ŠM16,5: česko-slovenská legenda v súhrnnom článku

6.5.2009 – Azda každého autobusového fandu elektrizujú správy či zmienky o existencii či neexistencii nejakého dochovaného vraku, či nebodaj celého exempláru kĺbového prototypu mestských autobusov pod označením Karosa ŠM16,5.  Na internete kolujú k tejto téme doslova celé legendy. Pokúsili sme sa preto zhrnúť všetky dostupné informácie k týmto autobusom z Čiech aj Slovenska a k tomu pridali odborné informácie, aby sme vám priniesli čo najsúhrnnejší článok k týmto ,,magickým“ autobusom, z ktorých sa žiaľ nezachoval ani jediný kus a i napriek snahe a pátraniu rôznych autobusových nadšencov sa žiadny nepodarilo reálne vypátrať.

Článok spolu so stanoviskom majiteľa stránky www.sx11.ic.cz, ktorý sa autobusom rady Sx komplexne venuje, K. Trojanom, si budete môcť prečítať v papierovom vydaní ročenky Veteranbus 2009, na ktorej v tomto období finišujeme:)

ver

8 Comments

  1. Ano legenda ŠM 16,5 žije dál. Škoda, že se zatím žádný dochovaný kousek nenašel někde na zapomenuté zahradě, nebo že se ho nepokusil někdo vyrobit ze dvou kusu ŠM 11 pokud je to teda možné.

  2. Autobus Karosa ŠM 16.5 je podľa mňa najzaujmavejším autobusom spolu s trolejbusom Škoda T16.5 vyrobeným na našom území. Model toho autobusu mám v pláne si kúpiť v mierke H0 od firmy RA Došlý, ktorá mimochodom vyrába mnoho zaujímavých československých autobusov a trolejbusov.Napríklad Praga RND, NDO, Škoda 656, 536, 706 RO, RTO, Tatra Karosa HB 500, všetky autobusy Karosa ŠX 11. A z trolejbusov napríklad Škoda 1Tr, 3Tr, 7Tr, 8Tr, 9Tr, T11, Vetra ČKD, TATRA T400, T401.A z autobusových prívesov Karosa D4, B40, Jelcz PO 1E a batožinový príves Sodomka. Z týchto modelov sa dajú vytvoriť zaujímavé diorámy DP alebo ČSAD.

  3. Vyrobiť je to možné určite, ale kto by to vyrobil keď to nikoho nenapadne.

  4. Hej, v CR sa aktualne vyraba prototyp klbovej RTO-K a pocul som neoverene ze bude aj SM 16,5 – i ked nepojde o unikatne busy, podla ma je to fayn, ze aspon repliky budu

  5. Rozhodne dúfam že výrobia šm 16,5 a RTO K bolo by to zaujimave až fascinujuce viesť sa s ňou na nostalgickej jazde no a možno sa potom nájdu aj originál vozí tohoto tipu kedže ja si myslím že. Existuju
    ˇˇ

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.