RETRONÁVRATY | Prvomájová Veterán Tatra Rely 2019

BRATISLAVA – Výstava historických vozidiel, návšteva vojenského bunkra B-S 6 „Vrba“, či Vozovne Krasňany a neopakovateľná jazda cestných veteránov nie len ulicami hlavného mesta. Posledná prvomájová veterán Tatra rely pred Covid prázdninami si opäť našla veľké množstvo malých i veľkých priaznivcov.

Príjemné jarné počasie láka ľudí na individuálny výlet do prírody, či za vonkajšími turistickými atrakciami. No nájdu sa aj takí, ktorí využijú voľný deň účasťou na niektorom z veteránskych podujatí. Pandémia Covid-19 však skrížila plány nie len návštevníkom takýchto akcií, ale aj samotným organizátorom, ktorí nateraz museli nechať svoje skvosty odstavené vo vozovni, v depe, garáži, či inom krytom mieste. Mnohí z nás teda neraz sedia pri počítači a pri prezeraní veteránskych fotografií s nostalgiou spomínajú na staré dobré časy. Svojou troškou sme sa rozhodli prispieť aj my, aby sme tak vzdali hold všetkým tým, ktorí sa obetavo starajú o svoje veteránske skvosty.

1938 Praga AV odpočíva na Hviezdoslavovom námestí

Hviezdoslavovo námestie vám nemusíme bližšie predstavovať. Zatiaľ čo zamilované dvojice sa tam pri Carltone neraz stretávajú pod hodinami, aby sa následne vybrali na romantickú prechádzku so šťastným koncom, tí skôr narodení dávajú prednosť kultúrnym pokladom Slovenského národného divadla, či Slovenskej filharmónie. Ak sa nachádzate v správnom čase na správnom mieste, môžete tu nastúpiť do niektorého z historických vozidiel mestskej hromadnej dopravy a vydať sa na neopakovateľnú jazdu mestom.

Historická električka GANZ #104 na Hviezdoslavovom námestí v rámci 125. výročia MHD v Bratislave

No minimálne na jeden deň v roku sa veľká časť námestia a jeho okolia stane prechodným domovom majiteľov i sympatizantov historických vozidiel, ktorí tu počas niekoľkých hodín s hrdosťou prezentujú svoje zreštaurované kúsky rôznych rokov výroby. Nežnejšie polovičky jednotlivých posádok dopĺňajú očarujúce mažoretky v prekrásnych kostýmoch, ktorých tanečné kreácie potešia nejedného návštevníka. A zatiaľ čo pôvabné tanečnice do rytmov hudby kúzelne vrtia svojimi sukničkami, niektorí mládenci potajme sledujú ich ladné krivky svojimi nevinnými očičkami. Škoda len, že zatiaľ nevedia fotografovať.

Vystúpenie mažoretiek na Hviezdoslavovom námestí (Veterán Tatra Rely 2018)

Už je to raz tak. Niekto sa celé minúty unáša pohľadom na krásne slečny v tanečnej rovnošate, iný stojí ako soľný stĺp pri niektorom z veteránov. A pokiaľ pri tom náhodou nerozmýšľa nad nesmrteľnosťou chrústa, určite vášnivo diskutuje so svojim kamarátom ako baba na trhu, či chlap na pive v šenku. 😀 Čo na tom, že nám fotografom už pol hodinu stojí v zábere? Z inkriminovaného miesta sa jednoducho nepresunie. Osobitnou kategóriou sú rodiny s deťmi, ktoré sa cítia byť pánmi danej situácie. Postavia sa pred náhodne vytipované vozidlo a počas nasledujúcich minút sa pri ňom odfotí celá família. A keď sa už s nádejou konečne chystáte stlačiť spúšť na fotoaparáte, ako na potvoru sa vám do cesty pripletie ďalšia rodinka a celá maškaráda sa nanovo zopakuje. 😀

1930 Kissel Wite Eagle adievčatko s Mickey Mouseom

Ba nájdu sa aj takí, ktorý si dané vozidlo obzerajú celé hodiny, akoby ho chceli očami rozobrať a potajomky preniesť na utajené miesto. Mnohí z nás už potom začínajú funieť ako parný rušeň tesne pred odjazdom zo stanice, no treba si zachovať chladnú hlavu. Jeden veterán leto nerobí a keď ho neodfotíme tu, možno ho pri troche šťastia nafotíme na krajšom mieste. Ak preto nechceme kvôli jednému záberu stratiť ďalších päťdesiat, presunieme sa radšej k ďalším statickým, či pojazdným vozidlám.

1980 Mercedes-Benz 508D pred budovou Reduty

Zatiaľ čo účastníci rely postupne prichádzajú na miesto štartu, zanietení veteránisti behajú hore-dole po celom námestí s cieľom nafotiť si každé jedno vozidlo do najmenšieho detailu. Zozadu, spredu, zboku, s detailom na motor, či značku vozidla. Nezriedka pri tom platí pravidlo – čím viac záberov, tím lepšie. Ale len dovtedy, kým nemáte za úlohu spraviť z tých fotiek reprezentatívny výber. Raz darmo, osud fotografa je už raz taký. Ak mu neskrížia plány slnečné lúče, dážď, či iní ľudia, zaručene to spravia adresáre s nekonečnými fotkami. Neverending story.

1932 Tatra 52 pred hotelom Carlton

Čím menej času ostáva do oficiálneho štartu, tím viac začína napätie medzi návštevníkmi a jednotlivými účastníkmi gradovať. Motory vrčia na plné obrátky, z reproduktorov znejú legendárne melódie, posádky v dobovom oblečení sa postupne presúvajú na štart, organizátori poskytujú cenné informácie o jednotlivých vozidlách i priebehu podujatia a fotografi už zaujímajú svoje pozície, aby čo najlepšie zachytili odjazd jednotlivých vozidiel. Ešte posledné inštrukcie a prvé veterány sa vydávajú do sveta. Cvak, cvak, cvak, cvak, cvak. Nezabudnite si prosím so sebou pribaliť aj náhradnú baterku. 🙂 Zlyhanie techniky sa neospravedlňuje!

1926 Tatra Detra 4_14 PS

I tu však môže nastať veľká dilema. Ostať na mieste štartu až do úplného konca a natočiť si prejazd niekoľkých desiatok nablýskaných veteránov, alebo využiť prítomnosť historického autobusu a presunúť sa k ďalšej zastávke na trase rely. O niečo jednoduchšie je to len v prípade, ak je druhá fotozastávka na nádvorí hradu, či na parkovisku pod Starým mostom.

2011 Tatra 815 4×4 HAS

Hoci je táto akcia zameraná hlavne na vozidlá značky Tatra, každoročne ju dopĺňajú aj elegantné vozidlá iných nemenej známych značiek. Nezriedka tam objavíte aj také skvosty, ktoré na obdobných akciách v danom roku nenájdete. Vďaka tomu tu okrem osobných i nákladných vozidiel môžete obdivovať aj rôzne úžitkové, hasičské i vojenské vozidlá, vaľníky, obojživeľníky, vozidlá Verejnej bezpečnosti, legendárne autobusy, či motocykle z čias minulých, ktoré sem nezriedka zavítajú aj z iných krajín. Svojou troškou v poslednej dobe prispieva aj bratislavský dopravný podnik, ktorý tu prezentuje svoje historické električky.

1952 Tatra 128

Z automobilových veteránov sa prezentovali napríklad Tatra 13, Tatra Detra, Tatra 128, Tatra 111 C, Tatra 600 (Tatraplán) Zedel C 1-5, Kissel Wite Eagle, BMW 326, UAZ 469 na prehliadky, Avia A21, Mercedes-Benz 508D, Wartburg 1000, SAAB 95 V4 Estate, Barkas B 1000, Datsun 280Z a ďalšie.

1926 Tatra 13 Pekáreň

Historické autobusy boli zastúpené vozidlami Škoda 256B, Škoda 706 RTO LUX a Škoda Karosa ŠM 11 #1382.

1946 Škoda 256B prechádza Námestím Ľudovíta Štúra

Vráťme sa však k štartovnému poľu, kde to už medzitým vrelo ako doma v hrnci pod pokrievkou. Zatiaľ čo osobné automobily sa vydali na neopakovateľnú jazdu do rakúskeho mesta Rust ležiaceho na brehu Neziderského jazera, autobusy i nákladné automobily absolvovali len pokojnú jazdu mestom. Prejazd nákladných vozidiel je totiž počas sviatočných dní v Rakúsku zakázaný. Nastúpili sme teda do starej dobrej Karosy ŠM 11 a cez Most SNP sme uháňali do Petržalky. Cestujúcich veľa nebolo. Osádku vozidla okrem šoféra Mikuláša Ivašku z Klubu historických autobusov Bratislava tvorilo len zopár nadšencov dopravy, ktorí sa rozhodli využiť tento spoj na presun medzi jednotlivými fotozastávkami podujatia.

1968 Škoda 706 RTO LUX uháňa po Moste SNP

Našou prvou zastávkou bol pechotný zrub B-S 6 „Vrba“ na Bratskej ulici, ktorý bol s najväčšou pravdepodobnosťou postavený ženijným plukom 4 z Bratislavy. Bunker bol súčasťou obranného systému, ktorý v roku 1933 navrhol generál Šnejdárek, veliteľ Zemského vojenského veliteľstva Bratislava. Neskôr sa stal súčasťou jednotného československého obranného systému, v rámci ktorého boli v rokoch 1934-1937 v Petržalke budované ďalšie bunkre a doplnkové objekty.

Pohľad na pechotný zrub B-S „Vrba“

Odstavili sme ŠM-ku na okraj cesty na rohu Bratskej a Kaukazskej ulice a hor sa na druhú stranu k areálu pechotnému zrubu. Cup, cup. cup, cup.

1981 Karosa ŠM 11 #1382 oddychuje na rohu Bratskej a Kaukazskej ulice

Zatiaľ čo sa účastníci podujatia v krátkosti oboznamovali s históriou bunkru a vojenského opevnenia, my ostatní sme využili čas fotografovaním odstavených veteránov. Nie nadarmo sa zvykne hovoriť – Čo si nenafotíš, to nemáš. 😀

1968 Škoda 706 RTO LUX v plnej paráde

Staré známe nákladiaky sa vyhrievali na slniečku a na trávnatej ploche pózovali ako modelka na súťaži krásy. Len málo kto z posádok týchto vozidiel možno tušil, že len pár metrov od nich sa nachádzajú posledné fragmenty z niekdajšej trate viedenskej električky. Ale to už je iná história.

1983 Avia A21 Furgon sa vyhrieva na slniečku

Pokračovali sme v jazde ďalej a pár minút po 11. hodine sme už vchádzali do areálu Vozovne Krasňany, kde si pre nás nadšenci z dopravného podniku pripravili malú výstavu starých i nových električiek. Okrem vozidiel ČKD Tatra T3, T6 a K2S, ktoré pravidelne stretávame v uliciach mesta, nechýbali ani historické vozidlá BMEŽ #31 + SGP #135, ČKD Tatra T2 #215 a T3 #275.

1938 BMEŽ #31, 1993 CKD Tatra T6A5 #7941, 1959 CKD Tatra T2 #215 a 1981 Karosa ŠM 11 #1382

Ako bonus sa na prvomájovom slnku vyhrievala autoškolská Karosa B 732.20.

1988 Karosa B732.20 si vychutnáva zaslúžený odpočinok

Motorvodič Peter Hronček, medzitým otvoril malú bránku a prípadní záujemcovia sa presunuli na odstavnú koľaj s historickými električkami, aby sa dozvedeli niečo viac o ich technických parametroch a nemenej zaujímavej histórii.

1910 Ganz #104 na odstavnej koľaji pre historické vozidlá

Akousi čerešničkou na torte bola okružná jazda historickou súpravou #31 + #135 po areáli vozovne. Cink, cink, nastupovať! Mimoriadny električkový spoj je pripravený na odchod. Ale pozor! Na scéne sa objavuje aj legendárna ČKD Tatra T3.

1964 ČKD Tatra T3 #275 po návrate z mimoriadnej jazdy mestom

Zatiaľ čo si niektorí účastníci vychutnávali jedinečnú atmosféru na palube zrekonštruovaného vozňa z roku 1938, iní sa naplno sústredili na fotenie odstavených nákladiakov, ktoré v minulosti patrili k neodmysliteľnej súčasti našich ciest.

1951 Tatra 128 ako dočasný exponát Vozovne Krasňany

Ani sme sa nenazdali a prišiel čas obeda. Opustili sme vozovňu a pokračovali v jazde ďalej do východnej časti Bratislavy. Odbočili sme na Žabí majer, prešli cez most nad železničnou traťou na Senec a po niekoľkých minútach sme ostali stáť na odstavnej ploche pri areáli firiem na Staviteľskej ulici.

1981 Karosa ŠM 11 #1382 prestávkuje na odstavnej ploche na Staviteľskej ulici

Ešte sme ani poriadne nevystúpili z autobusu a posádky historických vozidiel už zmizli niekde v areáli, aby si dopriali chutný obed. Čo za špecialitu tam pre nich pripravili nevedno. Ostatní sa totiž museli uskromniť s balíčkom na cestu, ktorý väčšinou pozostáva z keksíka a vody, alebo narýchlo zbehnúť domov a vyjesť posledné zvyšky zásob z chladničky. 😀 Aby sme nečakali tam, kde sa nič nedeje, rozhodli sme sa presunúť k električke. Autobus však okolo nás prešiel skôr, ako sme stihli zapnúť fotoaparát a tak sme museli pokračovať v pešom presune.

Malá výstava historických úžitkových vozidiel na parkovisku na Staviteľskej ulici

Popoludňajšia časť akcie už patrila návratu vozidiel do cieľa pri bufetoch v blízkosti televíznej veže na Kamzíku. Zatiaľ čo elegantné veterány uháňali po Ceste na Kamzík, aby si ich posádky následne dopriali malé občerstvenie, návštevníci Lesoparku už túžobne očakávali príchody jednotlivých vozidiel. Nemožno povedať, že by tu bola rovnaká masa ľudí ako v centre mesta, no v tomto priestore bolo aj niekoľko desiatok ľudí dosť.

1921 Zedel C 1-5 uháňa do cieľa na Kamzíku

Kvôli fotografii toho-ktorého vozidla boli ľudia dokonca ochotní oželieť aj kofolu, pivo, párky, či klobásu s horčicou, na ktoré predtým čakali pri niektorom z bufetov aj niekoľko minút v rade. Veď kto by si nepozrel také skvosty ako Lincoln Model L, Morris Minor 1000 Convertible, GAZ M24 Volga, Chrysler 300 Hardtop, Jaguar E-Type Seria 2, Porsche 924 CArrera GT, Praga AV, legendárna Tatra 813 a mnohé ďalšie. A ak k tomu pridáme krásne mažoretky, no radosť pozerať. 🙂

1981 Volvo 244 G prechádza cieľovou rovinkou

Malé deti sa veselo hrali na preliezkach a ich oteckovia medzitým rad za radom, obdivovali eleganciu našich predkov. No keď k nim pribehli aj ich ratolesti, spoločná fotka bola razom na svete. Cvak, cvak, úsmev.

1929-Lincoln-Model-L po príchode do cieľa

Komu sa z rôznych dôvodov nechcelo odviesť na Kamzík minibusom linky 144, musel sa tam krvopotne dostať po vlastnej osi. Pár metrov stúpania z Koliby po lesnom chodníčku, či asfaltovej ceste síce nie je ako výstup na Mount Everest, no pre toho, kto od rána naháňa veterány po celom meste, môže byť aj toto pomerne náročná méta. Nohy vás už neposlúchajú, hlava vám signalizuje spiatočku, no vy sa ani napriek tomu nevzdávate a neúprosne sa centimeter po centimetri posúvate ďalej. Ešte posledné metre a ste v cieli. 😀 Ak chcete byť hore skôr, ako sa tam objaví prvé vozidlo, musíte pridať do kroku. Swingová kapela Funny Fellows. ktorá okrem Hviezdoslavovho námestia prišla zahrať aj do cieľa pod televíznou vežou, mohla byť pre niektorých z nás dostatočnou motiváciou.

1970 Barkas B 1000 po skončení koncertu Funny Fellows

Nesmieme zabudnúť ani na sviatočných turistov, ktorí sa po celodennom výlete v Karpatoch chceli občerstviť v niektorom z miestnych bufetov. Nablýskané veterány ale mnohým z nich zmenili plány. Pivo s klobáskou dostali stopku a ich prvé kroky v cieľovej rovine viedli od jedného vozidla k druhému. Stačilo mať po ruke už iba fotoaparát, či telefón a vznikli pekné fotky. Ako sa hovorí: Upečené mäso ti už neutečie, ale pojazdný veterán hej. A na inom mieste porekadlo hovorí: Najprv práca a potom žranica.

1960 Morris Minor 1000 Convertible

A keď sa slniečko pomaly chystalo na zaslúžený odpočinok, účastníci prvomájového stretnutia sa presunuli na slávnostné vyhodnotenie do hotela West. Tí, ktorí však ráno skoro vstávali do práce sa individuálne pobrali domov do svojich príbytkov. My, ostatní sme ich príkladne nasledovali. Olá, olá, domáca večera nás volá.

1962 Tatra 111 C pripravená na odchod

Sviatočný deň bol už síce pomaly za nami, no v hlavách nám ostali úžasné spomienky. Keď sme sa s organizátormi akcie lúčili, netušili sme, že v nasledujúcom roku sa už neuvidíme. Pandémia Covid-19 totiž v roku 2020 toto podujatie prerušila a či sa bude môcť uskutočniť aspoň v obmedzenej forme už v tomto roku, nateraz nie je známe. No ak by aj náhodou muselo prísť k jeho opätovnému zrušeniu, určite sa v lete uskutočnia iné nemenej zaujímavé veteránske auto-moto podujatia. Buenos dios, amigos! 🙂

Autor: Jaroslav Filo

Výstava vozidiel Hviezdoslavovom námestí

Fotozastávka pri pechotnom zrube B-S 6 „Vrba“

Prehliadka Vozovne Krasňany

Obedňajšia prestávka na Staviteľskej ulici

Výstava vozidiel Kamzík

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.