Tip na február: 100 rokov železnice Handlová – Prievidza

PRIEVIDZA, HANDLOVÁ – V sobotu 16. februára 2013 Vás pozývame na oslavy 100 rokov predĺženia železničnej trate Prievidza – Handlová. Vydajte sa na cestu parným vlakom 16.2.2013, navštívte zaujímavý program. Počas akcie budú vypravené dva mimoriadne parné vlaky – jeden pre návštevníkov z Prievidze, druhý pre Handlovčanov.

 

 

 

Cestovný poriadok:

• Parný vlak – prievidzský

Odchod z Prievidze 09:40, príchod do Handlovej 10:30.
(Tí, ktorí neostanú na zábave a nepočkajú na parný vlak môžu cestovať do Prievidze pravidelným osobným vlakom 5606 z Handlovej o 12:40)
Odchod z Handlovej 15:22, príchod do Prievidze 15:56.

• Parný vlak – handlovský

Odchod z Handlovej 11:40, príchod do Prievidze 12:23
Odchod z Prievidze 13:20, príchod do Handlovej 14:10.

Tí, ktorí budú chcieť pristúpiť v obciach, nahláste svoj nástup v TIK ZOHD pri rezervácii. Lístky budú v predpredaji od 04. do 13. 02. 2013 v TIK ZOHD Handlová,UL. SNP, tel. kontakt: +421(0)46/ 381 10 16, +421 (0) 905 977 951, e-mail: tik@handlova.info

Lístky sa budú dať zakúpiť len v predpredaji, nakoľko kapacita vlaku je obmedzená. Cena lístku pre dospelých 6,- € a pre deti 3,- € a výťažok pôjde na opravu parnej lokomotívy, ktorá v tomto roku bude musieť podstúpiť celkovú revíziu. Nenechajte si ujsť jednu z posledných jázd „Ušatej“!

Pre zberateľov

Na staniciach v Handlovej aj v Prievidzi bude komposter, na ktorom si môžete oraziť lepenkový cestovný lístok a na predaj pamätné pohľadnice a predmety. Nenechajte si ujsť príležitostnú pečiatku s grafickým návrhom akademického maliara Rudolfa Cigánika, pamätný list.

Navštívte v Handlovej …

V sobotu 16.02.2013 pozývame na celodenné podujatie na železničnú stanicu do Handlovej ako spomienku príchodu prvého parného vlaku. Okrem cesty parným vlakom môžete navštíviť:

11.00 Odhalenie pamätnej tabule: Kúsok parnej lokomotívy na stanici v Handlovej spojené s príhovormi primátora mesta a hostí

Vystúpenie Hájiček, Grünwald a Handlovský banícky spevokol
Uvedenie do života príležitostnej pečiatky a pamätného listu
Otvorenie výstavy z histórie trate spojenej s premietaním filmov
Otvorenie výstavy Železnica očami detí, ktorá bude od pondelka 18.02.2013 inštalovaná v Karpaty Art Gallery na Námestí baníkov v Handlovej do  16. marca 2013

12.00 Začína swingová zábava na stanici v Handlovej a tvorivé dielničky pre všetky detičky k 100 ročnému vláčiku – zíde sa vám krabička z obľúbeného čajíčka.

Pre tých, ktorí prídu z Prievidze,  pre Handlovčanov a všetkých tancovaniachtivých, ktorí sa chcú zabaviť na štýlovú hudbu 20-tych rokov minulého storočia. Deti sa zabavia, vláčiky urobia! Občerstvenie pre všetkých účastníkov Chlieb s masťou a teplý čaj. Bufet na stanici otvorený!

Navštívte v Prievidzi …

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi
Plnou parou – vernisáž výstavy vo štvrtok 14.2.2013: Výstava venovaná rokom náročnej výstavby železničnej trate, spojená s modelmi železničných lokomotív či vozňov z rokov prevádzky a predmetmi s tematikou železníc.
V sobotu 16.2.2013 pozývame na celodenné podujatie na železničnú stanicu do Prievidze ako spomienku príchodu prvého parného vlaku. Okrem cesty parným vlakom môžete navštíviť:

08:00 – 16:00 Otvorenie Výstavy súčasných rušňov v rušňovom depe Prievidza k 100 výročiu železničného depa a Výstavky Parostrojného spolku spojenú s kultúrnym programom
Otvorenie prezentácie poštovej histórie a poštových známok s tematikou železníc

Na príprave programu spolupracovali: mesto Handlová, mesto Prievidza, HBP a.s. Prievidza, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Železnice SR, Železničná Spoločnosť Slovensko, Klub priateľov železníc na hornej Nitre, Prievidzský parostrojný spolok, Klub filatelistov, Karpaty Art Gallery, Michal Hertlík, Rudolf Cigánik, Handlovský banícky spolok, Spevácky súbor Grünwald, Spevácky súbor Hájiček,  Prievidzské pekárne a cukrárne a.s., Dom kultúry mesta Handlová, CVČ Relax Handlová  a ďalšie subjekty a jednotlivci.

Z histórie železnice

Po roku 1909 sa malá poľnohospodárska obec, pod vysokými sopečnými kopcami Veľkého a Malého Griča a Vtáčnika založená nemeckými kolonistami zásadne zmenila. Bohaté ložisko hnedého uhlia predurčilo vývoj na celé 20. storočie nielen v Krickerhau – Nyitrabánya – Handlovej, ale aj na hornej Nitre, Slovensku a v Európe.  Z neznámej obce sa pomaly stávalo mestečko banícke,  do ktorého začali prichádzať noví obyvatelia, za prácou do bane a hľadaním osobného šťastia.

Krátko po spustení priemyselnej ťažby uhlia, museli  majitelia banského podniku vyriešiť problém prepravy vyťaženej suroviny. Potrebovali zabezpečiť odbyt uhlia a vybudovať systém pravidelného expedovania vyťaženého uhlia k zákazníkom. Iba dva roky sa uhlie vyťažené z prvých banských polí vozmi ťahanými koňmi dopravovalo do Prievidze. Odtiaľ sa nákladnou súpravou ťahanou parným rušňom prepravila vybudovaným železničným spojením  až do Nových Zámkou po železnici spájajúcej Prievidzu s Veľkými Bielicami, vybudovanou v roku 1896.

Vedenie Západouhorskej kamenouhoľnej spoločnosti stálo po spustení priemyselnej ťažby uhlia pred rozhodnutím, ako vyťažené uhlie čo najrýchlejšie dopraviť k zákazníkom. Predĺženie železničného spojenia z Prievidze do Handlovej bolo riešením, ktoré sa rýchlo začalo realizovať a sen o železnici v Handlovej sa stával skutočnosťou.

S výstavbou samotného železničného spojenia sa začalo v roku 1911, smerom zo stnice Privigye – Bojnóc furdö (Prievidza) do Nyitrabánya – Krickerhau (Handlová). Prvá jazda drevených vozňoch ťahaných parnou lokomotívou zasneženým údolím proti toku riečky Handlovky  sa uskutočnila 15. februára 1913. V tento deň bol pod dreveným banským triedičom naplnený prvý vagón handlovského uhlia. Po prvý krát zapískala para variaca sa v parnom kotli lokomotívy.

Trať dlhá 19,2 km vychádzajúca zo stanice Prievidza prechádza smerom na juh prechádza v miernom stúpaní so zastávkami v Malej Čausy, Chrenovci, Jalovci, Ráztočne. Po prejazde Handlovským tunelom dlhým 132,6 m celá trať prudko stúpne v sklone 15 ‰ na Handlovský viadukt. Približne 200 m dlhý most postavený v oblúku na šiestich andezitových kameňoch vo výške 20 m prepojuje údolie Žiar a Vtáčnik. Konečnou stanicou až do 21. decembra 1931, kým nebola vybudovaná trať do Hornej Štubne  bola stanica v Handlovej.

Stanica bola vybudovaná v tesnej blízkosti banského podniku. Pre účely rýchlej prepravy a nakladania vyťaženého handlovského zlata bol postavený banský triedič uhlia, unikátna a jedinečná industriálna stavba postavaná pre účely expedovania uhlia.

Zdroj: www.handlova.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.