REPORTÁŽ | Na 2. ročníku zrazu veteránov v Kosoríne sa zúčastnilo viac ako 100 vozidiel rôznych rokov výroby

KOSORÍN – Zrazy historických vozidiel boli v minulosti výsadou väčších miest. Len tu i tam sa na dedine stretlo zopár nadšencov, ktorí na spestrenie kultúrnych podujatí ukázala svoju techniku. V poslednom období sa ale situácia postupne mení k lepšiemu, lebo majitelia a sympatizanti historických automobilov, bicyklov, motocyklov a úžitkových vozidiel za aktívnej podpory starostov prinášajú veteránske akcie aj do známych i menej známych obcí na Slovensku. Nezriedka sa potom stáva, že v rámci kraja, či okresu sa počas jedného dňa koná viacero zrazov a našinec nevie, čo z toho si má vybrať. No ako sme pri našom poslednom výlete zistili, niekedy sa oplatí jednoducho riskovať.

Poslednú aprílovú sobotu sa uskutočnila celá plejáda najrôznejších podujatí pre všetky vekové kategórie. Svoje by o tom určite vedela povedať aj partia turistov, ktorá v rýchliku 831 Urpín cestovala niekam do prírody. No zatiaľ čo my sme počas jazdy ešte pochrapkávali, oni si krátili cestu tipmi na najbližšie turistické výlety. Nie, že by to pre nás nebolo zaujímavé počúvanie, no na celodenné mapovanie veteránskej akcie treba byť svieži ako rybka. V akej stanici z vlaku vystupovali nevedno. Keď sme sa totiž prebrali „zo zimného spánku“ a dali si skromné raňajky v podobe horúceho čaju a rožku s maslom, ľadovým šalátom a suchou salámou, boli už určite dávno v susednom chotári.

V Žiari nad Hronom sme mali viac ako hodinu do odchodu nadväzného autobusu. Aby sme ale nemuseli celý čas bezradne vysedávať v čakárni na stanici, vydali sme na malý prieskum Ladomerskej Viesky, ktorá sa nachádza na ľavej strane rieky Hron  pri ľadovcovom kuželi Chotárneho potoka a vznikla v roku 1960 zlúčením Ladomeru (1075) a Viesky (1332). Aj napriek tomu, že miestni obyvatelia mohli voľný deň využiť inak, dobrovoľne sa zapojili do veľkého čistenia obce. Fúriky, čierne vrecia, metly, hrable, rukavice a iné užitočné pomôcky boli v aktívnej pohotovosti a na druhom ročníku tejto akcie ste mohli stretnúť občanov rôznych vekových kategórií. Obecný rozhlas im k tomu zahral známu skladbu Žijeme  len raz od skupiny Ego a verejne sprostredkoval krátke poďakovanie od predstaviteľov obce. Keď sme sa neskôr vrátili na stanicu, zistili sme, že toalety boli ako na potvoru starostlivo uzamknuté. Keby sme ale so sebou nenosili celý balík lopúchových listov, ktovie ako by to celé nakoniec dopadlo. 😀 Autobus síce pár minút meškal, no do cieľovej destinácie sme prišli včas.

S históriou Kosorína sú spojené dve legendy. Prvá, ktorá údajne dala obci jej názov, hovorí o výbornom výrobcovi kôs, ktoré predával kráľovským koscom a vyrábal ich aj ako zbrane, ktorými sa ľudia bránili pred Turkami. Keďže okolo dediny nanosili tŕne a kríky, do ktorých napichali kosy, jazdci na koňoch sa do dediny nedostali. Druhá povesť hovorí o pastierovi kôz, ktorého v roku 1241 navštívil uhorský panovník Belo IV. utekajúci pred Turkami. Keď ho pastier pohostil kozím mliekom, poveril ho založením dediny, v ktorej bol pastier až do svojej smrti richtárom. Prvá písomná zmienka o tejto obci je z roku 1481, keď niesla názov Kozoeri. Neskôr sa volala aj Kozeryn (1570), Kozewyn (1571), či Koszorin (1863). Najstaršou pamiatkou je kostol svätého Ladislava (1926 – 1928) postavený v klasicistickom slohu, ktorý vznikol prestavbou kaplnky vybudovanej v rokoch 1800 – 1803. Vo veži kostola je umiestnený zvon z roku 1624 s nápisom SOLI DEO ET HONOR ET GLORIA ANNO DOMINI J-624 (JEDINÉMU BOHU ČESŤ A SLÁVA ROKU PÁNA 1624). Obyvatelia obce sa v minulosti živili poľnohospodárstvom, kamenárstvom i remeselníctvom (kolári, kováči, stolári, murári, tehliari) a do roku 1945 často odchádzali za prácou do Rakúska, Maďarska, Nemecka, Francúzska či Argentíny.

Pohľad z cesty na kostol svätého Ladislava (1926 – 1928), ktorý vznikol prestavbou kaplnky postavenej v rokoch 1800 – 1803

Kosorín mal počas druhej svetovej vojny pohnutú históriu, lebo v dňoch 24. – 26. septembra 1944 proti sebe bojovali Nemci a partizáni. Štyridsaťdva partizánov pri tom zahynulo a sú pochovaní na miestnom cintoríne. Do 1. apríla 1945 bola obec následne kontrolovaná Nemcami. V tento deň o 5-tej hodine ráno nastupovali sovietsky a francúzsky vojaci od Hronskej Dúbravy a cez Lutilu mali namierené na Handlovú a Prievidzu. Boje o oslobodenie dediny trvali 3 dni, počas ktorých zahynulo 27 sovietskych vojakov. Pochovali ich na miestnom cintoríne a po skončení vojny ich telesné pozostatky previezli na vojenský cintorín vo Zvolene. Hmotnou spomienkou na toto obdobie sú Tank T-34, prúdové stíhacie lietadlo MIG-15 UTI a pamätník na miestnom cintoríne. Tieto pamätníky na Slovenské národné povstanie nemusíte vôbec hľadať. Z centa obce vás k nim pohodlne dovedú turistické smerovníky s modrou šípkou a ich polohou nájdete aj na spoločnej mape obce Jánova Lehota a Kosorín.

Tank T-34 sa nachádza po ľavej strane cesty vedúcej do Janovej Lehoty

Na záver tohto krátkeho historického okienka ešte spomenieme niekoľko zaujímavých dátumov: 1931 – zapojenie elektrickej siete, zima 1935 – zakúpenie prvého rádia potravinárskym družstvom, 1950 – 1951 – upravená cesta z Janovej Lehoty do Kosorína,  1. apríl 1953 – zavedenie pravidelnej autobusovej dopravy s mestami Žiar nad Hronom, Kremnica a Handlová, 1957 – 1961 – výstavba kultúrneho domu a 1957 – založenie JRD (september) a zriadenie obecného rozhlasu.

Pohľad na obec od tanku T-34

Vráťme sa ale späť k nášmu výletu. Keď sme krátko po pol jedenástej dorazili do centa obce, pred obecným úradom nás už vítali prví majitelia historických automobilov a motocyklov. Niektorí  z nich sa hneď pustili do družnej debaty so svojimi priateľmi, iní s kofolou a nealko pivom v ruke spokojne pobafkávali svoju cigaretku na dva ťahy. Musíme sa však priznať, že sme boli trochu zneistení. Keď sme sa totiž od jedného z účastníkov dozvedeli, že obdobné stretnutie historických vozidiel sa konalo aj v neďalekej Žarnovici, nevedeli sme, koľko veteranistov do Kosorína reálne príde. Bude ich aspoň 50? Budú tam medzi nimi aj nejaké zaujímavejšie kúsky? Ktovie.

Prví motorkári prišli pred obecný úrad

Organizátori mali ale túto akciu dobre podchytenú a od Janovej Lehoty a obce Slaská sem priebežne prichádzali ďalší účastníci. Keďže časový rozostup medzi príchodmi vozidiel bol značne nepravidelný, rozhodli sme sa oželieť zaiste pekné fotky na ceste medzi Janovou Lehotou a Kosorínom a mapovať toto podujatie v samotnom srdci jeho diania. A oplatilo sa. Na neveľkom priestranstve pred obecným úradom totiž vládla tá pravá a nefalšovaná atmosféra v štýle rokov minulých. Bolo tam dokonca až tak veselo, že jeden z reproduktorov to už dlhšie nevydržal a predčasne ukončil svoju činnosť. 😛 Nešlo však o ľudovú hudbu, ako by ste si možno boli mysleli. Počas celého dňa tam vyhrávali melódie rôznych žánrov a rokov výroby – od 20. a 30. rokov, cez 50. a 60. roky až po charleston, valčík, rokenrol, čardáš, repete a Senzus. Skrátka každý z prítomných návštevníkov si tam našiel to svoje. A kto nabral aspoň kvapku odvahy, mohol si dokonca aj zatancovať.

Na podujatie postupne prichádzajú ďalší účastníci

Spočiatku voľné stretnutie nadšencov historickej techniky nabralo oficiálny ráz, keď sa o 13-tej hodine o slovo prihlásil ostrieľaný moderátor Rádia WOW Patrik Bujna. Ten v pravidelných intervaloch prítomným návštevníkom postupne predstavil jednotlivých účastníkov a pridal k tomu aj svojskú dávku humoru. Keby však svoju Ladu v minulosti nepredal, mohol ju na tomto podujatí predstaviť v plnej paráde.

Celým podujatím nás sprevádzal moderátor Rádia WOW Patrik Bujna

Ako sa neskôr ukázalo, táto akcia predčila všetky naše očakávania. Počas celého poludnia sem totiž prichádzali ďalšie a ďalšie historické automobily a motocykle, ktoré postupne zaplnili celú hlavnú ulicu. Bolo ich dokonca až toľko, že bežných vodičov museli organizátori odkláňať do okolitých ulíc a autobusová zastávka Kosorín bola aj napriek chýbajúcemu prenosnému označníku presunutá do náhradných polôh. A aby toho nebolo málo, na registrácii sa tvorili dlhé rady.

Počas podujatie bol pravidelný autobusový spoj zo Žiaru nad Hronom ukončený o pár metrov skôr

Na svoje si však prišli aj detskí návštevníci, ktorým víla Amálka dokonale zmaľovala tváre. A zatiaľ čo sa ich rodičia kochali zúčastnenou technikou, oni sa mohli dosýta vyblázniť na priľahlom ihrisku. Kto sa rozhodol naplno ukázať svoj výtvarný talent, mohol sa presunúť k historickému automobilu MC Queen a vymaľovať ho podľa vlastných predstáv.

Víla Amálka maľovala deťom tváre podľa predlohy i vlastných predstáv

My ostatní sme si zatiaľ na registrácii zobrali obyčajný bieli papier a hlasovali za najkrajšieho veterána. Keďže nie všetci účastníci mali pri svojom vozidle tabuľku s príslušným popisom, stačilo na papier napísať iba poradové číslo. Niektoré veterany ho však z neznámych dôvodov nemali, a tak im nebolo možné udeliť hlas. Aj napriek tomuto menšiu nedostatku bolo naozaj z čoho vyberať. A hoci by sa to na prvý pohľad mohlo zdať veľmi jednoduché, realita bola úplne iná. Zopár majiteľov sa nás síce nenápadne snažilo ovplyvňovať, no my sme nakoniec predsa len rozhodli podľa najlepšieho vedomia a svedomia.

Pohľad na výstavu historických vozidiel

Niektoré motocykle mali zaujímavý osud, lebo ich súčasní majitelia ich nachádzali na pajte, rozobrané na súčiastky a v niektorých prípadoch aj v nekompletnom stave. No keď svojmu synovi dáte ako motiváciu na zlepšenie prospechu v škole nádherne zrenovovaný motocykel, jeho oprava prebehne rýchlejšie, ako by ste boli čakali. Manželka síce nemusí súhlasiť, ale skôr či neskôr sa s tým bude musieť jednoducho zmieriť.

Pohľad na plejádu historických motocyklov

Deti, ktoré mali so sebou trojkolku, štvorkolku, bicykel, či skateboard, sa mohli zoradiť na pomyselnú štartovú čiaru pred moderátorským stánkom a predviesť pokojnú niekoľkometrovú jazdu od stánku k jednému z organizátorov a späť v podobe štyroch „okruhov“ krásy. Nezáležalo na tom či boli poslední, alebo prví, lízanky, napolitánky a džúsy, dostali úplne všetci. No keďže tento „pretek“ nechceli odštartovať ani nezúčastnené deti, ani rodičia, pripadla táto úloha na dídžeja.

Detskí pretekári v plnom nasadení

Organizátori však nezabudli ani na tých, ktorým už vôňa spaľovacích motorov a benzínu poriadne vyprázdnila žalúdky. V dvoch stánkoch s občerstvením si bolo možné pochutnať na najrôznejších špecialitách, ktoré rozvoniavali naozaj široko-ďaleko. Vyprážaný syr s hranolkami a tatárskou omáčkou sa predával za 8,- €. Či je to veľa, alebo málo, už posúďte samy. V ponuke bola aj čapovaná kofola, pivo a iné lahodné tekutiny. A hoci obecné suveníry na teraz v ponuke neboli, zakúpiť si bolo možné aspoň hodnotnú publikáciu Žiar nad Hronom a okolie z neba, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 2019. Kúpou ručne vyrábaných rezbárskych výrobkov ste zase mohli prispieť na dobrú vec.

Pri pohľade na túto panvicu sa vám určite budú zbiehať slinky

Na druhý veteránsky zraz prišlo aj zopár jednotlivcov, ktorí ešte ani poriadne nestihli zaparkovať svoje vozidlá a už sa vydali niekam do neznáma. A to aj napriek tomu, že och manželky a deti, nechápali čo sa deje. Možno sa ponáhľali domov na futbal, alebo s kamarátmi na pivo. 🙂 

Niektorí veteranisti sem prišli iba na skok

Približne o 16:15 prišlo na rad vyhodnotenie diváckeho hlasovania. Víťazom chcel byť síce každý, no na stupni víťazov sa nakoniec neumiestnil ani jeden jediný motorkár. A pri tom ich tam vôbec nebolo málo. Na prvom mieste sa umiestnil Pavel Zliechovec s automobilom Volkwagen Chrobák. O druhé miesto sa podelili Ladislav Deme BMW e36 323i a Marián Glonský s Opelom Olympia. Srdečne gratulujeme.

Víťazi diváckeho hlasovania

Príjemné jarné počasie prilákalo na toto podujatie nie len početnú skupinu majiteľov a sympatizantov historických vozidiel, ale aj rodiny s deťmi, seniorov i mladých ľudí, ktorí sa prišli pokochať krásou historickej techniky. Každý účastník chcel svojho veterána ukázať v čo najlepšom svetle. Ak mal po ruke aj nejakú leštenku a handru, dal sa po príchode na akciu rýchlo do roboty. A keďže vonku bolo celkom príjemne, mnohí z nás okrem starých strojov obdivovali aj pekné mladé slečny, ktoré pod rúškom tajomstva jemne odhalili svoje dekolty.

Pohľad na nablýskané veterány

Krátko pred 17-tou sa hodinou sa jednotlivé vozidlá postupne začali zoraďovať na hlavnej ceste v smere Janova Lehota, odkiaľ sa následne vydali na cca hodinovú spanilú jazdu po okolitých obciach. No keďže niektorí účastníci odišli domov skôr, zúčastnili sa jej len tí najvytrvalejší. Zopár veteranistov by síce uvítalo skorší čas okružnej jazdy, no na obranu organizátorov treba povedať, že rovnaký koncept podujatia je zvolený aj v prípade veterán rallye Malačan. Oficiálny začiatok Kosorínskej akcie bol prispôsobený Žarnovickému zrazu veteránov.

Odjazd účastníkov na spanilú jazdu po okolitých obciach

Po návrate do Kosorína nasledovala voľná zábava, ktorá trvala až do 21-vej hodiny. Koľko účastníkov sa jej aj reálne zúčastnilo a koľko z nich vytrvalo až do samého konca sa nám už zmapovať nepodarilo. Nie, že by sme nechceli, no verejná doprava ani tentokrát s nami nespolupracovala. Posledný rýchlik do Bratislavy síce odchádza o 19:18, no autobusový prípoj k nemu vôbec nie je zabezpečený. Nasledujúcim spojom o 20:40 sa už do hlavného mesta nedostanete a jedinou možnosťou je iba ukončenie výletu o 2 hodiny skôr – o 16:25 cez Slaskú, alebo o 5 minút neskôr cez Janovu Lehotu. Keďže oba spoje mimoriadne zastavovali na dvoch rozličných miestach, autobus nám zdrhol rovno pred nosom. Neostávalo nám preto nič iné ako zavolať si taxík. Je síce pravda, že cesta do Žiaru nad Hronom nás vyšla 9,50 €, no na druhej strane sme tak mohli zachytiť odjazd vozidiel na spanilú jazdu. Zároveň sme mali unikátnu príležitosť prehodiť pár slov zo starostkou obce Ing. Darinou Morvayovou, ktorá nám prisľúbila, že na budúci rok by na tomto podujatí mohli byť v ponuke aj obecné magnetky, či pohľadnice. Ako nám ďalej prezradila s obnovou MIGu-15 UTI obci pomôžu aj zamestnanci Múzea letectva v Košiciach.

Po návrate zo spanilej jazdy

Keďže sme si na tento výlet so sebou zobrali aj notebook, spiatočnú cestu vlakom sme okrem skromného občerstvenia z domácich zásob využili aj na stiahnutie fotografií z veteránskej akcie. Následný zaslúžený oddych nám spríjemnil pohľad na prekrásnu mladú slečnu v čiernom tielku a bielej rozopnutej blúzke, ktorá so svojou kamarátkou v krátkom čiernom tielku končiacom nad pupkom počítala lupienky tmavočervených ruží. Či ich ale dostali od svojich frajerov, alebo sa nimi obdarovali vzájomne sme sa už nedozvedeli. Niektoré veci jednoducho navždy ostanú zahalené rúškom tajomstva.

ZOZNAM ÚČASTNÍKOV
reg. číslo meno a priezvisko typ vozidla rok výroby
3 Roman Minka Wartburg 353  1974
4 Adrián Minka Škoda 105 1985
5 Peter Jurík Tatra 613 1976
6 Vincent Jurík Škoda 100 1969
7 Roman Lieskovský Škoda 100 1969
8 Štefan Križan ZAZ Tavria 1,1 1992
9 Daniel Šlachta Babeta 210 1986
10 Štefan Biro Fiat 600 D 1968
11 Daniel Šlachta Jawa Pionier 50/05 1965
12 Marián Plesník Volga 21 1968
13 Rudo Jančiar Fiat 127A 1975
14 Tomáš Ďurčík Volkswagen Jetta 1992
16 Ľubomír Urban  Ford Granada 2,3 V6 – MK 2/1 1980
17 Daniel Poliak Škoda 105L 1986
18 Stanislav Surovčak Triunph Spitfire Mk3 1980
19 Erik Rozenberg Beta rr300 2016
20 Martin Rajnoha Trabant 601 1970
22 Patrik Pazdera Husqarna FC 350 2016
23 Jaroslav Raduch Citroen SM 1975
24 Lubomir Muzik Fiat Uno 45 1985
25 Ladislav Deme Citroen 2CV 1990
26 Ladislav Deme Mercedez SL 500 1990
27 Jakub Bahno Škoda 100  1975
29 Zdeněk Hameršmid Volkswagen Karmann Ghia 1971
33 Vladimír Žuffa Žiguli 1200 1973
36 Marián Borko Moskvic 412 1972
37 Patrik Purgat Jawa 250/559 1967
38 Marián Oslanec Lada 2105 VB 1984
39 Štefan Malček Cadilac broukham 1987
40 Maroš Kaestner Fiat 126p 1989
41 Lukas Lasut Volkswagen Beetle 1964
42 Peter Čamaj Jawa 250 sport 1968
43 Štefan Ľupták Fiat 600  1958
44 Ján Hríň Fiat 126p 1987
45 Marek Maľa Fiat 600D 1962
46 Phdr Jozef Vašina Tatra 603 1968
47 Jozef Bednár Renault 8 1966
48 Roman Jurík ČZ-175 skúter 1961
49 Ivan Gubáni Mercedez-Benz W123 1978
50 Zdeno Štefanka Škoda 105 1986
51 Matúš Horváth Kavasaki KXF 250 2012
52 Michal Šumichrast Wartburg 1,3 1989
53 Anton Kukla Praga Piccolo 1926
54 Tomáš Kaliský Trabant 601 S 1981
57 Marián Glonský Opel Olympia 1935
58 Miroslav Mikula Hymer – Eriba 1980
59 Lukas Styk Forman LX 1993
60 Antonin Vrána MGB cabrio 1974
61 Ľuboš Repiský Velorex 16 350 1970
62 Róbert Káčer Velorex 16 350 1968
63 Matej Pavlík Fiat 126p 1977
65 Ondrej Demeter Citröen 2CV 1982
66 Martin Fúsek Wartburg 353 de luxe 1971
67 Ján Skladaný Fiat 126p 1986
68 Zdeno Štefanka Trabant 601 S 1975
69 Anton Kukla Velorex 16 350 1968
70 Juraj Sedliak Jawa 23 Mustang 1971
71 Juraj Sedliak Jawa 350/640 1991
72 Juraj Sedliak Jawa 250/559 1968
73 Ján Pohorelec Škoda 1000 MB 1966
74 Michal Lieskovec Jawa 23 mustang 1979
75 Ondrej Truben Jawa 250/592 1973
76 Eugen Lieskovec Jawa 21 1971
78 Ján Rondík Škoda Rapid Cabrio 1987
79 Jozef Buzalka Mercedes-Benz 200D 1966
80 Boris Pavlík Volkswagen golf mk1 1980
81 Ľubica a Tibor Tabaj Ford Tanus coupe 1970
82 Jozef Fülöp Porsche 928 1979
83 Ján+Zdenka Dianovsky Ford Tanus XL 1970
84 Milan Taraš Cadillac de Ville 1973
85 Milan Pecher Simka 1301 1967
86 Michal Taraš Mercedes-Benz S 280, W108 1970
87 Zuzana Tarašová Mercedes-Benz SEC 500 1983
88 Jaroslav Adamovič Škoda Favorit 1990
89 Marek Dúbravský MZ ETZ 251 1990
90 Ľuboš Čertik Škoda 120LS 1979
91 Lukáš Zimerman Fiat 126p 1989
92 Peter Jurenka Porsche 944 S2 1991
93 Pavel Zliechovec Volkswagen chrobák 1963
94 Alexander Molnar Tatra 613 1991
95 Ing, Miroslav Bachraty Jaguar 420G 1966
96 Ladislav Deme SLE 280 Mercedes  1969
96 Peter Hradnansky BMW e36 323i 1996
97 Marek Maľa Velorex oskar 16/250 1958
98 Pavol Matlovič Chevrole Corvette 1974

Za poskytnutie zoznamu účastníkovej ďakujeme Marte Tužinskej z Farmy Tužka v Kosoríne.

Autor: Jaroslav Filo

2 Comments

  1. Zdravim. Trošku sa vám do článku dostala drobná nezrovnalosť. V časti, kde píšete o oslobodzovaní obce Kosorín a hmotných pozostatkoch bojov o obec súhlasím s tankom T-34, ale lietadlo MIG-15 UTI bolo vyvíjané v rokoch 1946-1953, takže nemohlo sa týchto bojov zúčastniť. Genéza jeho prítomnosti je úplne iná a v prípade záujmu ju poskytnem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.