Predstavuje sa zrekonštruovaná Kométa (aktualizované)

Pri mojej tohtoročnej návšteve Vysokých Tatier nesmelo chýbať depo Poprad. Depo samo o sebe zaujímavé až tak nie je. Dôležité je to, čo sa nachádza v ňom. Okrem známych historických vozidiel ako Trojča, Škoduľa, či Tatra sa tu nachádza aj historická súprava ešte drevených dvojnápravových vozidiel.

Konkrétne prívesné vozne TEVD #12 a #16 A električka EMU 26.001 (TEVD ≠22) ”Kométa”.

Kométu určite poznajú takmer všetci z Vás. A vďaka veľmi veľkej reklame každý z Vás vie, že ju k jej stému výročiu opravila firma Siemens. Práve Siemens totiž do nej pred 100 rokmi namontoval na tú dobu veľmi modernú a spoľahlivú výzbroj.

Električku však pri jednej jazde v Tatranskej Lomnici 15.08.2010 zasiahol blesk. Provizórne opravená Kométa jazdila ešte na akcie, ktoré boli objednané, avšak 11.08.2011 to už nezvládla. 15.03.2012 oslávila Kométa svoju storočnicu. VKŽ sa odvtedy snažil o jej záchranu v podobe predaja suvenírov, finančnou zbierkou ako aj posielaním darcovských SMS a oslovoval viacerých nádejne vyzerajúcich sponzorov. Až raz kontaktoval spoločnosť Siemes, ktorá bola s nápadom nadšená a do opravy investovala 30 000,- €.

Problém bol nie len s opravou vo Vrútkach, s jej naložením, ktorému predchádzala vtipná historka, ale aj s cenou, ktorá bola niekoľko násobne predražená a vyšplhala sa na sumu o niečo väčšiu ako investoval Siemens (do opravy, nie do reklamy).

Kométa mala byť pôvodne opravená do Vianoc, avšak nestihlo sa. Po oprave sa električka vrátila v divnom tmavotyrkisovom nátere a tak sa VKŽ rozhodol, že ju spolu s letným vagónom číslo #12 prefarbí do pôvodnej tmavozelenej (vozeň ≠16 by mal byť prelakovaný pravdepodobne na jeseň). Spolu s pôvodnou farbou boli namaľované aj historické ornamenty.

Ďalší termín predstavenia bol 01.05.2013, ale ani tento termín sa nepodarilo dodržať. A to kvôli závadám na motore. Pri jazde sa totiž zistilo, že z motora iskrilo. A tak boli motory Kométy odvezené naspäť do Vrútok. Tie sa opravy chytili konečne zodpovedne a motory sa vrátili vo výbornom stave.

V deň mojej návštevy na Kométe prebehli policajno-bezpečnostné skúšky, ktoré dopadli úspešne. Ďalším zrekonštruovaným vozom je Trojička.

PREDSTAVENIE KOMÉTY

Ako nám prezradil Jaroslav Vančo, predseda VKŽ Poprad, Kométa by mala byť verejnosti predstavená v dňoch 09. a 11.08.2013.

V piatok sa uskutoční sa VIP jazda pre všetkých partnerov a sponzorov, ktorí sa zaslúžili o jej znovuzrodenie po zásahu bleskom. Legendárna električka sa vydá zo Starého Smokovca do Tatranskej Lomnice, kde bude nasledovať slávnostné uvítanie v podobe príhovorov, hudby a občerstvenia. Električka sem príde niekedy okolo jedenástej a odíde asi okolo druhej. Aj späť však odvezie iba “smotánku”. Jazdy pre verejnosť budú až v nedeľu.

V nedeľu by Kométa mala jazdiť po trase Poprad-Tatry – Starý Smokovec – Tatranská Polianka – Štrbské Pleso – Tatranská Polianka – Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – Starý Smokovec (trasu Smokovec – Tatranská Lomnica absolvuje 2x) a potom sa várita späť cez Starý Smokovec do Popradu.

Z Popradu by mala vyjsť približne 10:15 (o presnom čase budeme informovať) a na trase by mala mať niekoľko dlhších prestávok, aby neblokovala “cestu” pravidelným električkám linky 183.

Jednosmerné cestovné by malo byť o niečo drahšie oproti minulým rokom a to z pôvodného 1,50 € za úsek na 2,- €. Pre deti bude toto cestovné polovičné.

Jednosmerný lístok bude platiť na jeden úsek, pričom jednotlivé úseky tratí sú rozdelené následovne:

Starý Smokovec – Poprad-Tatry (183)
Starý Smokovec – Štrbské Pleso (183)
Starý Smokovec – Tatranská Lomnica (184)

Podrobnejšie informácie nájdete včas na našom webe. Pozrite si zopár aktuálnych fotografií tejto električky.

TEXT a FOTO: Martin Žarnovický


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.