Redakčný príhovor, alebo aj taký bol rok 2020

Rok 2020 je za nami a to je čas na jeho rekapituláciu. Každý z nás mal začiatkom roka zaiste kopec plánov. Niekto chcel v práci dosiahnuť  čo najlepšie výsledky, iný chcel zase tráviť oveľa viac času s rodinou. Svoje plány však mali aj jednotlivé múzeá, kluby, neziskové organizácie, či občianske združenia, ktoré sa pre svojich pravidelných i príležitostných návštevníkov snažili pripraviť viacero zaujímavých podujatí. No ako sa hovorí Človek mieni, ale príroda mení. Pandémia koronavírusu síce každému z nás v mnohom zmenila plány, no aj napriek tomu sa počas roka podarilo zrealizovať viacero zaujímavých akcií.

ELEKTRIČKY:

Začiatok roka už tradične patril trojkráľovým jazdám na Trenčianskej elektrickej železnici, ktoré o mesiac neskôr vystriedali jazdy za polročné vysvedčenie. Počas dlhšej prestávky medzi akciami prebiehala v depe pravidelná revízia električiek. No prípravy na ďalšie tematické jazdy boli poznačené pandémiou Covid-19 a následnými protiepidemickými opatreniami. Tradičná veľkonočná električka tak do Trenčianskych Teplíc nezavítala a zastavená bola aj príprava prvomájovej retro električky, ktorá mala byť tohoročnou novinkou v kalendári akcií. Po Veľkej noci sa síce začala epidemiologická situácia postupne zlepšovať, no úzkorozchodná električka sa do Trenčianskych Teplíc vrátila až v sobotu 27. júna 2020, kedy sa začala pravidelná letná víkendová prevádzka, ktorá bola v tomto roku predĺžená až do nedele 27. septembra. V čase premávky električky bolo v popoludňajších hodinách sprístupnené aj električkové depo s expozíciou cestných i koľajových vozidiel, dobových uniforiem, starých cestovných lístkov, cestných i železničných modelov a ďalších artefaktov z histórie dopravy. Epidemiologická situácia sa však koncom leta začala postupne zhoršovať  a kúpeľná električka už posledný septembrový víkend nemala koho odviezť. Prísne protiepidemické opatrenia sa navyše podpísali aj pod zrušenie tradičných mikulášskych jázd, ktoré sa každoročne tešili veľkému záujmu verejnosti. Členovia Trenčianskej elektrickej železnice však nenechali deti úplne napospas osudu a spolu so spravodajským portálom Implus.press natočili zaujímavé mikulášske video.

Traja králi zavítali na Trenčiansku elektrickú železnicu aj v roku 2020

A čo čaká neziskovú organizáciu v ďalšom roku? Ako Martinovi Jurčovi prezradil riaditeľ TREŽ Dušan Nosál, letná víkendová prevádzka bude predĺžená na 4 mesiace a začne už v sobotu 6. júna a potrvá až do 26. septembra 2021. Príležitostné jazdy by nemali mať pevný dátum, ale budú oznámené priebežne v závislosti od aktuálnej situácie.

 

Na svoje si však prišli aj priaznivci historických električiek vo Vysokých Tatrách. Na trať Tatranských elektrických železníc totiž na prelome rokov zavítali legendárne električky Kométa a Trojča, ktoré odviezli návštevníkov našich veľhôr aj počas jarných prázdnin. Počas letnej turistickej sezóny však nejazdili na striedačku každý druhý víkend tak, ako tomu bolo v minulom roku, ale rovno 3 dni v týždni. V piatok a sobotu sa medzi Popradom, Starým Smokovcom a Štrbským Plesom bolo možné odviezť historickou električkou EMU 89.0009, ktorú v nedeľu vystriedala legendárna električka GANZ #22 z Popradu a Starého Smokovca do Tatranskej Lomnice a späť. Slávnostné zahájenie letnej turistickej sezóny vo Vysokých Tatrách sa uskutočnilo v nedeľu 14. júna za účasti oboch električiek. A hoci sa počas dňa Tatrami prehnala letná búrka, o pekné fotky rozhodne nebola núdza. A kto chcel, mohol túto akciu spojiť aj s jazdou ozubnicovou železnicou zo Štrby na Štrbské Pleso, ktorá sa od polovica júla začala rekonštruovať.

Historická súprava T.E.V.D. #22 “Kométa” + T.E.V.D. #12 + T.E.V.D. #16 prestávkuje v Tatranskej Lomnici

V Bratislave historické električky zasiahli do premávky iba vo štvrtok 27. augusta pri príležitosti 125. výročia mestskej hromadnej dopravy. V uliciach mesta sa na mimoriadnej linke A bolo možné odviezť nielen najstaršou električkou GANZ #104, ale aj s vozidlami BMEŽ #31 + SGP #135, DPMB #38, ČKD Tatra T3 #275 a neplánovane aj so súpravou ČKD Tatra T3/VI.SUCS  #7819 + #7820.

Najstaršia zachovaná električka na Slovensku GANZ #104 na Námestí Nežnej revolúcie

V decembri už po 10. krát do ulíc mesta zavítala vianočná električka, ktorá bola na rozdiel od minulých rokov nasadená na pravidelný spoj linky číslo 1. Zatiaľ čo v úlohe vianočnej električky sa po minulé roky predstavili vozidlá ČKD Tatra T2 #215 a ČKD Tatra T6 #7901, v roku 2020 sa do sviatočného šatu odela kapacitnejšia električka ČKD Tatra K2G #7085.

Vianočná lektrička ČKD Tatra K2G #7085 pred Starou tržnicou

Z dôvodu protiepidemických opatrení sa v Prahe dočasne pozastavila premávka retro linky číslo 23. Počas letnej sezóny bola až do 24. októbra v prevádzke nostalgická linka číslo 41 a navštíviť bolo možné aj Múzeum mestskej hromadnej dopravy vo Vozovni Střešovice.

Sviatočne vyzdobené električky však premávali aj v Prahe, Plzni, Brne, Olomouci i ďalších európskych mestách.

AUTOBUSY A TROLEJBUSY:

Historickým autobusom v minulom roku šťastie veľmi neprialo. V Bratislave sa v uliciach mesta objavili iba v rámci 125. výročia mestskej hromadnej dopravy, kedy sa na mimoriadnej linke M bolo možné odviezť s vozidlami Škoda 706 RTO #236, Karosa ŠM 11 #3350, TAM 260 A 180 M #1414 a Karosa Cabrio.

Škoda 706 RTO #236 na Račianskom mýte

Krátko pred Vianocami obstaral bratislavský dopravca externú spoločnosť Hadvo, s.r.o. z Ivanky pri Dunaji, ktorá by mala do 6 mesiacov od objednávky dokončiť renováciu historického autobusu Praga RN zo začiatku 20. storočia do prevádzkyschopného stavu a jeho kompletizáciu do historickej podoby. Pôjde najmä o zhotovenie interiéru, zasklenie vozidla, úpravy a kompletizáciu exteriéru a nalakovanie autobusu. Dohodnutá cena za renováciu vozidla je 37 000,- € bez DPH.

Najstarší autobus v zbierkach Dopravného podniku Bratislava, a. s. Praga RNv stave náročnej rekonštrukcie

Veterán klub Diamant zase so svojimi autobusovými veteránmi vo vybraných termínoch počas leta zabezpečoval kyvadlovú dopravu zo Staničného námestia do Čermeľa, ako prípoj k pravidelným vlakom Košickej detskej historickej železnice.

Karosa ŠD 11 v údolnej stanici Čermeľ (foto archív)

Obdobná situácia bola aj v oblasti trolejbusovej dopravy. Dopravný podnik Bratislava v rámci 125. výročia zahájenia hromadnej dopravy do ulíc mesta vypravil na mimoriadnu linku H historické trolejbusy Škoda 9  Tr HT #53 a #152. Obyvatelia i návštevníci mesta sa takmer po štvrťstoročí mohli opätovne odviezť s prvým kĺbovým trolejbusom vyrobeným v Československu Škoda-Sanos S 200 Tr #6505, ktorý sa 11 rokov rekonštruoval v ústredných dielňach dopravného podniku pod vedením Ing. Petra Plunára.

Novučičký historický trolejbus Škoda-Sanos S 200 Tr prestávkuje na konečnej zastávke Rajská

Trolejbusová doprava v Košiciach sa ani v minulom roku výraznejšej obnovy nedočkala. Vozidlá Škoda 14 a 15 Tr sa v uliciach mesta objavili len počas nedeľných jázd Dobrého trolejbusu, ktorého prevádzka bola ovplyvnená aktuálnymi protiepidemickými opatreniami.

Škoda 15 Tr #1001 prestávkuje na Lingove (foto archív)

ŽELEZNICE:

Najviac dopravných akcií nepochybne býva na železnici a ani rok 2020 nebol výnimkou. Z dôvodu protiepidemických opatrení však bolo viacero akcií bez náhrady zrušených, alebo sa uskutočnili v náhradnom termíne. Medzi prvými akciami po uvoľnení protiepidemiologických opatrení boli pravidelné jazdy na Košickej detskej historickej železnici a Čiernohronskej železnici. V júli a auguste sa k ním pridali aj obľúbené jazdy Korýtkom do Zápalkárne.

Pravidelný parný vlak na výhybni Šánske

Liptovské múzeum v Pribyline slávnostne zahájilo prevádzku na 1 km trati Považskej lesnej železnice medzi stanicami DepoDedina.

Premiérové jazdy na Považskej lesnej železnici

ALBATROS klub si pre svojich priaznivcov pripravil 3-dňový výlet do Hořtic u Voline, VIP jazdu s Albatrosom po bratislavských spojkách, ako aj nočnú jazdu mimoriadnym vlakom na čele s motorovým rušňom T 478.1201„Cecaňa“ za pozorovaním Perzeidov na Čachtickom hrade. Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava východ zase 15. septembra nevynechal tradičnú jazdu parným vlakom z Bratislavy do Plaveckého Podhradia a späť. Klub železničnej nostalgie Bratislava východ zase zorganizoval mimoriadnu jazdu v 109-ročnom historickom drevenom vozni ťahanom motorovým rušňom T 458.1079 „Hektor“ z roku 1964 po myjavskej trati. Z tradičných podujatí Železničného múzea SR sa uskutočnili iba Prvý parný deňDrezinový deň.

Prestávkujeme na na zriaďovacej stanici Bratislava-Juh

V banskobystrickom kraji sa počas letných prázdnin bolo možné odviezť zážitkovými vlakmi na Horehronskom (Brezno – Dedinky), Baníckom (Zvolen – Banská Štiavnica – Kremnica) a Zbojníckom (Brezno – Tisovec) exprese. Nakoľko na tieto vlaky bol nasadzovaný aj historický motorový vozeň M 850.018 „Túlavá“, boli tieto jazdy pomerne rýchlo vypredané.

Na zážitkových vlakoch sa objavil aj historický motorový vozeň 850.18″Túlavá“ (foto ilustračné)

Historické motorové vozne M 131 a M 152 Spoločnosti Považskej dráhy Žilina sa po roku opätovne objavili aj na regionálnej trati Žilina – Rajec. Na malebnej trati z Nemšovej do Lednických Rovní sa však žiadne mimoriadne vlaky neobjavili. Nostalgické vlaky síce boli naviazané na sprievodný program v koncovej stanici, no mohli sa pretransformovať aj na turistické spoje pri ceste ku kostolíku Pominovec a Letisko v Slavnici, k zrúcanine hradu Vršatec, či na hrad Lednica.

Na východnom Slovensku sa počas leta zrealizovali nostalgické jazdy Rudohorským expresom za poznaním do Jasova a Medzeva, Za živými sochami do Spišskej Novej Vsi a Levoče, Za letnou bryndzou pod Kamenický hradMaratónskym motorákom do Turne nad Bodvou a Zádielu.

Vďaka pilotnému projektu Ministerstva dopravy a výstavby SR a Železničnej spoločnosti Slovensko sa počas prázdninových víkendov a sviatkov aspoň symbolicky vrátili osobné vlaky do Dobšinej, Muráňa a Slavošoviec. Zrýchlené vlaky vyrážali zo železničnej stanice v Košiciach a zastavovali len na vybraných staniciach na trase. Sezónne vlaky národného dopravcu premávali aj zo Spišských Vlachov do Spišského Podhradia, čím nahradili niekoľkoročnú prevádzku motorového vozňa M 152.0489 „Hanička“, ktorú zabezpečovalo mesto Spišské Podhradie. Hanička však nebola odstavená v depe, ale pózovala na železničnej stanici priamo pod majestátnym Spišským hradom. Posilové spoje premávali aj do oblasti Telgártu a Červenej Skaly, ako aj zo Zvolena do Banskej Štiavnice. Nechýbali však ani sezónne vlaky do Lipkowa a Muszyny.

Zrýchlený vlak na čele s motorovým rušňom 757.007-0 v Dobšibej

Bratislavský samosprávny kraj ešte začiatkom roka vypísal súťaž na nového dopravcu cykloturistického vlaku Záhoráčik. Zmluva mala byť uzatvorená na dobu 3 rokov a nový dopravca mal premávať na trase Bratislave – Zohor – Plavecké Podhradie a späť. Keďže do súťaže sa prihlásil iba jeden záujemca, bola táto súťaž zrušená. Vedenie kraja síce pôvodne s tohtoročnou prevádzkou Záhoráčika nepočítalo, no na základe rozhodnutia Ministerstva dopravy a výstavby SR sa sezónne vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko nakoniec vypravili aj do Plaveckého Podhradia. Železničná trať do Záhorskej Vsi však bola až na malú výnimku opustená.

Záhoráčik v “dočasnej” koncovej stanici Plavecké Podhradie

Pri príležitosti 20. výročia Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy  sa v piatok 13. novembra po 85. rokoch do Bratislavy vrátil podvozok uzavretého nákladného vozňa P.O.H.É.V. GANZ Gk #202, ktorý bol vyrobený v roku 1913 v podniku Ganz Budapest a momentálne je vystavený v STM-Múzeu dopravy.

Deponovanie v STM – Múzeu dopravy

Nostalgické jazdy sa nepochybne konali aj u našich susedov. Ich realizácia však bola ovplyvnená aktuálnymi protiepidemickými opatreniami.

NA SKOK DO MÚZEA DOPRAVY:

Unikátna výstava historických salónnych a lôžkových vozňov, výstava najrôznejších výrobkov z bakelitu, či možnosť občerstvenia v historickom reštauračnom vozni. Pri príležitosti 20. výročia spoločnosti WAGONSERVICE travel sa v bratislavskom múzeu dopravy cez víkend 25. a 26. januára uskutočnila výstava historických salónnych a lôžkových vozňov Čaro cestovania v noci. Návštevníci múzea tak mohli na prvom peróne obdivovať ležadlové a lôžkové vozne spoločnosti WAGONSERVICE travel, ale aj 4 historické salónne s veľkým priestorom, alebo s kupé so sprchou, WC a obývačkou. Ďalším magnetom výstavy bol zakúrený parný rušeň 498.104 „Albatros“, ktorý je najťažším, najväčším a najrýchlejším parným rušňom vyrobeným v bývalom Československu.

Priestranné kupé luxusných vozňov slúžilo aj ako obývačka

Veľkému záujmu verejnosti sa tešila aj tematická výstava v hale B Čaro bakelitu, ktorej zámerom bolo poukázať na široké využitie tejto prvej umelej hmoty v priemysle, v domácnosti i v bežnom živote. Výstava prezentovala okolo 300 exponátov československej i zahraničnej produkcie, prevažne zbierkových predmetov Slovenského technického múzea, ale aj predmetov z kolekcií súkromných zberateľov.

Pohľad na zbierku historických rádioprijímačov nielen značky TESLA BRATISLAVA

AUTO-MOTO:

Počas hlavnej sezóny sa každoročne koná aj množstvo tradičných auto-moto akcií. Z dôvodu protiepidemických opatrení sa však v uplynulom roku viacero z nich muselo zrušiť, alebo sa konali len v komornej atmosfére. Jedným z podujatí, ktoré sa po zlepšení pandemickej situácie uskutočnilo bolo aj 1 000 míľ československých. Z menších akcií môžeme spomenúť napríklad stretnutie veteránov v obci Chateau Gbeľany a Medzibrode, Beskyd rallye Turzovka (23. júla), či jazda veteránov Stredom Európy okresom Turčianske Teplice, Žiar nad Hronom a Martin (15. augusta).

Výstava historických vozidiel na Zámku Gbeľany; foto: Marián Stanko

Na svoje si prišli aj fanúšikovia historických motocyklov, ktorí sa napríklad 30. augusta mohli zúčastniť na akcii Veterán klubu Manín Banskobystrický motocykel, alebo sa 15. septembra vydať na zraz Manetov v Ružomberku.

Na ružomberskom zraze Manetov bola hojná účasť veteranistov

LETECTVO A LODNÁ DOPRAVA:

Občianske združenie Airliners.sk vyhlásilo verejnú zbierku na záchranu lietadla Fokker 100 (výrobné číslo 11359, ex Austrian Airlines, ktoré nieslo meno Bratislava) a jeho následný prevoz do leteckého múzea. Z potrebnej sumy 15 000,- € chýba ešte necelých 3 000,- €  Možností ako podporiť záchranu tohto lietadla je hneď niekoľko. Napríklad aj zaslaním ľubovoľnej sumy na transparentný účet SK86 8330 0000 0023 0181 9991.

Fokker 100 v procese záchrany; zdroj: airliners.sk

Z už vyššie spomenutých dôvodov sa neuskutočnil ani Festival letectva v Piešťanoch či letecké dni SIAF 2020. Navyše po mnohých desaťročiach bola k 31. decembru na letisku Sliač z dôvodu rekonštrukcie a modernizácie leteckej základne spojenej s príchodom stíhačiek F-16 ukončená civilná prevádzka. A hoci politici po jej ukončení sľubujú návrat civilných letov, nie je isté, či sa tak aj reálne stane.

Z oblasti lodnej dopravy môžeme spomenúť napríklad vyhliadkové plavby loďou po Dunaji na pravidelných linkách Bratislava – Devín, Bratislavský okruh a Bratislava – Čunovo, ako aj v rámci mimoriadnych hudobných plavieb.

Po 26 rokoch sa ešte v roku 2019 vrátila na vodnú nádrž Veľká Domaša výletná loď. Na zahájenie okružných náučných plavieb si ale loď Bohemia musela počkať až na rok 2020, keď bola 19. júna zahájená sezónna premávka v podobe 5 plavieb denne, vo štvrtky sprevádzaných aj sériou koncertov.

Vyhliadkové plavby loďou na Domaši; zdroj: plavbydomasa.sk

OSTATNÁ TECHNIKA:

Značnému záujmu verejnosti sa každoročne tešia aj výstavy historickej hasičskej techniky a súťaže dobrovoľných hasičských zborov jednotlivých miest a obcí. Prvú augustovú sobotu sa v obci Martinček konal tradičný hasičský deň, na ktorom sa prezentovala dobová technika a súčasťou detského programu bola aj jazda kočom po dedine. Podobných podujatí však bolo určite viac.

Koncom októbra sa vďaka zhode náhod začala záchrana historického hasičského vozidla Chevrolet Utility Express Truck vyrobeného pravdepodobne v roku 1924. Vozidlo objavili v stodole v Ladcoch a vďaka podpore mesta Banská Bystrica sa toto takmer 100-ročného vozidlo nepredalo do Košíc, ale vráti sa späť do mestskej časti Milochov, ktorá bola až do roku 1979 samostatnou obcou. A hoci je tento unikátny voz v zlom technickom stave, chýba karburátor, zapaľovanie je nefunkčné, nemá pridelené evidenčné číslo vozidla ani technický preukaz, po náročnej rekonštrukcii sa vďaka hasičskému múzeu v Martine jedného dňa opäť predstaví v plnej paráde.

Nálezový stav historického hasičského vozidla Chevrolet Utility Express Truck z roku 1924; zdroj: FB mesta Považská Bystrica

NAŠE ZDRUŽENIE:

V uplynulom roku sme pre Vás plánovali viacero zaujímavých akcií. No protiepidemické opatrenia a s nimi spojené obmedzené možnosti pri realizácii hromadných podujatí sa podpísali aj na našich aktivitách. Z dôvodu zrušenia tradičného poľnohospodárskeho veľtrhu Agrokomplex sme nitriansku Ešelku do ulíc mesta nevypravili. Hoci sme uvažovali spraviť s týmto retrobusom zážitkovú jazdu po okolí Nitry, nakoniec sme sa rozhodli tieto jazdy presunúť do ďalšieho roka. Ďalšou retrobusovou akciou, ktorú sme plánovali počas prázdnin, mala byť zážitková jazda historickým autobusom v Žilinskom kraji. No i v tomto prípade sme si na prípravu nechali viac času a túto akciu zrealizujeme hneď ako nám to umožní aktuálna pandemická situácia.

Kyvadlové jazdy retrobusom Ešelka sme v roku 2020 nakoniec nezrealizovali

Doslova na poslednú chvíľu sa nám však podarilo zorganizovať mimoriadne jazdy súpravou motorových vlakov 813+913 „Bageta“ na železničnej trati Zohor – Záhorská Ves spojené so sprievodným programom v jednotlivých obciach. Nepriaznivé počasie, zhoršujúca sa pandemická situácia a príhovor premiéra večer pred akciou sa podpísali pod nízku účasť verejnosti. No cieľ s ktorým sme do realizácie tejto akcie išli, bol splnený.

Mimoriadny motorový osobný vlak čaká na odchod do Zohora

V súvislosti s jazdou do Záhorskej Vsi sme našu ponuku suvenírov rozšírili o magnetky, puzzle a pohľadnice s tematikou tejto trate.

Na našich stránkach sme Vám v rámci Retronávratov priblížili niekoľko starších akcií, na ktorých sme sa zúčastnili. Zaspomínať ste si tak mohli napríklad na Narcisovú električku, Hradné dni v Štítniku, júnovú časť osláv 150. výročia mestskej hromadnej dopravy v Brne, Rendez 2015, rozlúčku s Ikarusmi rady 400 a fotojazdu s autobusom TAM v Bratislave, jazdu Košickou detskou historickou železnicou do Lupkowa, prvomájovú veterán Tatra rallye v roku 2018, či na vyhliadkové plavby loďou po Sĺňave a 110.výročie železničnej trate Piešťany – Vrbové. Okrem toho sme sa venovali aj problematike prebudovania železničnej trate Piešťany – Vrbové na cyklotrasu, vďaka pánovi Gilbertovi sme si napríklad zaspomínali na starú Bratislavu a zúčastnili sme sa na jeho rodinnej svadbe a v rámci nášho seriálu o trolejbusových tratiach sme priniesli rozsiahli článok o histórii, súčasnosti a budúcnosti trolejbusovej dopravy v Prahe. V seriály o nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratiach sme sa o. i. venovali aj histórii, súčasnosti a budúcnosti Považskej lesnej železnice.

A čo zaujímavé pre Vás chystáme v tomto roku? Realizácia jednotlivých akcií bude závisieť od aktuálnej pandemickej situácie a s ňou súvisiacich protiepidemických opatreniach. O pripravovaných podujatiach Vás samozrejme budeme včas informovať. Na našich stránkach sa Vám budeme snažiť prinášať zaujímavé články a reportáže podujatí, na ktorých sme sa zúčastnili a stále si budete môcť zakúpiť aj niektorý z našich suvenírov a podporiť tak aktivity nášho združenia.

V mene nášho občianskeho združenia i  celej našej redakcie Vám do nového roka prajeme hlavne zdravie, šťastie, lásku, osobné i pracovné úspechy a hojné nebeské požehnanie. Nech je tento rok oveľa lepší, ako ten predošlý.

Jaroslav Filo a Peter Vodička
OZ Veterány.EU

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.