Tip na apríl: Vítanie jari 2013

ČESKÁ REPUBLIKA – Mesto Hradec nad Moravicí, Správa štátneho zámku Hradec nad Moravicí, Klub českých turistov TJ Hradec nad Moravicí a České dráhy spolu so štatutárnym mestom Opavou každoročne organizujú akciu Otváranie jari a turistickej sezóny, ktorá sa koná už od roku 1994. Tohtoročný program sa uskutoční 6. apríla 2013. Program nebude obmedzený na tradičný Hradec nad Moravicí, ale na celé Opavské Slezsko.

Bližšie informacie o programe na Opavsku su ku stiahnutiu tu zde.

 

Okrem pravidelných spojov na trati Opava – Hradec nad Moravicí a naspäť , ktoré budú v tento deň posilnené, bude vypravený mimoriadny vlak Českých dráh.

Historický vlak pôjde z Ostravy-Svinova do Opavy, Hradce nad Moravicí a naspäť . V čele soupravy bude nasadená parná lokomotiva.

Nostalgický vlak pripomenie pravidelnú párnu premávku, ktorá bola na hradeckej trati v rokoch 1905 – 1975. Hradec nad Moravicí je obľúbeným cieľom historických vlakov už od roku 1984, kedy bola usporiadaná jazda s poslednou prevádzkyschopnou parnou lokomotívou vtedajšej Strednej dráhy, strojom 423.041. Táto jazda sa stala veľkou atrakciou a prilákala stovky ľudí z celého kraja. I začiatkom 90. rokov prebiehali medzi Hradcem a Opavou pravidelné nostalgické jazdy. Počas letných nediel sa v čele historických súprav prezentovali parné vlaky ťahané strojom ostravského depa, múzejnou Lokomotívou 423.041 a 313.432 z menom „Matylda“.

Tohtoroční mimoriadny vlak v čele s parnou lokomotívou 423.041 bude zostavený z 5 vozov rady Bmx a z vozu služobného.

Parné vlaky pôjdu podla zvláštneho cestovného poriadku.

Stanica Príchod

Odchod

Ostrava-Svinov

08:30

Opava východ

09:13

09:28

Hradec nad Moravicí

09:42

 

Hradec nad Moravicí

10:30

Opava východ

10:45

 

Opava východ

13:28

Hradec nad Moravicí

13:42

 

Hradec nad Moravicí

16:30
Opava východ 16:45

17:00

Ostrava-Svinov 17:40

 

 

Vlaky zastavia iba v uvedených staniciach. Ostatné stanice a zastávky na trase vlaky prejdu bez zastavenia!

Lístky Českých dráh ani predplatné lístky ODIS v parných vlakoch neplatia.

Pre jazdu v parnom vlaku je nutné zakúpiť osobitný lístok. Predpredaj bude v ČD centre na opavskom východnom nádraží a v ČD centre na železničnej stanici Ostrava-Svinov.

Jednosmerné Ostrava Svinov – Hradec nad Moravicí 70,- Kč, polovičné 35,- Kč.
Jednosmerné Opava východ – Hradec nad Moravicí 30,- Kč, polovičné 15,- Kč.
Deti do 6 let su prepravované bezplatne.

Vo vlaku budú sprievodcovia v historických uniformách ČSD, medzi ktorými stretnete i členov Opavského železničného klubu. Počas cesty a na stanici v Hradci nad Moravicí bude predaj propagačných predmetov so železničnou tematikou (rozprávky, po­hľad­ni­ce, pexeso) zo sortimentu OŽK a jeho členov. Vo vlaku bude možné získať otlačok razítok s motívom hradeckej trati.

Spracoval: Patrik Špačinský
Zdroj: http://ozk5.webnode.cz/news/otevirani-jara/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.