja z 13. storočia. Po prehliadke Plešivca je možné zastaviť sa autobusom v malebnej obci Vidová s tunajším reformovaným kostolíkom, ktorý je zaujímavý dreveným maľovaným kazetovým stropom a tromi vzácnymi zvonmi.

 

Odporúčanie – zoberte si so sebou:

dostatok tekutín i pochutín *možnosti občerstvenia sú značne obmedzené!
 mapové podklady v prípade turistických aktivít

 

Turistické ciele so sprievodcom

Jaskyňa Domica

Je skutočnou pýchou Gemera a ako jedna z mála ponúka vo svojich útrobách okrem klasickej prehliadky aj turisticky veľmi obľúbenú plavbu po riečke Styx. Domica je charakteristická priestrannými dómami a bohatou kvapľovou výzdobou. Jej jaskynný systém má celkovú dĺžku 25 km, lenže jej väčšina leží na maďarskom území oblasti Aggtelek. Jej slovenskú časť tvorí sprístupnených 1 180 metrov. Plaviť sa môžete po 150 m úseku. Kaskádové jazierka nazývané tiež Rímske Kúpele, nájdete v centrálnom, 20 m vysokom Majkovom dóme. Jaskyňa vyniká aj cibuľovitými stalaktitmi, pagodovými stalagmitmi a vzácnymi archeologickými nálezmi. Hniezdi tu 16 druhov netopierov.

Prehliadkové trasy: krátky okruh 45 minút, 780 m / okruh s plavbou – 60 minút, 930 m
Vstupy: o 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00

Vstupné:
Krátky okruh: dospelí 6,- €, deti a ZŤP 3,- €, študenti a dôchodcovia 5,- €
Okruh s plavbou: dospelí 8,- €, deti a ZŤP 4,- €, študenti a dôchodcovia 7,- €.

Náučný chodník Domica

Nenáročná a krátka túra oboznámi návštevníka, prostredníctvom 5 informačných panelov, s charakteristikami Slovenského krasu, samotnej jaskyne Domica, tunajšej fauny a flóry, geomorfológie a poľnohospodárstva. Chodník vedie prírodnou rezerváciou Domické škrapy, ktoré patria spolu s krasovými jamami, priepasťami a jaskyňami k najväčším zaujímavostiam blízkeho okolia.

Plešivec – reformovaný kostol svätého Juraja

Pochádza z 13. storočia. Má zachovalé fragmenty fresiek a hodnotný interiér. K jeho severnej strane bola v 16. storočí pristavená kaplnka, v ktorej môžeme ešte aj dnes obdivovať zachovalý gotický portál a kamenné okná. V 18. storočí bol kostolík doplnený o zvonicu, ktorá bola mestskou bránou a súčasťou opevnenia kedysi stredovekého mestečka.

Zrúcaniny hradu Plešivec

Nachádzajú sa neďaleko kostola. Hrad postavili v roku 1320, nezvyčajne na močaristom brehu rieky Slaná. Bol teda vodným hradom a slúžil na vyberanie mýta za prechod riekou. Počas tureckej invázie v 16. storočí vyhorel. Do dnešného dňa sa zachovalo len hradné nárožie.

 

Turistické ciele bez sprievodcu

Kečovské škrapy

Domica – Kečovo (40 minút) – Kečovské škrapy (10 minút) – a späť do Domice (50 minút).

Po červenej značke severne smerom sa môžete vydať na ľahkú trasu za najkrajšími škrapovými poliami Slovenského krasu, ktoré sú známe množstvom vzácnych a chránených druhov živočíchov a rastlín. Ležia na južnom cípe Silickej planiny nad obcou Kečovo.

Autor: Patrik Špačinský
Zdroj: Unesconadosah.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.