Tip na múzeum: Utrecht Maliebaan – Spoorwegmuseum (Holandské železničné múzeum)

HOLANDSKO – Už koncom 20. storočia bolo v Holandsku zriadené železničné múzeum. Počas svojej existencie sa niekoľko krát presťahovalo.V múzeu sa nachádza rozsiahla zbierka železničných vozidiel, automobilov či zaujímavosti spojené so železnicou.

Múzeum sa nachádza v skvostnej historickej železničnej staničnej budove Maliebaan, ktorá bola postavená medzi rokmi 1873-1874.V roku 1939 sa z dôvodu začlenenia prevádzkovej spoločnosti do druhej (Holandské železnice) nepotrebná a tak bola zatvorená, avšak nebola zbúraná.Od júna 2005 slúži ako veľmi populárne a slávne Železničné múzeum a láka turistov z celého sveta.

Múzeum je rozdelené na niekoľko častí.

Po vstupe do múzea prejdete podchodom, ktorý ide pod prevádzkové koľajnice pre nákladne vlaky.

Prvá hala s názvom De Grote Ontdekking (veľký objav) sa nachádza na začiatku. Pri vstupe obdržíte od personálu slúchadlá s niekoľkojazyčným výkladom, v ktorých si budete môcť vypočuť o histórií v danom období.Výlet sa začína v historickom výťahu z roku 1880 hlbokého 150 m a prehliadka začína v banských šachtách, kde to všetko začalo.

Druhá hala Droommreizen (cesta snov) ukazuje na dobové luxusné cestovanie a vybavenie vozňov.

V tretej hale Stalen Monsters (oceľové príšery) sa dostanete do podkrovia Harryho Gommersa a po jeho návšteve nasleduje jazda na horskej dráhe, ktorá premáva medzi železničnými exponátmi.

Štvrtá hala De Werkplaas (workshop) ukazuje na najlepšie vlaky v holandskej histórií a nechýbajú v nej ani napr. simulátor riadenia vlaku či iné hry.
V múzejnej záhrade je zriadená expozícia z čias parnej prevádzky. Nachádzajú sa tu návestidlá či točňa, avšak asi najväčším lákadlom je záhradná železnica na ktorej sa dá odviesť (Ako v parkovej dráhe v brnenskej Olympií).

Múzeum železnice je otvorené od utorka do nedele od 10:00 do 17:00.

Cenník:

– Základné vstupné: 13,- €
– Deti do 3 rokov majú vstup zdarma
– Držitelia múzejnej karty zadarmo (kartu je možné zakúpiť si v pokladni)
– Držitelia karty ICOM zadarmo
– Skupiny (minimálne 12 osôb): 12,80 €

Priemerná prehliadka potrvá 3 – 4 hodiny a počas návštevy je zakázané fotografovať a natáčať.

Parkovanie:

Parkovanie na parkovisku za € 5,50 za deň. Vstupenky na parkovanie sú k dispozícii v pokladni. Na parkovisku je 200 parkovacích miest čo počas rušnejších dní (prázdniny, víkend…) zďaleka nestačí a tak odporúčame dopraviť sa do múzea vláčikom z hlavnej stanice Utrecht do múzeinej stanice Maliebaan. Vláčik premáva v intervale 60 minút.

Medzi zaujímavé akcie, ktoré sa neoplatí premeškať rozhodne patrí napríklad Thomas and friends (asi každý z vás pozná rozprávku o modrom rušni Tomášovi a jeho priateľoch), ktorá sa uskutoční od 9.5 do 13.5.2013. Tomáš príde do múzea aj s lokomotívou Emily a rušnom Henrym a samozrejme slávnym Tučným kontrolórom.

Výstava Vlaky vo vojne 30. 03. – 01. 09. 2013:

Výstava Vlaky vo vojne sa uskutoční pri príležitosti 300. výročia podpísania mierovej zmluvy v Utrechte. Podľa tejto zmluvy bola v Európe zaznamenaná nová rovnováha síl. Mesto Utrecht oslavuje tento dôležitý okamih v dejinách diplomacie rôznymi slávnosťami, kultúrnymi podujatiami a výstavami. Železnične múzeum usporiada veľkú výstavu o úlohe vlaku v čase vojny: okrem výstavy o úlohe železnice v čase vojny, do múzea železníc ešte pribudla expozícia o v transporte Židov za druhej svetovej vojny do táborov smrti. Táto stála expozícia, “, dostane trvalé miesto v múzeu. Od 6 marca 2013 bude expozícia prístupná verejnosti. Výstava ukazuje, akú úlohu mala  železnica v čase vojny a aké rôzne vlaky boli použité v ozbrojených konfliktoch. Výstava zahŕňa veľké množstvo vojnových lokomotív, vojenských a obrnených vlakov a zúčastní sa na nej aj pancierový vlak Štefánik zo Slovenska.

Deň železnice 21. a 22. 09. 2013:

19. septembra 2013 si Holandsko pripomína 173. výročie svojich železníc. pri tejto príležitosti bude v dňoch 21. a 22. septembra múzeum v znamení pary. vzhliadnuť bude môcť nie len parné vlaky, ale aj parné valcy, žeriavy, traktory, či bicykle.

Zima v múzeu 21. 12. 2013 – 05. 02. 2014:

V múzeu sa bude nachádzať umelá ľadová plocha a Prekrásny staromódny kolotoč.

Premávka nostalgických vlakov Heimwee Express v roku 2013:

09. a 10. 03.: Lokomotíva Blauwe Engel (DEI 401)
13. a 14. 04.: Vlak v zložení 10202 + 1312 + vozne
Lokomotíva Muizeneneus (Mat “46 273)
Lokomotíva Red Devil (Plan U 114)

Odchody z múzea sú v sobotu a nedeľu o 12:25, 13:25, 14:25.

Cestovné:

– Deti od 4 do 12 rokov: 2,50 C
– Dospelí: 3,50 €


Text: Martin Žarnovický, Patrik Špačinský
Úprava: Martin Žarnovický
Zdroje: www.spoorwegmuseum.nl, www.vlaky.net, www.wikipedia.com

Buďte prví komentujúci

Pridať komentár

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.