BRATISLAVA, IVANKA PRI DUNAJI – V dnešnom článku sa tomuto (širokej verejnosti málo známemu) leteckému nešťastiu venujeme z viacerých dôvodov. Nielenže si pripomíname okrúhle výročie tejto nehody, ale za posledné mesiace prešlo miesto tohto nešťastia vďaka niekoľkým nadšencom leteckej histórie výraznou premenou v pozitívnom zmysle slova.
Spomínam si, že keď som pred niekoľkými rokmi jazdil týmito miestami na bicykli, tak medzi cestou a plotom letiska M. R. Štefánika v Bratislave sa nachádzal jeden pamätník. Bol však veľmi zanedbaný, obrastený trávou a burinou a nápisy na ňom len ťažko čitateľné. V súčasnosti je už tento pamätník obnovený a dôstojne pripomína miesto tejto leteckej nehody. Projekt jeho obnovy v roku 2011 iniciovali a uskutočnili členovia Slovenského leteckého zväzu generála Dr. M. R. Štefánika – pobočka Bratislava. Obnovu pamätníka finančne podporili Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky, š. p. a priatelia leteckej histórie z Ivanky pri Dunaji.
A čo v ten osudný deň, 16. decembra 1926 vlastne stalo? Vo vzdušnom priestore neďaleko Bratislavy plnil úlohy leteckého výcviku čatár, poľný pilot Antonín Valeš s lietadlom Avia B-21 (výr. č. 63). Išlo o príslušníka letky 31, ktorá bola dislokovaná na letisku Vajnory a organizačne začlenená do II. perute (s veliteľstvom vo Vajnoroch) podriadenej Leteckému pluku 3 „Generála letca M. R. Štefánika“ so sídlom veliteľstva v Nitre. Podľa vyšetrovacej správy sa približne vo výške 700 m v lietadle vznietilo palivo a stroj začal horieť. Pilot sa pokúsil núdzovo pristáť, no asi 5 m nad zemou v chotári Bratislavskej Ivánky (dnes Ivanka pri Dunaji) z lietadla vyskočil a ťažko sa zranil. Odvezený bol do Divíznej nemocnice 9 v Bratislave, kde ho operovali. V ten istý deň však svojim viacpočetným zraneniam podľahol. S vojenskými poctami ho 20. alebo 23. decembra 1926 (použité zdroje sa v tomto dátume rozchádzajú) pochovali na cintoríne v Panenskom Týnci (okres Louny, Česká republika). Jeho pamiatku si osobným pamätným listom uctil aj prezident republiky Tomáš Garrigue Masaryk.
Na mieste tohto nešťastia sa v súčasnosti okrem už spomenutého pamätníka nachádza aj menšia tabuľa, ktorá túto udalosť popisuje v slovenskom a anglickom jazyku. Viac informácií o tejto nehode sa môžete dozvedieť tu.
Text a foto: Peter Vodička
Be the first to comment