RETRONÁVRATY III. (4): Na akciu Železnica pre deti sa prišlo pozrieť množstvo ľudí

VRÚTKY – Pri príležitosti medzinárodného dňa detí sa v dňoch 3. – 5. júna 2011 uskutočnilo tradičné podujatie Železnica pre deti, ktoré si ani minulý rok nenechalo ujsť množstvo ľudí. V piatok  rušne 556.036 a 534.0432 spoločne odviezli mimoriadny nákladný vlak po náročných horských tratiach stredného Slovenska. Vlak sa vydal na cestu z Vrútok cez Martin, Diviaky, Čremošné, Harmanec a Banskú Bystricu do Zvolena. Prvá technologická zastávka sa konala v žst. Harmanec Jaskyňa, kde parné rušne doplnili vodu. Vo Zvolene rušne opäť doplnili vodu a navyše aj zmenili poradie v čele vlaku.

Cesta vlaku ďalej pokračovala po ďalšej horskej trati zo Zvolena cez Hronskú Dúbravu do Kremnice, Kremnických Baní, Hornej Štubne a ďalej cez Diviaky a Martin späť do Vrútok.

Za vlakom bol radený požiarny vlak na čele s novým dieselelektrickým rušňom 749 248 – 1, ktorý výhrevňa Vrútky získala od Českých dráh a ktorý tesne pred akciou dostal nový náter strechy a oboch čiel. Aby aj jazda požiarneho vlaku zaujala fotografov okolo trate, už niekoľko rokov povinný cisternový a služobný vozeň dopĺňajú nákladné vozne. Fotografi tak aj tohto roku mali možnosť odfotiť nákladné vlaky, aké po týchto tratiach premávali dlhé roky. Ako príprahový rušeň tohto mimoriadneho nákladného vlaku šiel tento raz rušeň T 478.1010 ktorého majiteľom je Výskumný ústav železničný z Českej republiky a ktorý priviezol zvláštny vlak z Prahy.

V sobotu bol pre návštevníkov zo Žiliny a jej okolia  bol  pripravení mimoriadny vlak, ktorý aj nás priviezol až do areálu Depa. Vlak zo Žiliny priviezol rušeň 464.001 a požiarny vlak za ním priviezla Rakaňa E 669.2133.

Návštevníci, ktorí sa do Vrútok priviezli iným vlakom mohli na prepravu na výstavu využiť mimoriadny vláčik tvorený motorovým vozňom M 240.042 ktorí jazdil medzi medzi osobnou a nákladnou stanicou.

Pre priaznivcov železnice, ktorí uprednostňujú pohyb pred ukážkami techniky boli aj v sobotu pripravené jazdy mimoriadnych vlakov. Z Vrútok do Kremnice bol vypravený mimoriadny parný vlak v čele s parným rušňom 475.196. Povinný požiarny vlak za ním viezli dva Pielsticky T 466.0254 a T 466.0007.

Okrem železničných vozidiel boli v areáli vystavené aj historické hasičské striekačky a hasičské autá z múzea hasičskej techniky. V areáli Výhrevne však neboli len statické ukážky hasičskej techniky.  Mestskí hasičský zbor v Martine pre návštevníkov akcie pripravil aj ukážky zásahu pri záchrane osôb zasiahnutých požiarom a následnom hasení požiaru. Ukážka sa stretla s veľkým záujmom prítomných návštevníkov.

Pre deti bol pripravený aj ďalší zaujímavý program. Mohli sa previezť na koníkoch alebo voze ťahanom koňom, mohli si vyskúšať presné oko a pevnú ruku pri triafaní plechoviek prúdom vody. Zástupcovia Železničnej polície deťom predvádzali svoju výstroj a výzbroj. Vrútockí modelári verejnosti predstavili modelové koľajisko vo veľkosti TT, ktoré majú nainštalované v zrekonštruovanom historickom vozni Da-6-5030 a ukázali aj rozostavané koľajisko vo veľkosti H0 v ďalšom rekonštruovanom vozni. V pristavenom vagóne ŽSSK Cargo si deti mohli posedieť a nakresliť obrázok o tom čo práve prežili a videli. Deti s rodičmi sa okrem toho mohli odviezť na stanovišti moderného akumulátorového rušňa radu 199.

Aj v  nedeľu sa konala jazda mimoriadneho vlaku – tento raz to bol vlak z Vrútok do stanice Harmanec-jaskyňa. V jeho čele sa predstavil historické parný rušeň z Popradu 477.013. V priestoroch depa pokračovala výstava historických aj súčasných železničných vozidiel. Pre divákov boli opäť pripravené ukážky zásahu dobrovoľných hasičov a všetky atrakcie ako v predchádzajúcom dni.

Kyvadlovú dopravu medzi osobnou a nákladnou stanicou tentokrát zabezpečoval historický motorový vozeň M 131.1443 „Hurvínek“.

Železničná akcia pre deti i dospelých dopadla veľmi dobre a my sa už teraz tešíme na to ako dopadne jej ďalší ročník, ktorí s toho roku uskutoční v dňoch 1. – 3. júna 2012.

Zúčastnili ste sa minulý rok nejakej zaujímavej akcie s dopravnou nostalgiou z ktorej reportáž ešte nebola na našom webe? Dajte nám o tom vedieť e-mailom na redakcia@vetrany.eu.

Text a foto: Patrik Špačinský
Pomocný zdroj: http://vyhrevna-vrutky.sk/index.php?page=500&art=24&menu=3&submenu=13&menu_end=25

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.